Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

28 Mart '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
486
 

Reisi kaybettik

Reisi kaybettik
 

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının geçirdiği helikopter kazasından 72 saat sonra net sonuçlara ulaşılmış, yaşanan bilgi kirliliği de ortadan kalkmıştır.

Kaza sonrası yaşananlar ve üç günlük kurtarma rezaleti ise tüm vicdanları yaralamıştır.

İHA muhabirinin telefonla haber verdiği ve 22 dakika boyunca konuşmasına rağmen yerinin saptanamaması ise olayın başka bir boyutu olarak zihinlerde kalacaktır.

Devletin bütün imkânlarıyla yapılan kurtarma çalışmaları tam bir fiyasko ile sonuçlanması, enkaza ise 17 amatör köylünün ulaşması da yine dikkat çekici bir husustur.

Bu olayla ilgili ilerde yazılacak ve söylenecek çok şeyler olacaktır. Ancak hiçbir şey bize gidenleri geri getirmeyecektir.

Hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu 80 öncesi ülkücü hareketin liderliğini yapmış, 80 ihtilali ile birlikte MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında Alparslan Türkeş’le birlikte 7, 5 yıl Mamak Cezaevinde kalmış, yargılama sonunda ise bu davadan “beraat” ederek siyasi yaşamına yeniden dönerek inandığı davasının mücadelesini vermeye devam etmiş bir kişidir.

Yazıcıoğlu siyasi mücadelesini bir müddet Türkeş’in yanında devam etmiş, daha sonra MHP’den ayrılarak BBP kurarak “çalkantılarla ve çilelerle dolu” siyasi yaşamını sürdürmüştür.

Yazıcıoğlu “Türk İslam sentezinin” yılmaz bir savunucusu olmuş, ortaya koyduğu fikirlerle de aynı zamanda Türk dünyasının da umudu olan bir liderdi.

İnandığı fikirlerden ve savunduğu doğrulardan asla taviz vermeyen, ancak “diyaloglara” son derece açık olan bir insandı.

Artık Muhsin Yazıcıoğlu aramızda yok. Bu mütevazı ve onurlu insanın idealleri, fikirleri ve verdiği mücadelesi mutlaka devam edecektir. O’nu sevenler ve O’na inananlar O’nun yolunda yürüyeceklerdir. Bundan en ufak bir şüphem yoktur.

Yürekleri kanatan ise üç gündür yaşanan “kurtarma rezaleti”dir. 21 yy. yaşanan bu rezaletin, bu ihmalin vebalini kim ödeyecek, giden onca canların hesabını kim verecek.

Yazıcıoğlu bir siyasi partimizin lideriydi ve Türk milleti tarafından sevilen, sayılan, gelecek vadeden bir insandı.

Yazıcıoğlu aylardır kamuoyunun gündeminden düşmeyen “Ergenekon soruşturması” nedeniyle de gündemdeydi. Hırant Dink olayı nedeniyle partisi ve adı tutanaklara geçmiş, büyük bir olasılıkla da devletin güvenlik birimleri tarafından telefonları dinlenen bir kişiydi.

Devletin birimleri tarafından “teknik takipte” olan bir kişinin aradan saatler geçmesine rağmen yerinin tespit edilememesi ise zihinlere birçok soru getirmektedir.

Kaza sonrası 22 dakika telefon görüşmesine rağmen sinyallerin yerinin bulunamaması ise başka bir muammadır.

Devletin güvenlik güçleri eldeki imkânlara rağmen GSM şirketlerinin verdiği koordinatların yanlışlığı yüzünden enkazı yanlış yerlerde aramışlar, üç gün boyunca “havanda su dövülmüştür.”

Hiçbir teknik donanımı ve imkânı olmayan 17 kahraman köylümüzün enkaza ulaşması ise yaşanan bu rezalete son vermiştir. 17 köylümüzün bu olağan üstü başarısını takdirle karşılıyoruz.

Bu elim kazada hayatlarını kaybeden insanlarımızı geri getiremeyiz. Ancak ne Türk halkı ve nede hayatlarını kaybedenlerin yakınları yaşanan bu “trajediyi” hak etmedi. Sorumlu herkes “şapkayı önüne koyup” bu olaydaki hataları ve eksikleri görmeli, sorumlular en azından hesap vermelidir.

Muhsin Yazıcıoğlu kazadan birkaç saat önce yaptığı konuşmada:

—İki saniye sonra ne olacağımız belli olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Fırıldak olmaya gerek var mı? Ben hiç fırıldak olmadım, yanımda da fırıldak adam istemem, diyen ve hep dik duruşu ile tanınan “adam gibi adam” artık aramızda yok.

Kendisine ve kendisiyle birlikte hayatını kaybeden diğer arkadaşlarına rahmet diliyor, başta ailelerine, BBP mensuplarına ve O’nu seven tüm ALPERENLER’e baş sağlığı diliyoruz.

Sonsuzluk (Osman Özeker)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3008
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster