Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
2791
 

Ressam, köpek ve kadın!.. (2. Bölüm)

Ressam, köpek ve kadın!.. (2. Bölüm)
 

Ünlü TV haber sunucusu Bahar Feyzan, Bülent Göncü'nün bu resmini koleksiyonuna aldı.


Milliyet Blog dostlarımdan büyük ilgi gören bu hikayenin ikinci bölümünü yayınlıyorum. Hikayenin birinci bölümünde çok ilginç sonuçlar çıkartan arkadaşlarımı kutlarken, benim sonuçlandırdığım bu hikayeyi ve sonucunu nasıl değerlendireceğinizi merak ediyorum. İşte hikayenin ikinci bölümü;

Ressam ilk şoku atlattıktan sonra çaresiz kadının resmini yapmaya başladı. Kadın mağrur bakışlarıyla sürekli ressamı gözlüyor, ressam çalışırken kendini rahatsız hissediyordu. İçinde bilinmeyen bir huzursuzluk vardı ressamın. Şimdiye kadar böylesi bir huzursuzluğu hissetmemişti. Bu resim sürecinde sanki çok kötü şeyler olacak duygusu ağır basıyordu.
Modeli güzel bir kadındı. Soğuk ama çekici bir güzelliği vardı. Üstelik çok iyi paraya anlaşmıştı kadınla. Ayrıca kadın model olarak da ressama kendi bedeninin ne kadar muhteşem olduğu duygusunu veriyor, içten içe ressamı tahrik ediyordu. Ressam bu durumu seziyor, ancak kendisi için sadece işine odaklanmanın hayırlı olacağını içsel olarak fark ediyordu. Aklı kapının dışındaki köpeği Asena’daydı.

Kadın düzenli olarak gelmeye başladı atölyeye, ne var ki her geldiğinde Asena kendini kapı dışında buluyor ve bu duruma çok içerliyordu. Kafasından bu küstah kadını iyi bir ısırıkla saf dışı etmeyi geçiriyordu ama kapının dışında da olsa yediği lezzetli kemikli etlerin parasının bu kadından geldiğinin bilincindeydi.

Birkaç hafta sonra resim nihayet bitmişti. Ve ressam inanamıyordu bu sürecin kazasız belasız bittiğine bir türlü ve içindeki huzursuzluğun bu resmi teslim edeceği günde daha da büyümesine engel olamıyordu. Asena’da kadının gelmesinden birkaç saat öncesinden acı acı inliyor, ressamın gözlerine ürkek ürkek bakıyordu. Tuvaldeki çıplak portrenin yüzünde de tuhaf bir gülümseme beliriyor ve daha sonra bu gülümseme yerini alaycı bir bakışa bırakıyordu. Arada bir tuvalin önüne giden Asena, tuvaldeki kadına havlıyordu. Şimdiye kadar böyle tutarsız davranışlarda bulunmamıştı. Bu durum ressamı daha çok endişelendiriyordu.

Bu kez kadın gelmeden Asena dışarı çıkmak için kapıyı açmasını istedi ressamdan. Ressam kapıyı açtı ve Asena üzgün bir bakış attı ressama ve dışarı çıktı. Asil bir köpekti Asena. Sürekli kadın tarafından reddedilmeyi içine sindirememiş olacak ki, bu kez kadın gelmeden ortadan kaybolmayı seçmişti. On dakika sonra lüks araba kapının önünde belirdi ve kadın atölyenin kapısına yöneldi. Ressam kapıda karşıladı onu ve bitirdiği tuvalin önüne götürdü. Tuvali kapatan bezi kaldırdı ve kadın kendi çıplak portresini hayranlıkla izledi. Kadın resmi beğendiğini söyledi ve ressama bu resmi üç gün sonra arkadaşlarına vereceği davette kendisinin göstermesini istedi. Ücretini de o gün ödeyeceğini söyledi. Ve mutlaka o kokteyle katılması için ısrar etti. Ressam gönülsüzce teklifi kabul etti.

Ressam kadının evine geldi. İçerisi çok kalabalıktı. Kadınlı erkekli grup elinde içki kadehleri müzik eşliğinde sohbet ediyordu. Ressam büyük bir beze sarılı tabloyu salondaki büyük şövaleye yerleştirdi. Kendine bir içki aldı. Kadınlar ressamın çevresini sarmıştı. Kendileri de ressama portrelerini yaptırmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı. Biraz sonra o mağrur kadın salona inen merdivenlerin başında göründü. Herkes başını kadına çevirdi. Kadın merdivenlerden bir iki adım indikten sonra eliyle müziği kestirdi ve salondaki herkese ressamı tanıttı. Ressam başıyla herkese selam verdi. Kadın ressama mikrofonu uzattı resmi misafirlerine göstermesini ve sanatsal açıdan yorumlamasını istedi. Ressam bu anı bekliyordu.

Herkes ressamın ne söyleyeceğini merak ediyordu. Ressam şövalenin yanına geldi ve mikrofonu eline alarak konuşmaya başladı.

‘’ Şimdi göreceğiniz resim, hayatımın son resmidir. En zor koşullarda çok iyi bir fırsatla başladığım bir resimdi. Mağrur bir kadının resmiydi başladığım ve şimdi göreceğiniz resim ise sadakatin sembolü olarak karşınıza geldi. Resimdeki benim hayatım, her şeyim. Ve şimdi o yok. Onu ölümsüz yapmak adına buraya getirdim. O asla unutulmayacak. Ve benim son resmim olarak dünya müzelerinden birinde yerini alacak ve sanat tarihine geçecek. Şimdi tuvali huzurlarınızda açıyorum ve sadakatin sembolünü sizlere büyük bir gururla sunuyorum.’’

Herkes bir anda nefeslerini tutmuş, tuvaldeki ressamın son resmini görmek için sabırsızlanıyordu. Ressam örtüyü hızlı bir şekilde tuvalden çekip aldı. Herkes donmuş kalmıştı. Ev sahibi kadın tiz bir çığlık attı. Gördüğü resim onu çıldırtmaya yetmişti. Tuvalde ev sahibi kadının portresi üzerinde köpeği Asena’nın cansız bedeninin resmi vardı. Köpeği sipariş resim bittikten bir saat sonra ölmüştü. Ve ressam hayatının en önemli kararını vererek, köpeğinin ölü bedenini tuvaldeki kadın resmi üzerine ölümsüzleştirmişti. Ve yeniden yoksul günlerine dönmeyi göze alarak, kadına bir insanlık ve sadakat dersi vermek istemişti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her "son" mutlu bitmezmiş... Matrix gibi hayat her zaman karşımıza mavi ya da kırmızı hapı seçmemizi istiyor ve bazen bu seçimler sadık dostlarımızı kaybetmeye bile yol açabiliyor istemesekte... Ya da her tercih, bir vazgeçiş değil mi zaten... Saygılarımla

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 09.01.2009 9:27
Cevap :
Sevgili Ahmet bey, Güzel özetlemişsiniz hikayemizdeki dramatik kurguyu. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle  09.01.2009 12:33
 

ilginç... beklenmeyen son ! ve güzel bir sadakat örneği..

sema öztürk 
 08.01.2009 18:29
Cevap :
Böylece bir hikayenin sonuna daha gelmiş oluyoruz. Şimdi yatma zamanı:))) Sevgilerimle  08.01.2009 20:59
 

işte o olmaz.Sen bir kadın tarafından nasıl rededilirsin?O yüzden asla ölmezsin kederinden:)))

serhatt 
 08.01.2009 14:56
Cevap :
İşte ben de ölümü reddedilemeye bağladım ya Serhat'cım. Öyle kolay ölmemek için:))) Sevgilerimle  08.01.2009 15:15
 

Öykülerde, hiç kimsenin beklemediği , şaşırtıcı sonuçları severim. Selam ve sevgilerimle.

Zühal Voigt  
 08.01.2009 14:15
Cevap :
Sevgili Zühal hanım, Öncelikle sayfamı ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Beklenmedik sonuçlar beni de heyecanlandırır:)) Sevgilerimle  08.01.2009 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster