Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
5258
 

Renklerin bir Gizemi var mıdır ?

Renklerin bir Gizemi var mıdır ?
 

ÖZGÜVENİ ARTIRMAK İÇİN NE RENK KULLANILMALIDIR ?

JAPONYA'DA MUTLULUĞUN İFADESİNİN SİYAH RENK OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ ?

HANGİ RENK ADRENALİNİ YÜKSELTİR ?

Maddi alemin çeşitliliğinde önemli unsurlarda biri de hiç kuşkusuz renkler olsa gerek. Her bir renk ayrı özellikler göstererek farklı duygu ve düşüncelerin yaşantımıza yansımasına katkı sağlar. Kainat siyah ya da beyaz değildir. Ve evrendeki tüm tonlar bizlere bir mesaj niteliğindedir.

Araştırmacı yazar Kubilay Aktaş, ‘’Sözlerin ve Renklerin Gizemi ‘’ kitabında renklerin insanın ruh alemi ve duygu durumuyla ilgisine değinmiştir.

Gelin Kubilay Aktaş’ın yorumuyla renklerin yaşantımıza kattıklarına göz atalım.

Renkler, ruhlardaki mana yansımaları açısından büyük önem arzeder. Bu bakış açısıyla çevremizde gördüğümüz her rengin farkında olmalıyız.

Kırmızı, uyanıklık haline yönlendiren bir renktir. Adrenalini yükseltir. Çalışmaya şevk verir. Başlangıçları teşvik eder. Bu anlamda kitap kapaklarının kırmızı renk olması okumaya yönlendirir.

Mavi, insanlar üzerinde huzuru sakinliği teşvik eder. Yaşam sevincinin rengidir. Bu sebeple batıda intiharları azaltmak için köprü ayakları mavi renge boyanır. Duvarları mavi renge boyalı okullarda çocuklar daha az yaramazlık yapar.

Ruha yönelik çalışmaların yürütüldüğü mekanlarda, meditasyon odalarında mor uygun bir renktir. Bu renk  aynı zamanda kendine güven duygularını harekete geçirir.

Pembe, rahatlık, sıcaklık, sevgi ifadesidir. Duygusallığın, yumuşakbaşlılığın ifadesidir. İlkbaharın yeni açmış çiçekleri ve cıvıltının rengidir. Bazı büyük mağazalar, müşteriler kendini daha rahat hissetsin diye tezgahtarlarına pembe renk giydirirler.

Sarı, geçiciliğin faniliğin sembolü olarak dünyayı renklendirir. Bu anlamda zihni bulandırıp karışıklığa yol açabilir. Bu yüzden çalışma odalarında kullanılmamalıdır. Mutfak için uygun bir renktir.

Siyah, örtmeyi gizlenmeyi çağrıştıran bir renktir. Bizde matemi ve üzüntüyü ifade eden elem rengidir. Oysa ki Japon kültüründe mutluluğu neşeyi temsil etmektedir. Dekorasyon ve giyimde kullanıldığında ciddi ve karizmatik bir etki uyandırır.

Beyaz, tüm ışık tayfını bünyesinde toplamış bir renktir. Masumiyetin temizliğin ifadesidir. Bu yüzden olsa gerek pek çok kültürde gelinlikler beyaz renktedir. Beyaz birlikte kullanıldığı renklerin güçlerini artırır. Eşyanın asıl gayesine, arka planında gizlenmiş maksatlara ışık tutar.

Tüm bu bilgilerin ışığında kainattaki renklerin farkında bir yaşam dileğiyle…..

AYPERİ FERDA ORAL

EĞİTİMCİ-SPİRİTÜEL YAŞAM KOÇU 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrik ederim Fercacığım. Enerjin hiç tükenmesin.

türkül akın 
 27.06.2013 10:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5939
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster