Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
53
 

Renkli Doğal Kaynak Suyu

Renkli Doğal Kaynak Suyu
 

Gıdalardan, geleneksel üretimlerden ve farklı yenilikçi üretimlerden bahsederken zaman zaman da suya dönüş yaparım hep bilirsiniz. Cam damacanalardan, suyun kalite kriterlerinden, katlanabilir mataralardan, farklı şehirlerdeki beğendiğim su kaynaklarından ve buna benzer konulardan daha önce bahsetmiştim.

Su bu… 2 harften oluşuyor ama anlat anlat bitmeyen cinsten!

Siz “ Bu anlattıklarını anladık, tamam iyi de şimdi ne oldu? Suyla ilgili ne olabilir ki? “ demeden, ben dikkatimi çeken üretimi sizlerle paylaşmaya başlıyorum bile. Her zaman savunduğum bir düşünce var, bir şey gördüğünde onun ne olduğunu bilmeliyiz, bilmiyorsak da öğrenmeye gayret etmeliyiz. “ Aman bu neyse ne, boşver geç.”  demek bir insanın kendisine yapabileceği en büyük saygısızlık. Bu yüzden istiyorum ki bir şeylerin farkında olalım, sonrası tercih meselesi her şeyde olduğu gibi. Gıda sektöründe de olması gereken şey bu. Gelelim bu haftaki su meselesine! Etrafımdaki “ Renkli sular” dikkatimi çekti. Niye? Sorular gelmeye başlar illa ki . “ Markette renkli sular gördüm ama maden suyu ya da gazoz değildi, biraz değişik geldi. Onlar ne? “  Bahsettiğim üretim, doğal kaynak suyu statüsünde. Gazoz, asitli içecek , maden suyu değil. Bu doğal kaynak suyu farklı şekillerde çeşitlendirilmiş. “ Alkali” olarak adlandırılan su görünümündeki çeşit salatalık ve limon aromasına sahipken, “ Antioksidan “ olarak adlandırılan çilek ve ahududu aromalı olarak kırmızı bir görünümde. Etrafımda en çok ilgi gören ise sarı bir görünümde olan, C vitaminli- karışık bitki, elma ve papatya aromalı olan “Detoks ” ismindeki çeşidi.400 ml şişelerde karşımıza çıkan, doğal kaynak suyu ile  gerçekleşen bu üretim fonksiyonellik açısından dikkat çekeceğe benziyor.

Piyasadaki üretimleri bilmek, onları takip etmek, araştırmak ve okumak oldukça önemli. Bir sektörü veya toplumu geliştirmek istiyorsak, bildiklerimizin tazelenmesi, her geçen gün katlanması, her gün farklı üretimlerden ve yeniliklerden bahsetmemiz gerekiyor. İşte tüm gereklilikleri bilirsek ve uygularsak daha bilinçli tüketiciler ve üreticiler olarak hayata devam edebiliriz.

O zaman da ne mutlu bize…

Sağlıkla Kalın!

Not : "Renkli doğal kaynak suyu modası."

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 298
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster