Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '17

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
2163
 

Reglaj ayarı ile daha iyi ısınarak daha az ödeyin...

Reglaj ayarı ile daha iyi ısınarak daha az ödeyin...
 

Reglaj Ayarı


Soğuk kış günlerinde hemen hemen herkesin sorunu olan tasarruf yöntemleri ve daha iyi ısına bilmek için yapılması gereken raglaj ayarı nedir ve nasıl yapılır bu konu hakkında size açıklayıcı bir yazı hazırladık. Makalemiz ile umarım iyi bir anlatım sunarak sizlere tasarruf ve daha iyi ısınması konusunda yardımcı olabiliriz. Kombi ve benzeri ısınma sistemleri kullanan tüm tüketiciler bu yazdıklarımızı okuması oldukça faydalı olacaktır. İlk olarak reglaj ayarı nedir bunu anlatalım.

 

Reglaj ayarı nedir? 

Reglaj ayarı peteklerde bulunan vanalardan ayar yapılarak uzak peteklere daha iyi sıcak su basılmasını sağlamak ve tüm peteklerin aynı derecede ısınarak tasarruflu bir ısınma elde etmek için yapılan bir işlemdir. 

Reglaj ayarı ne işe yarar? 

Kombi ve benzeri cihazlar kullanan bir çok kullanıcın şikâyeti olan son petekler ısınmıyor problemini çözmek ve kalorifer tesisatı içinde gezen sıcak suyun daha verimli kullanılmasını sağlayarak tasarruf etmek için uygulanır.

Reglaj ayarı yapılmalı mı? 

Ev veya iş yerinde son peteklerin ısınmama gibi bir sorunu olmasa bile peteklerde gezen suyun daha verimli ısıtma sağlaması için tüm kalorifer tesisatlarında mutlaka uygulanmalıdır. 

Reglaj ayarı nasıl yapılır? 

İlk olarak yapmanız gereken kombiye en yakın olan petekten en uzak olan peteğe kadar olan peteklerin sıralamasını çıkarmaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra kombiye en yakın peteğin yanına giderek alt tarafta kalan petek dönüş vanasını sağa doğru çevirerek (vana yok ise alyan anahtar yeri vardır)  tamamen kapatmak ve daha sonra (1) bir tur açmamız gerekmektedir. Bu işlem ile ilk peteğimizin reğlaj ayarı tamamlanmış olur. Daha sonra bir sonraki yani sırlamamızdaki ikinci peteğe geçerek yine peteğin alt kısmında bulunan vana tamamen kapatılır ve tur açılır. İkinci peteğimiz inde reglaj ayarı yapılmış olur bu işlem ile. Sıralamada üçüncü peteğe geçerek aynı işlemleri yani tamamen kapatıp 3 tur açarız alttaki vanayı. Bu işlem son peteğe kadar devam etmeli ve her seferinde öncekiler gibi bir tur artmalıdır. Bu işlemi tamamladığınızda reğlaj ayarı yapılmış olur. 

Reglaj ayarını kim yapar? 

Bu işlemi kendinizin yapamayacağınızı düşünüyor veya uğraşmak istemiyorsanız bu işlem için kombihocasi.com ve benzeri kurumsal kombi servis hizmeti veren firmalardan servis talep edeilirsiniz. İşinde uzman bir tesisatçıda yapa bilir. 

Reglaj ayarı ücreti ne kadar? 

Firmalar, 50 ile 100 TL arasında rakamlar talep etmektedir. Aslında çok basit bir işlem gibi gözükse de bunları doğru uygulayan ve yapan çok az firma olması nedeni ile kurumsal çalışan bir firma seçmenizi tavsiye ederim. 

 

Kaynak : www.kombihocasi.com

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağol hocam çok işime yaradı makaleniz. Takipteyim sizi.

Ahmet uzunoglu 
 09.06.2017 10:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4922
Kayıt tarihi
: 26.03.15
 
 

1980 İstanbul kadıköy doğumluyum, ilk orta ve lise öğrenimi burada tamamladım. Yirmi seneyi aşkın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster