Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '08

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
6302
 

Rehber öğretmen Serdar Özgüven'den OKS ve ÖSS adaylarına tavsiyeler

Selçuk fen dershanesi rehber öğretmeni serdar özgüven: ''İnsanların duygu ve düşüncelerini güzel anlatabilmesi için en önemli şey kitap okumaktır''
SORU- Merhaba Serdar Bey bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

SERDAR ÖZGÜVEN- 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Samsun Sakarya Dershanesinden Tokat Selçuk Fen Dershanesine geldim. Tokat’ta 3. yılım ve Tokat’ı çok sevmekteyim.

SORU- Yıllardan bu yana OKS ve ÖSS de derece yapan öğrencileri Selçuk Fen Dershanesi olarak sizler çıkarmaktasınız. Bunun sebebi nedir ?

SERDAR ÖZGÜVEN- Selçuk Fen Dershanesi Güvender’e bağlı Dershane ve bu anlamda yılların en büyük tecrübesine sahip. Oturmuş bir sistemi var. Deneyimli kadrosu ve rehberlik hizmetleri bu derecelerin başlıca sebepleri. 2007 ÖSS de Güvender’e bağlı dershanelerin 12 Türkiye 1. si çıkarması da bunun en büyük göstergesi.

SORU- ÖSS ve OKS de derece yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli , nasıl bir çalışma programı olmalı ve anne ve babalara tavsiyeleriniz nelerdir ?

SERDAR ÖZGÜVEN- OKS ve ÖSS de derece yapmak kolay bir iş değil. İlk önce düzenli ve planlı olarak çalışmak lazım. Bunun yanında önemli noktaları sıralayayım .

- İlk önce hedef belirlememiz gerekir.Bu motivasyonu artırır.

- Düzenli bir hayat ve uyku çok önemli. Sınava hazırlanırken 6 7 saat düzenli olarak uyumaya çalışmalıyız. Bedenimizden çok zihnimizi dinlendirmeliyiz.

- TV ve Bilgisayar, ders çalışmayı engelleyen başlıca faktörlerdir. Özellikle bu konuda ailelere büyük görev düşmektedir. Çocuğunuz ders çalışırken veya kitap okurken bizim bu işlerle meşgul olmak yerine , çocuğumuza destek olmamız gerekiyor. En azından TV ve bilgisayarı kapatmalıyız. Bunun için fedakarlık şart. Öğrencilerin başarısında ailelerinde fedakarlıkları önemli bir yere sahip.

- Not tutmak bilgilerimizin kalıcı olmasını sağlar. Okul ve dershanede not tutarak çalışmak başarı için çok önemli.

- Dershanede yapılan denemeler öğrencileri gerçek sınava hazırlar. Tecrübe kazandırır. Bu sene 2007 OKS de derece yapan öğrencilerimizin yaklaşık 180 deneme çözmesi başarıya katkısının büyük olduğunu göstermektedir.

- Heyecan her öğrencide olabilir. Ancak aşırı kaygı, stres yanlışı artırır. Paniğe kapılmamak gerekmektedir. Öğrencilerin bu nedenlerden dolayı sınavda çok iyi bildikleri sorularda bile yanlış yapabiliyorlar. ÖSS ve OKS de sınava giren öğrenciler deneme sınavına giriyormuş gibi girer ve soruları çözer.Bu düşünce öğrencinin heyecanı üzerinden daha çabuk atmasını sağlar.

- ÖSS ve OKS ye hazırlanmak uzun bir süreç. Ümitsizliğe düşmemek lazım. Özellikle son aylara doğru gelince heyecan ve stres baş göstermeye başlıyor. Hayata hep olumlu bakmalıyız. Rehber hocalarının tavsiyelerini her zaman dikkate almalıyız.

- Sınava girecek öğrenciler her zaman sınava en iyi bildiği derslerden başlamalı ve zaman tanzimini iyi ayarlamalı. Yapamadığı bir soruya takılıp kalmamalı diğer soruya geçmeli. Daha sonra da takıldığımız soruları çözmeliyiz. Kesinlikle panik yapmamalı.

- Son olarak OKS ve ÖSS de derece yapacak öğrencilerin , özellikle OKS ve ÖSS şampiyonlarının , Türkiye birincilerinin yaşadıkları olayları , başarı öykülerini okumalarının daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

SORU-Hocam, Öğrenciler OKS ve ÖSS de derece yapsa dahi, düşünce ve duygularını sözlü ve yazılı olarak anlatmakta zorlanmaktadırlar. Anlatanlarda kısa ve klasik cevaplar vermektedirler. Ancak hayatta duygu ve düşüncelerini anlatma en az Matematik, Türkçe kadar önemli değil mi ? Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini güzel anlatması içim öğrencinin kendine anne ve baba ve öğretmenlerine ne gibi görevler düşmekte?

SERDAR ÖZGÜVEN- Bu konu apayrı. Ders çalışmakla , derece yapmakla kazanılamayacak bir şey. İnsanların duygu ve düşüncelerini güzel anlatabilmesi için en önemli şeyin “ Kitap okumak” olduğunu söyleyebilirim. Okumak bizim için en önemli silah. Yapılan bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istemekteyim. 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kişi başına Almanya’da 2700, ABD de 1200, Japonya’da ise 1100 kitap düşmektedir. Bu rakam Türkiye2de sadece 7 . Korkunç bir şey bu. Toplum olarak kitaplarla dost olmalıyız. Sadece öğrencilerin değil aynı zamanda ailelerinde bu konuya eğilmesi lazım. Çocuğunuz kitap okurken televizyon v.b gibi şeylerle meşgul olmak yerine sizlerinde bir kitap açıp ona eşlik etmeniz çok güzel bir örnek olacaktır.

Ayrıca kişinin sosyalleşmesi lazım. Sürekli aynı şeyleri yapmak yerine çıkıp gezmek , top oynamak , spor yapmak gibi faaliyetlerde bulunulması gerekiyor. İlginizden dolayı teşekkür ederim…

TURAN YALÇIN/TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selamün aleyküm mrb ben söz1den öss gireceğim puanlarım230_240 arası 1/50 kat planları dış cephe projeleri istiyorum cevaplarsanız sevinirim şu an aihl okumaktayım sadece gireceğim alan söz1

selman albay 
 04.01.2009 1:21
 

ben acık ogretim okuyorum ve bu sene zayıfsız gcersek polis kolejine girebiliyormuyuz?kolay gelsin.BAŞARILAR

fatih sahin 
 20.11.2008 20:18
 

hocam tokattaki dersaneler içinde tercih ettiginiz dersane hangisi.not:tek tercihiniz var.eger tercih yapmazsanız dedikleri dogru olur saygılarımla

fatih sahin 
 29.07.2008 17:18
 

hocam acıkogretım çoçuk gelısımı bolümünü okumak ıstıyorum düz lise mezunuyum ek yerlestırmede mi sıralamaya goremı alacaklar bu konuda yardımcı olursanız sevınırım

esmaruya dilcioglu 
 18.07.2008 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1502
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster