Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '12

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
3956
 

Renklerle Şifa bulmak ister misiniz ?

Renklerle Şifa bulmak ister misiniz ?
 

Doğadaki tüm renkleri seviyorum ve gerek giyimimde, gerekse evimde tüm renkleri kullanmaya özen gösteriyorum.

Örneğin siyah bir bluz ve siyah bir etek dahi giyinmişsem, rengârenk bir fularla renkleri mutlaka katıyorum kıyafetime.

Ya da renkleri kullanmak adına sadece makyajımı abartıyorum!

Dudaklarıma ve yanaklarıma canlı bir pembe veya kırmızı kullanıyorum.

Bu bana anında bir coşku, heyecan ve enerji katıyor.

Evimde de tüm renklere özellikle turuncu, kırmızıya oldukça fazla yer veriyorum.

Bu renkler bana enerji veriyor, kendimi iyi hissettiriyor, huzur buluyorum bu renklerin arasında.

Peki renklerin enerjisel boyutları olduğunu biliyor musunuz?

Günlük hayattı kullandığımız renkler psikolojik ve fiziksel olarak yaşantımızı fazlasıyla etkiliyor.

Renkler hormonal salgılarımız üzerinde de oldukça etkili.

Renkler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Auranız güçlenir ve genişler, olumsuzlukların sizi etkilemesini engeller.

Çakralarımız renk enerjisi ve reikiyle temizlenir, güçlenir, enerjimizi dengelerken sağlığımızı koruruz.

Ruhsal ve duygusal tedaviye yardımcı olur.

Renkler, psikolojik kökenli hastalıkları tedavi eder.

Depresyon ve strese karşı korur.  

Daha genç ve zinde kalmanızı sağlar.

Mevcut hastalıklarınızın tedavisine yardımcı olur.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmanızı sağlar.

Kronik ağrılardan kurtulmanızı sağlar, ağrı ve acıyı dindirir.

İlaçların yan etkisini azaltır.

Vücuda zarar veren toksinlerden arındırır.

Uykusuzluk ve cinsel problemleri çözmenize yardımcı olur.

RENK ETKİLERİ ve KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Enerjilerin bedeninize girmesine izin vermekle sahip olduğunuz enerji akışını hızlandırmış olursunuz.

Her insanın bünyesi ve enerji akışı değişiktir.

Enerji akışı sesler, (koku çiçekler ve değerli taş, düşünceler ve tabi ki RENKLER VE REİKİ İLE sağlanır.

Her rengin kendine ait karakteristiği tedavi gücü, yansıtma ve emme özelliği vardır.

ANA RENKLER

Kırmızı yeşil mavi ışık tayfının ana rengidir.

Bu üç rengin çeşitli kombinasyonlarında diğer ikinci grup renkler meydana gelir. Birinci grup renkle ikinci grup renkler birleşince üçüncü grup renkler meydana gelir.

Örneğin kırmızı ve yeşil, sarı ışığı oluşturur. Kırmızı, yeşil, mavi eşit miktarlarda birleşirse beyaz ışık üretir. Ayrıca renkler psikolojik açıdan sıcak renkler ve soğuk renkler olarak değerlendirilir. Kırmızı sıcak renk mavi ise soğuk renk grubunda yer alır.

KIRMIZI IŞIK ENERJİSİ - 6000-6700 AU (ANGSTROM)

Kırmızı duygularımızı ve tutkularımızı harekete geçirir.

Kırmızı, canlandırıcı bir renktir. Dalga boyu yüksek, titreşimi kısadır. Özellikle kök çakraları harekete geçirir. Bu renk, üşütmelerdeki dolaşım bozukluklarında ve tükürük bezi rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılabilir.

Ayrıca intikam, kin, mantıksız bir cesaret, aşk ve seks duygularını da harekete geçirir. Kırmızı, aşırısı, duygusal düzensizliklere ve depresyonlara yol açar diğer taraftan pembe rengin varlığı fiziksel güç üzerinde zayıflatıcı etkiye sahiptir. Özetle, kırmızı, vücut sıcaklığını arttırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için çok uygun olan bir renktir.

SARI IŞIK ENERJİSİ- 5800-5900 AU

Sarının en etkin olduğu yer solar pleksus çakrasıdır. Bu renk kişinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle etkiler. Moral bozukluğunu ortadan kaldırıp kişiye yeni yaşama sevinci gücü verir. İyimserlik duygularını artırır. Sarı renk mide, bağırsak ve mesane rahatsızlığında önemli rol oynar.

Sarı vücut fonksiyonları, zihin ve zeka üzerinde çok olumlu etkisi vardır. SARI, güneş ışığının, gençliğin, memnuniyetin ve sevincin rengidir.

MAVİ IŞIK ENERJİSİ - 4700-5000 AU

Mavi, eşsiz bilincin, gerçeğin, uyumun, sakinliğin ve umudun rengidir. Mavi enerji sistemimizi serinletip dinlendirir. Mavi renk boğaz çakrası üzerinde etkilidir. Yüksek tansiyonun düşürülmesi ve çeşitli boğaz sorunları giderilmesinde etilidir.

Kırmızı renk, tutkuları karıştırırken, mavi onları yatıştırır ve susturur. Mavinin daha yumuşak tonları, sinirleri sakinleştirebilir. Mavi, sessizleştirici ve sakinleştirici bir renktir ve azılı suçluların ve zihinsel rahatsızlığı bulunan hastaların odalarında kullanılır. Negatif yüzüyle çok fazla mavi, iç karatıcı (moral bozucu) olabilir ve hüzünlü (mavi) hisleri getirebilir, aksi halde sağlıklı insanlar açığa çıkaracaktır. Maviyle beraber yeşil, sanat ve müzikte, kabiliyeti ve yaratıcılığı en yüksek seviyede harekete geçirebilir.

TURUNCU IŞIK ENERJİSİ - 5900-6000 AU

Turuncunun hara çakra merkezini üstünde etkisi büyüktür. Neşenin ve yapıcılığın rengidir. Bu rengin vücut içinde en çok etkin olduğu yer, adale sistemimizdir.

Turuncu enerjik aktiviteyi de arttırır. Ama turuncunun aşırı kullanımı, büyük nevrozları ve huzursuz davranışları doğurabilir.

Pek çok meyve ve sebze, renk olarak, turuncu veya turuncu-kırmızıdır. Böylece turuncu, beslenmeye dair bir renk haline gelir. Turuncu maddelerin çekim gücünü temsil eder.

Karakteristik olarak, sarı renk, güneş ışığının giremediği karanlık bir odayı daha parlak hale getirir. Sarı meyveler ve sebzeler, bağırsaklar için laksatif bir etki yapma ve sinirleri sakinleştirme eğilimindedirler.

Ne var ki, negatif yüzüyle sarı, çok fazla kullanıldığında, aklı ve sinirleri gereğinden fazla uyararak, yıkım noktasına kadar gidebilecek zihinsel rahatsızlığa sebep olabilir. Negatif titreşimlerinde sarı, aynı zamanda korkaklığın, ön yargının ve yıkıcı egemenliğin rengidir.

YEŞİL IŞIK ENERJİSİ - 5000-5500 AU

Herkes bilir ki yeşil, doğanın rengidir ve en çok bulunan renktir. Yeşil renk enerjimizi arttırır pozitif yüzüyle yeşil, yatıştırıcı, iyileştirirci, huzurlu ve sakindir.

Yeşilin iyileştirici gücü büyüktür. Yeşilin etkili olduğu bölge kalp cakrasıdır. Negatif yüzüyle yeşil, bencilliği, kıskançlığı ve tembelliği temsil eder. Çok koyu yeşil, iç karartıcı ve hatta güçten düşürücü olabilir. Bahar yeşili, yeni yaşamı, (yeniden canlanmayı) neşeyi ve memnuniyeti temsil eder.

INDIGO (Çivit Mavisi/Lacivert) IŞIK ENERJİSİ

Tayfta indigo, mavi ile mor arasında bulunmaktadır. Bu rengin en önemli etki alanı alın çakrasıdır. Lenf ve salgı bezleriyle birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Beynin her iki yarımküresi uyumu üzerinde olumlu etki sağlar. Bu rengin enerjisi vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.

Lacivertin bilinçaltı duyguları ve sezgiyi güçlendiren bir etkisi vardır. Negatif yüküyle indigo durgunluğu, zihinsel yorgunluğu, başarıdan yoksunluğu temsil eder.

MOR IŞIK ENERJİSİ- 300-4600 AU

Bu rengin en önemli etki alanı taç çakradır.

En hızlı titreşime ve en kısa dalga boyuna sahiptir. Mor iyi niyeti temsil eder.

Vücudun iskelet yapısını etkiler, fiziksel ve ruhsal dünyamız arasında sağlıklı bir denge kurmamızı sağlar. Ayrıca mor insanların rüya aktivasyonunu geliştiren meditasyon rengidir.

 

Not:

Bazı bilgileri Aydan Öztürkatalay Hanım’ın sitesinden derledim. http://www.renkbilim.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, yazınıza katkıda bulunmak için iki satır karalamak istedim :-) "Pembe neşe ve güveni simgeler ayrıca yatıştırıcı etkisi vardır, ancak ilginç olan erkekler çoğunlukla bu rengi sıradan hatta itici bulurlar. Sadakat ve ağırbaşlılığın rengi gri renk kararında kullanılırsa uzlaştırıcı etkiye sahiptir, fazlası bunaltır, gri rengi kullanan kişiler işlerine fazla önem verirler.Olgunluk ve sanatı simgeleyen kahverengi toprak ve ağacın rengi olduğundan olsa gerek, huzur ve güven duygusu verir." Tüm renklerin uyumla dans ettiği bir yaşam dileğiyle, sevgiler.

Güz Özlemi 
 02.05.2012 11:05
Cevap :
Yararlı oldu verdiğiniz bu bilgiler teşekkürler. Elif Şafak "Aşk" adlı kitabını piyasaya önce pembe renkle çıkartmıştı. Sonrasında yapılan istatistikler kitabın erkeklerce hiç okunmadığı gerçeğini ortaya çıkartmış ve erkekler için de gri tonlamalı özel bir baskı yapılmıştı :) Erkekler gri baskıyla alıp okumaya başladılar, ilginç değil mi ? Sizin de renkleriniz hiç solmasın hayatınızda inşallah, sevgiler, selamlar ,saygılar.  02.05.2012 11:21
 

Yazılarınızı blog habercisi sayesinde günü gününe takip ediyorum Nilgün Hanım. İyi ki varsınız ve iyi ki yazıyorsunuz. Kendime artık siyah ve beyazdan başka renkleri de seçmek iyi gelecek. :)

Arda İnal 
 20.04.2012 10:58
Cevap :
Siz de iyi ki varsınız Arda Bey. Sinerjimiz hiç bitmesin inşallah. Yaşamlarını renklendirmeyi seçenler, renkli hayallerini her daim tezahür ettirebilenlerdir. Renkleriniz canlı ve daim olsun. Sevgiyle, ışıkla yaşayın.  20.04.2012 11:19
 

Bir nevi reçete:) gerçekten renklerin hayatımız üzerindeki etkisine fazlasıyla inanıyorum. Gerek evimizde gerekse kıyafetlerimizde uygularken, yansımalarına da şahit oluyoruz. Sevgiler, iyi hafta sonları:)

Merve Ballı Acar 
 13.04.2012 14:14
Cevap :
Teşekkür ederim Merve'ciğim, katılıyorum düşüncelerine. Renksiz bir dünya gerçekten çok renksiz olurdu :) Öpüyorum, sana pespembe bir hafta sonu dilerim.   13.04.2012 15:25
 

Renklerin etkisi mutlaka vardır üzerimizde. Acaba diyorum bizler ruh halimize göre mi seçim yapıyoruz, yoksa seçtiğimiz renk mi dönüştürüyor ruh halimizi?...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.04.2012 22:29
Cevap :
Merhaba Ayşegül Hanım, çok güzel bir soru teşekkür ederim. Ben de bunu araştırdım ve şu sonuca ulaştım. En çok giyinmek istediğimiz renk (sevdiğimiz renk) ihtiyacımız olan bir alana karşılık geldiği içinmiş. Mesela ben yeşil rengin hastasıyım ve bütün kıyafetlerim nerdeyse yeşildir. Renk ölçümü yaptırdım ve yeşil renge bağlı titreşimlerin eksik olduğu ortaya çıktı (Yeşil : denge, huzur, güven, istikrarlı kimlik) Yeşili çok sevmem ve sürekli kullanmak ve görmek isteme nedenim, bu eksikliklerim yüzündenmiş. Görüşmek üzere, selamlar, sevgiler, saygılar.  13.04.2012 8:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 559
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8143
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster