Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

06 Eylül '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4079
 

Renklerin Ne İfade Ettiğini Bilmiyorsanız İşte Renklerin Dili

Renklerin Ne İfade Ettiğini Bilmiyorsanız İşte Renklerin Dili
 

Renkler hem psikolojik, hem de fizyolojik açıdan insanı etkisi altına alabiliyor...

Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansıttığı ya da tercih ettiğimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri olduğu da bir gerçek...

Renklerin dili olduğu araştırmalar neticesinde kanıtlanmış zaten...

Eğer renklerin ne ifade ettiğini bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız, işte renklerin dili:

* Pembe:
Renklerin en romantik ve narin olanıdır. Duygunun ve saf sevginin rengidir. Aynı zamanda sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkisi vardır. Hayallerin, korunma duygusunun pekişmesinde etkindir. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir.

* Kırmızı:
Kırmızı renk, mutluluğu temsil eder; canlılığı, enerjiyi, coşkuyu, azmi, yaşama sevincini ve kararlılığı gösterir. Bu renk, vücut sıcaklığını artırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için çok müsait bir renktir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri artırmaya teşvik edici bir etkisi de vardır.

* Turuncu:
Güneşi çağrıştıran turuncu renk enerji, canlılık ve sağlığı simgeler. Sıcak, samimi, doğal ve neşeli olanlar genellikle turuncuyu tercih eder. Neşe verici bir renk olan turuncu aynı zamanda, iştah açıcı bir renktir. Canlılık, heyecan ve cinsellik duygularını da harekete geçirir.

* Sarı:
Zekâ, akıl, incelik ve pratikliğin rengi olan sarı, dikkat çekiciliğin de sembolüdür. Ayrıca hüznün ve özlemin rengidir. Sarı renk umut ve ilham verir. Bu rengin enerjisi, kişinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle harekete geçirir. Bunun yanında insana yeni bir yaşama sevinci aşılayabilir.

* Mavi:
Bu renk yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Mavi aynı zamanda sezgilerin rengidir. Sınırsızlığı, huzuru temsil eder ve sakinleştirir. İç dinginliği, sevgi ve barış duygularını da pekiştirir. Bununla beraber liderliği sembolize eder. Mavi renk kan akışını yavaşlatır, kan basıncını düşürür, dinlendirir ve huzurlu hissettirir.

* Yeşil:
Dünya üzerinde en çok bulunan renklerden biri olan yeşil, sakinleştirici bir özellik taşıdığı için enerjimizi dengeler ve şefkat duygularımızı artırır. Yeşil renk doğanın, doğallığın, sağlığın ve dengenin sembolüdür. Sahip olduğu özelliklerden dolayı, sinir sistemini dengeleyici ve ateş düşürücü etkiler gösterir. Dostluk, barış, ümit ve inanç duygularının geliştirilmesinde de yeşil rengin enerjisinden yararlanılır. Yeşil sakinleştirir, güven verir.

* Mor:
Asaletin rengidir mor. Zenginlik, lüks hayat ve zarafeti simgeler. Duygusallığın, romantizmin ve tutkunun rengidir. Mor ruhsal dünyanın rengidir. Asilliği, dengeyi, kendine güveni pekiştirir. Mor, mistik bir yücelik ve metafizik gücü de simgeler.

* Kahverengi:
Bilindiği üzere toprağın rengidir, sağlam ve güvenilir bir his verir. Bu renk doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Kahverengi, önderliği ve ağırbaşlılığı temsil eder. Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengi olarak da bilinir.

* Beyaz:
Beyaz saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Bu yüzden pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Beyaz renk ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz aylarının rengidir. Genel olarak serin bir duygu verir. İstikrarı, devamlılığı simgeleyen beyaz, kişinin yaratıcılık duygularını açığa çıkaran, geliştiren ve her bünyeye uygun olan bir renktir. Beyaz rengin başka bir özelliği de, beraber kullanıldığı diğer renklerin etkilerini ve güçlerini artırabilmesidir.

* Siyah:
Siyah duygusallığı, hüznü, asaleti, tutkuyu, dengeyi, yalnızlığı, ağırbaşlılığı ve gizemi simgeler; gücü, bireyselliği ve tutkuyu temsil eder. Siyah renk bir yandan yönetim ve güç anlamına gelirken, diğer tarafta acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, çoğu insan için kıyafet rengidir. Kimileri siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır, kimileriyse daha zayıf gösterdiği için tercih eder.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3257
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster