Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
881
 

Rejimler değiştikçe heykeller yıkılıyor

Rejimler değiştikçe heykeller yıkılıyor
 

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” M. Kemal ATATÜRK

Rejimler değiştikçe heykeller yıkılıyor. Bunun en iyi örneklerini filmlerde görüyoruz. Ulis'in Bakışı filminde Lenin heykeli yıkılıp bir gemi güvertesine konulmuş, Tuna Nehri üzerinde usul usul ilerliyor. Elveda Lenin isimli filmde farklı olan tek şey heykelin bu defa gemide değil de bir helikopterle Doğu Avrupa'yı terk etmesiydi. Sovyetlerin çöküşünü yıkılan heykellerle sinemadan izledi Dünya.

Taliban'ın Afganistan'da yıktığı Buda heykelleri dünya kültür mirasları listesindeydi. "Put" diye yıkıldı bilinen en eski buda heykelleriydi. Dünya ile beraber Gül'ün başdanışmanı dönemin Dışişleri Bakanı Hüseyin Diriöz de kınadı bu yıkımı. Ülkesindeki kültür ve sanat düşmanlığına bakmadan "Hiçbir gerekçenin böyle bir tahribatı haklı kılmayacağını" söyledi.

Türkiye'nin her yerinde anıt heykeller olması gerekirken sudan nedenlerle kaldırılıyor. Evet çeşitli nedenlerle heykeller yıkılabilir, bir yerden başka bir yere taşınabilir ama buna biz değil kurulacak olan sanat kurulları karar vermelidir. Yukarıdakilerden biri burun kıvırdı diye anıtlar yok ediliyor. AKP'nin sanata bakış açısı ortada. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı birleştirerek sanatı satılacak mal olarak gördüklerini kanıtladılar. "Ben böyle sanatın içine tükürürüm." diyen bir adam düşünün. Bu adam ki Başkent Ankara'ya senelerce başkanlık yapsın.

Son olarak parti başı Kars'taki İnsanlık Anıtı'na, "ucube" diyerek siyasi linç kararını verdi. İmzalar toplandı, sanatçılar eylemler yaptı lakin yıkımın önüne geçilemedi. Bir ülkede Başbakan'ın beğenisi her şeyin üstüne geçiyorsa o ülkede demokrasiden söz edilemez. Aslına bakarsanız Erdoğan'ın bu müdehaleci tavrı beni çok fazla şaşırtmadı. Zira sigara ve alkol bırakılacak, üç çocuk yapılacak şeklinde kampanyalar yürüten kişi de kendisiydi. İleri demokrasilerde(!) böyle fetvalar oluyormuş, bunu da büyüklerden öğrendik! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1517
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster