Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

15 Haziran '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
4277
 

Renk Cambazları

Renk Cambazları
 


Başta bukalemunlar olmak üzere bazı enteresan hayvanlar var ki, onlar hızlı renk değiştirme ustaları...


Bukalemunlar Kuzey Afrika, Ortadoğu, Hindistan ve Madagaskar Adası' nda yaşamlarını sürdürürler. Bu bölgelerde 100' den fazla bukalemun cinsi bulunmaktadır. Önce yeşile, sonra kırmızıya, daha sonra sarıya, kahverengiye, maviye dönüşür dururlar. Bukalemunlar çok sık ve hayli süratli renk değiştirebildiklerinden, bu hususta gerçek birer usta kabul edilirler. Çoğu tür önce kahverengiden yeşile, sonra da yeşilden kahverengiye dönüşür. Lâkin bazı türleri vardır ki, hemen hemen her renge girebilir ve bu değişim sadece 20 saniyede gerçekleşir!..


Pek çok insan, bukalemunların yaşadıkları ortama uyum sağlamak amacıyla renk değiştirdiğini düşünür. Kimsenin bukalemunu yok tabii!.. Verilen bilgi öyleydi ve öyle bilinmesi normal bence. Lâkin bilimadamları artık böyle düşünmüyorlar... Zira yapılan çalışmalar neticesinde bukalemunların renk değiştirmesine ışığın, sıcaklığın ve ruh halinin sebep olduğunu keşfettiler. Renk değiştirme olayı, bukalemunun rahat etmesini sağlarken, diğer bukalemunlarla iletişim kurmasına da yardımcı oluyor.


Diyelim ki kahverengi bir bukalemun güneş altında dinlenmeye karar verdi... Beyni, sarı pigmentli hücrelere mavi hücrelerden daha geniş olmalarını söyleyebilir ve bukalemun aniden yeşil oluverir. Açık renkler derinin parlak güneş ışınlarını yansıtmasını sağlar.


Koyu renklerin, açık renklere oranla daha fazla ısı emdiğini hepimiz biliriz. İşte bunu bukalemunlar da biliyorlar ki, eğer üşürlerse daha koyu bir renge bürünebiliyorlar.


Bukalemunlardaki renk değişimlerinin ana nedeni kuvvetle ihtimâl ruh halidir. Bir panter bukalemun sinirlendiği zaman, normalde yeşil olan derisi kırmızı ve sarıya dönüşür. Çünkü melanin isimli madde yüzeye çıkarak derinin koyulaşmasına sebep olur. Böylece, bu yeni görüntüsüyle diğer bukalemunlara, savaşa hazır olduğu mesajını verir.


Renk değişimleri kur yapma sırasında da oldukça işe yarar. Erkek bukalemun bir dişinin ilgisini çekmek için, göz alıcı renklere bürünebilir ve bu bir nevi çıkma teklifidir. Bazı türler kur yaparken kahverengiden mor ve açık maviye bürünebilirler. Hattâ göz kapaklarının üzeri de yeşil benekli sarı renge dönüşebilir... Eee, hangi dişi bukalemun böyle yakışıklı bir erkeğe karşı koyabilir ki?


Doğada renk cambazı olan yalnızca bukalemunlar değildir!.. Bu işte usta olan başka hayvanlar da vardır. Lâkin bu hayvanlar, genellikle kamufle olmak, yâni saklanmak için renk değiştirirler...


Altın renkli uğurböceği, normalde altın sarısı renktedir. Fakat mat turuncu-kahverengiye dönüşebilmektedir. Bu koyu renk, böceğin kırmızı uğurböceği gibi görünmesini sağlar. Birçok kuş kınkanatlı böcekleri çok lezzetli bulur ama kırmızı uğurböceklerini sevmezler. İşte bu renk değişimi, kınkanatlı böceğin, yırtıcı hayvanlara yem olmaktan kurtuluşudur.


Kabuk örümceği de, daha iyi bir avcı olmak maksadıyla renk değiştirir. Onun da derisinin rengi bir anda kahverengi, gri, yeşil veya sarıya dönebilir. Avını beklerken bu renkler sayesinde ağaçların, kayaların veya yaprakların arasında rahatlıkla kendini gizleyebilir. Böcekler de genellikle son ana kadar avcılarını farkedemez ve yem olurlar!


Bir deniz canlısı olan pisibalığı da kendini gizlemek için renk değişimini kullanır. Kayalık olan deniz tabanında fark edilmemek için mat bir renk alır. Sonra hareketsiz, öylece yatarak lezzetli hayvanların oradan geçmesini beklemeye koyulur. Su yüzeyine yakın yüzdüğü zamanlarda ise pisibalığı, düşmanlarından korunmak için saydam bir renk kuşanır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

renklere daldım gittim ne harika renkler...insan şaşıyor ve bir kez daha inanıyor Tanrı'ya..., sevgiler

Dilek Fuçucı 
 16.06.2008 12:20
Cevap :
Gerçekten müthiş bir renk armonisi değil mi? Aynen sana katılıyorum Dilekciğim, teşekkürler, sevgiler...  16.06.2008 17:14
 

Resimdeki bukalemunun renkleride ne kadar çeşitli, rengarenk. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 15.06.2008 17:03
Cevap :
O renkleri ancak Allah öyle bir araya getirebilir işte... Teşekkürler, sevgiler...  16.06.2008 17:13
 

Bu balık çok mahçup bir mizaçtadır...Aile ve mahalle baskısından olsa gerek...Ortama göre renk değiştirmesi de bu makus talihindendir. Yakalamak için ''Gel...pisi...pissiii !.. Canıımmm !.. pisi pisiii !.. '' demeniz yeter...(Bu tiyoyu herkese vermem :)) Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 15.06.2008 16:22
Cevap :
:-)) Doğrudur hocam, bu yöntemi denemek lazım ama Mart ayında rahatsız etmemek yerinde olur, maksat insanlık görsünler... Babalar günün kutlu olsun "Baba Mesut", teşekkürler, sevgiler...  15.06.2008 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3240
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster