Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Renkli Bir Kurdeleyle Fazla Kilolara Veda Edin

Renkli Bir Kurdeleyle Fazla Kilolara Veda Edin
 

Siz de istersiniz değil mi fazla kilolarınızdan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmayı? Kim istemez ki! Şimdi sıkı durun, fazla kilolarınızdan olabildiğince hızla kurtulmanızı sağlayacak birkaç sır vereceğim size. Ama hemen öyle mucizeler yaratacağımı, sihirli bir değnekle fazla kilolarınızı ortadan kaldıracak yöntemler anlatacağımı sanmayın.

Önce... Kesinlikle beslenme danışmanınızın sözünden çıkmıyorsunuz, size özel belirlediği programı harfi harfine uyguluyorsunuz. Egzersiz de aynı şekilde. Gevşemek yok! Bütün bunları doğru şekilde uygulayanlara küçük bir “ödül” aslında şimdi paylaşacaklarım. Sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacak birkaç küçük “sır”.  Bu "kurdele" meselesini en sona sakladım. Daha önce duymayanlar için gerçekten de şaşırtıcı bir ayrıntı bu. Başlayalım anlatmaya.
 
KOKLAYIN VE BEYNİNİZİ KANDIRIN!
İşte ilk sır: Koklayın! Yanlış okumadınız, koklayın! Ama elbette ne koklacağınız önemli. Eğer başa çıkmakta zorlandığınız yeme krizlerine kapıldıysanız ya da fazla yiyecek tüketmeye başladığınızın farkına varırsanız, elma, muz ya da nane koklamayı deneyin. Bu, aslında bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. ABD’nin Chicago kentinde yapılan bir araştırmaya göre elma, muz ya da nane koklayan insanlar; kendilerini diğerlerinden daha çabuk tok hissediyor. Üstelik kilo verme konusunda da  başarı getiriyor bu yöntem.
 
Peki koku fazla yiyecek tüketmeyi nasıl engelliyor? Siz bu yiyecekleri kokladığınızda, beyniniz aslında onlarla tam olarak ne yaptığınızın farkına varmıyor. Sizin o yiyecekleri sadece kokladığınızı değil onları yediğinizi sanıyor. Nasıl? İşe yarar değil mi?
 
BİRAZ YARATICILIK 
Gelelim yiyeceklerle yapılabilecek birkaç küçük “hileye.”  Bazen zayıflama amacıyla uyguladığınız beslenme programından öylesine bıkmış hissedebilirsiniz ki ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin hep bir şeyler eksik kalmış gibi hissedersiniz. Bu işin psikolojik boyutu bir anlamda. Böyle zamanlarda kendinize küçük, tatlı sürprizler yapmaya ne dersiniz? Hem de sağlıklı yiyecekleri kullanarak.  
 
Yapılacak iş çok basit. Yiyeceklerinizi servis tabağına yerleştirirken onlara biraz "makyaj" yapmayı deneyin. Yani bir şef gibi tasarım sunumlar hazırlayın. Bir başka deyişle yaratıcılığınızı konuşturun. Rengarenk sebzeler ve meyvelerle, sağlıklı yağlarla (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, tuzsuz kuruyemişler,  avokado)  hazırlanan yiyecekleri tabağa biraz daha özenle, biraz daha yaratıcı bir biçimde yerleştirin. Yani sağlıklı öğünü tüketmeye başlamadan önce öyle güzel bir sunum hazırlayın önce “gözünüz doysun.
 
SOSYAL MEDYA İLE ARANIZ NASIL?
Fazla kilolardan kurtulurken son dönemde artık hayatımızın her alanına iyice yerleşen sosyal medya alışkanlıklarından faydalanmaya ne dersiniz? Böylece üzerinizde "kilo vermeliyim" baskısını da hissetmeden biraz eğlenebilirsiniz. Neden mi söz ediyorum? Tükettiğiniz yiyeceklerin fotoğrafını çekmekten. Elbette burada amaç bu yiyecekleri sosyal medyada sergilemek değil. Kendiniz için hazırladığınız bir tür fotoğraflı günlükk olacak bu. 
 
Çektiğiniz bu fotoğrafları, akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda saklayın. Belirli zamanlarda da çıkarıp bir kontrol edin. Böylelikle ne yediğinizi, yiyecekleri fazla kaçırıp kaçırmadığınızı görmüş olursunuz.
 
YEMEK DAVETLERİNDE STRATEJİ BELİRLEYİN
Evet! Nasıl gidiyor? Eğlenceli değil mi? O zaman devam edelim. Diyelim ki akşam bir yemeğe davetlisiniz. Kalabalık bir davet bu ve kelimenin tam anlamıyla masada bir tek kuş sütü eksik. Peki bu kadar iştah açıcı yiyecek karşısında kendinizi nasıl frenleyeceksiniz? Çünkü insan, kalabalık ve keyifli bir ortamda ne yediğini bile fark etmeden tabak tabak yiyecek tüketir bazen. O masada saatlerce oturulduğu düşünülünce de bazen ipler insanın elinden kaçıverir.
 
Ama bunun da bir çaresi var. Siz yeter ki kontrolü kaybetmeme konusunda kararlı olun. Bu tür bir davette stratejik davranmak gerekir. Yani yemek masasında oturacağınız yeri doğru seçmek önemli.
Eğer protokol kurallarının geçerli olmadığı bir davete katılmışsanız, yerinizi seçme şansınız varsa, yemek masasında yiyecekler üzerindeki kontrolünüzü en etkili biçimde sağlayabileceğiniz sandalyeye oturun. Peki o sandalye nerede durur? Yemek masasının en kenarında. Bu tür kalabalık yemek davetlerinde masanın orta kısımlarında oturmak, yiyeceklere kolayca ulaşmanızı sağlar. Ama masanın kenarında oturunca durum değişir. Yiyeceklere kolay ulaşamayacağınız gibi kendinizi fazla yememek konusunda daha kolay ikna edebilirsiniz.
 
BİRAZ İDDDİALI OLUN
Madem konu kalabalık bir yemek davetinden açıldı o zaman yine oradan devam edelim. Eğer kadınsanız işiniz daha da kolay. Evden çıkarken hafif bir makyaj yapacaksınız diyelim, göz makyajını biraz yumuşak tutup dudak makyajına önem verin. Kırmızı ya da bordo yani iddialı bir renk seçin. Neden mi? Bu şekilde, rujunuzun yani dış görünüşünüzün bozulmasını önlemek için daha az yiyecek tüketirsiniz. Bu da küçük bir sır. 
 
FRANSIZ KADINLARI KADAR ZARİF OLABİLİRSİNİZ
Şimdi gelelim başta belirttiğim kurdele konusuna. Şöyle bir düşünün... Fransız kadınlarını nasıl bilirsiniz? Her yaşta zarif, giydiklerini üzerine yakıştıran, tarz sahibi ve en önemlisi de genel olarak düzgün fiziksel görünüme sahip pek çoğu da ince belli kadınlar olarak. Peki, bu kadınların sırrı ne sizce?  Genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları bir yana o düzgün fiziği nasıl koruyorlar dersiniz?  
 
Çünkü Fransız kadınları, kilolarını korumanın inceliğini keşfetmişler. Valerie Orsoni’s “Le Petit Secret” (Küçük Bir Sır) adlı kitabına göre Fransız kadınları özellikle de dışarıya yemeğe gidecekleri zaman asla kurdelesiz çıkmıyorlar! Ama kurdeleyi saçlarını toplamak için kullanmıyorlar.
 
Fazla yiyip hem keyiflerini kaçırmak hem de kilo almak istemeyen Fransız kadınları bu kurdeleyi dışarıdan görünmeyecek şekilde bellerine bağlıyorlar. Yani bir tür iç çamaşırı gibi düşünün. Bellerine bağladıkları bu kurdele de onların yemeği fazla kaçırmalarına engel oluyor. Biraz fazla yediklerinde karınları şiştiği için kurdele onları rahatsız ediyor ve kendilerini frenliyorlar. Nasıl? İlginç değil mi?
 
Uzun sözün kısası... Sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı bir külfet ya da geçici bir durum olarak değil bir yaşam biçimi olarak kabul ederseniz, sizi rahatsız eden fazlalıklardan kurtulmak da verdiğiniz kiloları bir daha geri almamak da eğlenceli bir sürece dönüşebilir. Unutmayın, her şey sizin elinizde. 
 

 
BERSU EKİNCİ
Yenile Kendini
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 07.08.18
 
 

Manchester Metropolitan Üniversitesi Medya ve Kurumsal İletişim Bölümü'nden mezun oldum. Uzun sür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster