Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '07

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
1109
 

Renkler ve biz

Renkler ve biz
 

Tüm renklerin anası beyaz renktir, bunu Newton ispatlamıştır.

Bilirsiniz güneş ışınını bir prizmadan geçirmiş ayrışan renkleri bir perdeye yansıtmış ve tüm renklerin kaynağının beyaz renk olduğunu kanıtlamıştır. Buraya kadar tamam...

Yıllarca renk sorunu ressam ve boya, badanacıların en mükemmele erme uğraşından öteye geçmemişti.

Günümüzde ise başka boyutlara ulaşan bir süreç içinde renkler. Renkleri ana renkler, ara renkler, sıcak renkler, soğuk renkler gibi sınıflandırmak olası.

Şimdi ise hayatımıza renklerin psikolojik etkileri hâkim olma yolunda. Gerçi öteden beri bazı renk elbiseler içinde kendimizi daha rahat hissettiğimizi hepimiz biliriz.

Takım elbiseye uygun renkli gravat uydurma sorununu hepimiz yaşamışızdır. Çalışma ortamlarında ve evlerimizde sıcak renk kullanma yoluna gitmişizdir. Ama bunlar bence bilinçsiz yapılan eylemlerden öte değildi.

Şimdi ise renklerin insan üzerindeki etkilerinden tutun, yaşam ve çalışma ortamlarının ne renk olması gerektiği bir bilim dalı olmak üzere. Bu bence ya ilerlemenin bir sonucu ya da modacı, dekorasyoncu veya boyacıların bir komplosu... Şaka bir yana hepinize sımsıcak renklerle dolu günler dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilim adamı Newton (27 yaşında Cambridge Üniv. de matematik profesörü olmuştur), renklerle ilgili kuramını geliştirmek için kendi gözüne yerleştirdiği prizmalarla bunu yapmaya çalışırken en nihayeti körlüğe yaklaşmıştır. İnsanlık, sırf insanlığa hizmet için kendi sağlığını bile hiçe sayan bu insanlara çok şey borçludur. İsterdim ki çocuklar müsamerelerde bu mucitlerin ve bilimadamlarının hayatlarını piyes olarak oynasınlar, hayatları filme çekilsin, çocuk tiyatroları olsun, bunlardan örnek alan genç bilimadamları yetişsin. Olacak, inanıyorum. Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 03.09.2007 12:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster