Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '17

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
499
 

Reparer Les Vivans - Kesişen Hayatlar

Reparer Les Vivans - Kesişen Hayatlar
 

İKSV - 36. İstanbul Film Festivali - Kesişen Hayatlar-


“EY ÖZGÜRLÜK!”

 *Yine bir roman uyarlaması.  Keyifli bir başlangıç.  Uçarcasına yol alıyor  bisikletiyle Thomas. ( Tahar Rahim)   Henüz çok genç .   Biri kaykayla, diğeri otomobille gelen,  kendisi gibi adrenalin tutkunu  arkadaşlarıyla buluşuyor.   Biraz sonra  , engin bir maviliğin içinde, dev dalgalar arasında sörf yaparken  görüyoruz onları.  Televizyonda spor programlarında da izlemekten çok hoşlandığım   mucizevi görüntüler,   imkânsızlığın inkârı sanki.  Hayatta olduğu  gibi diye düşünüyorum.  Böyle bir coşkuyu ancak yeterince yoğunlaşarak ve korkularına vurduğu  kilitleri kırılarak yaşayabilir insan.

 Bütün sır rüzgara karşı dengede kalabilmek…

YAN YANA UZANMAK, EVET SON  KEZ , AMA O UYKUDA

Hep böyle mi gider acaba? Yok hayır, biraz sonra bambaşka bir havaya bürünecek  film. Belki de kendi hayatınızın en kırılgan  noktalarına dokunacak.  Bırakacaksınız gözyaşlarınızı o zaman  Thomas’ın  anne ve babasınınkiyle birlikte akacak.

Üç arkadaş arabada  eğlenceli ve keyifli bir günün ardından  evlerine  dönüyorlar.

“Yol kaygan dikkatli ol,” diyor yanında oturan arkadaşı…

 Mekan değişiyor sonra.  Evdeyiz artık.  Elinde bir kaseyle  yatağında oturmuş küçük kız kardeş,  kahvaltısını ediyor.  Kaşığı ağzına her götürüşünde duyulan gevreklerin   kıtırtısı,  biraz sonra gelecek acı haberin  öncü sesi sanki.  Sonrasında telefon …Küçük kız kalkıp açıyor telefonu.  Annesini  soruyorlar.  Telefon’u üst katta uyuyan annesine götürüyor.  Kötü haber evet.   Hastaneye koşuluyor hemen. Ayrı yaşadıkları babaya da  –Vicent – ( Kool Shen)  haber veriliyor.   Thomas komada.   Beyin ölümü gerçekleşmiş,  fakat  diğer organları faaliyetlerini sürdürüyor.  Geri dönme ümidi yok . Doktorun organ bağışı önerisi  ayrı bir sarsıntı yaratıyor ilk anda. Kısa da olsa düşünmek  için zaman var.   Karar verilinceye dek  öylece makinaya bağlı kalacak Thomas.  

Yanına giriyorlar. Odasına.   Son kez  uzanıyorlar, üçü birlikte, yan yana...  Ya o sarışın  kız, Thomas’ın  biricik sevgilisi,  henüz hiçbir şeyden habersiz…

 THOMAS’IN GÖZLERİ

Peki böyle bir durumda  sizden onun organlarını bağışlamanız  istense ne yapardınız? Hiç te  kolay bir karar değil.  Ama  karar vermek zorundasınız bir an önce.   Çünkü  birkaç gün içinde fiş  çekildiğinde her şey bitecek.  Duygular  karmakarışık.

 Sonunda karar veriliyor.   Thomas’ın  organları bağışlanıyor .  “Fakat gözleri hariç,” diyor annesi.  Gözlerine kıyamıyor, bakışları kendisinde  kalsın istiyor.

 BAŞKA BİR HAYAT ve YENİ BİR HİKAYE

Güzel bir bahçe içinde  şık bir malikane. 50’li yaşlarında bir kadın,-Claire -( Anna Dorval ,) Büyük oğul  Virgilio- ( Karim Leklou)  hep endişeli.  Çünkü annesinin  kalbi sık sık tekliyor son günlerde.  Bu sebeple  üzerine titriyor, onu hiç yalnız bırakmıyor.   Küçükse  daha uçarı ve başına buyruk. Ayrı bir evde yaşıyor, kendi başına.  Okulunu  da bırakmış, fakat anneye söyleyemiyorlar üzülmesin diye.   Birbirlerine   düşkün,  bağları kuvvetli, sevgi dolu bir aile, beraber  olduklarında cıvıl cıvıl bir mutluluk…

 Yalnız önemli bir sorun var.  Annenin  sağlığı  her geçen gün  bozuluyor.   Artık kalbi çok zorlanıyor. Bu durumda    doktorunun önerisi ; kalp nakli ameliyatı.

CLEİRE, AMELİYAT ÖNCESİ  MORAL KONSER İNDE 

Filmin hoş  sahnelerinden biri. Aynı durum bizde de olabilir miydi acaba diye düşündürüyor insanı ister istemez.  Claire   fuayede.  Nefesi de tutuk tutuk sanki.   Biraz sonra konser başlayacak.  Fakat öyle bitkin ki merdivenleri   çıkacak gücü kendisinde bulamıyor.  Ne yapsın şimdi?  Birinin yardımı gerek.  Biraz sonra  merdivenlerde, bir görevlinin kucağında yukarıya taşınırken görüyoruz onu.  Koltuğuna oturtuluyor.  Ve konser başlıyor. 

Müzik çok güzel. Sahnede,  piyanonun başında  çok zarif bir kadının tuşlarda gezinen parmaklarından yayılan çok  etkileyici  bir ezgi duyuluyor.  Tüm izleyiciler ve  en çok ta   Claire, hayranlıkla onu izliyor.  Konser bittiğinde   buluşuyorlar. Yakın bir arkadaşı mı yoksa  kız kardeşi falan mı  diye düşünürken  film ilerledikçe anlıyoruz ki;  çok daha farklı bir durum bu.

Ameliyat sahnesindeyiz.  Kesileri, biçleriyle, kanlı canlı anatomi dersindeymişiz gibi bir kalp ameliyatı izliyoruz.  Vücut yeni kalbi kabul ettiğinin ilk işaretlerini veriyor.  Sonuç başarılı.  Doktorlar sevinçli…

 Claire uyandığında  göğsünde başka bir kalple   bakıyor artık dünyaya.

Gözlerinde  şaşkın ve coşku dolu bir pırıltı var…

 Bakalım Thomas’ın kalbi ona neler getirecek?

*Eser : Maylis De Kerangal

Yönetmen : Katell Quillevere

Oyuncular:  Tahar Rahim (Thomas), Emmanuelle Seigner (Marianne) , Anna Dorval ( Claire), Bouli Lanners ( Docteur Pierre Revol) …

Besteci : Aleksandra Desplat

 

 

Ersin Kabaoglu, Nil ALAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...henüz in.nette yok...yaralı kalpler de yok...youtube'da fragmanı var sadece ve kesinlikle güzel bence de......neyse kaydettim "izenecekler" listesine...:))...eyvallah..

nedim üstün 
 17.04.2017 20:31
Cevap :
Evet Festival'de gösterimde olduğundan olmalı. Çıkar sanırım daha sonra. İyi seyirler dilerim...Dijitürk'ün Festival Filmlerinin gösterildiği kanallarında da çıkabiliyor sonradan. İyi seyirler dilerim size.   18.04.2017 6:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 464
Kayıt tarihi
: 02.11.09
 
 

Edebiyat, sinema, tiyatro ve müzik başlıca ilgi alanlarım. Gezmeyi, okumayı, yazmayı, düşünmeyi v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster