Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
3171
 

Ressam, köpek ve kadın!..

Ressam, köpek ve kadın!..
 

Ünlü TV sunucularımızdan Defne Sarısoy, sanatçı Bülent Göncü'nün bir resmini koleksiyonuna alıyor.


Daha önce yayınladığım ressamın öyküsünde büyük çoğunluk ikinci şıkkı benimsemişti ve ikinci şık, mutlu sonla biten bir öykü ortaya koydu. Bu öykünün sonucuna yorumlarıyla katkıda bulunan blog dostları arasında yapılacak çekilişle kazanan bir MB dostumuz, ressamın güzel bir resmini kazanacak. Düzenlenecek ilk blog toplantısında resim kendisine teslim edilecek.

Çekilişe katılacak MB dostlarının isimleri şunlardır: Ayna, Ahmet Çeliksüngü, yağmur zamanı, Feyhan, beenmaya, Sema Çürük, Alev Meisel, Elif Yeşil, Ümit Culduz, Güher, İlyas Bayram, Yıldız Demirel, Haluk Seki, Sema Şener, Gülden Işık, Ali Nail, Beran Uzer, M.Talip Girgin, mavi yelken, Coşkun Karabulut, narçiçeği, Ümit Emel, artist designer ve Neşe Evrim.

Ressam, köpek ve kadın!..

Uzun geçen kış günlerinde ressam ekonomik kriz yaşıyordu. Küçük atölyesinde köpeği Asena ile birlikte saç sobaya attığı çalı çırpıyla bu zor günleri atlatmaya çalışıyor, bir yandan da sayıca çok azalmış tuval ve boyalarıyla resim yapmaya çalışıyordu.

Çevredeki komşular, bu resimler karşılığında kendisine ve köpeği Asena’ya evlerinden yiyecek getiriyor, bir anlamda bu ekonomik kriz döneminde takas ticareti yapıyorlardı.

Bir sabah kapısına gelen bir yetkili, ona hayatının en büyük fırsatını müjdeliyordu. Çok zengin bir kadının kendisine portresini yaptırmak istediğini ve hemen başlaması için de kendisine avans olarak bir miktar para gönderdiğini söyledi.

Ressam bu zor dönemde gelen fırsat karşısında önce çok şaşırdı ve sonra çok sevindi. Çevreye borçları çok birikmişti. Köpeği Asena bile açlıktan bir deri bir kemik kalmıştı. Asena o kadar cana yakın ve sadık bir köpekti ki, hüzünlü bakışlarıyla sürekli ressamın gözlerinin içine bakıyor, adeta bu kötü gidişe çözüm bulmak için çırpınıyordu.

İşte kapılarına kadar gelen bu fırsat, ikisini de bir anda canlandırmıştı. Ressam borçlarını ödeyecek, yeni boyalar ve tuvaller satın alacak, uçları körelmiş fırçalarını yenileyecekti. Asena da çok sevdiği çıtır kemikli etlere olan hasretini giderecekti.

Ressam teklifi hemen kabul etti. Avans olarak aldığı parayla atölyesini düzene soktu. Biriken borçları için herkese borcu karşılığında ön ödemede bulundu. Çarşıya çıkarak mutfağını yeniden yiyecek ve içeceklerle donattı. Köpeği Asena için kasaptan bol miktarda en sevdiği kemikli etlerden aldı.

Boyalarını ve fırçalarını yeniledi. Yeni tuvaller satın aldı. Bu zorlu kış günlerinde o ve köpeği Asena için yeni bir yaşam sevinci gelip yerleşmişti atölyeye. Asena’nın hüzünlü gözleri artık gülüyor, sevincinden kuyruğunu sürekli sallıyor, ressamın kucağına zıplayarak suratını yalamaya çalışıyordu.

Her ikisi de resmini yaptıracak bu özel kadını merak ediyordu. Nasıl biriydi bu kadın. Birkaç gün sonra geldiğinde ikisi de görecekti kadını. Ressama poz verecek ve resmi bitince de asıl büyük ücreti ödeyecekti. Şimdi aldıkları avansla geçici bir rahatlama yaşadılar ressam ve Asena.

Nihayet birkaç gün sonrası kadın daha önce gelen yetkiliyle lüks bir arabadan indi. Atölyenin kapısında ressam ve Asena bu çok güzel kadını kapıda karşıladılar. Yetkili kadın ile ressamı tanıştırdıktan sonra ayrıldı atölyeden. Şimdi atölyede kadın, ressam ve Asena vardı. Üçü de birbirine alıcı gözlerle baktı.

Kadının ilk sözü odada soğuk bir duş etkisi yarattı. ‘’Köpeğinizi dışarı çıkarır mısınız? Köpeklerden hoşlanmıyorum da.’’ Ressamın bir anda boğazı düğümlendi. Böyle bir tepki beklemiyordu. Bir anda aklından kadını terslemek geçti ama durumu hiç uygun değildi. Kadının ödediği avansı geri verecek durumda değildi. Çaresiz sadık köpeği Asena’ya işaret ederek, ona üzgün olduğunu ve şimdi dışarı çıkması gerektiğini gizli ortak dilleriyle anlattı.

(Bu öykünün ikinci bölümü çok yakında yayınlanacak. Bu öykünün sonunda olacakları tahmin eden okurlarımın öngörülerini bekliyorum.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yanına yan figür olması için ikna etmelisiniz...bu arada takdir sizin tabi ki, ama liste kriterlerinizi anlayamadım:)) yani benim adım niye yok:)) sevgiler, iyi yıllar...

Ruksan İLDAN 
 29.12.2008 21:53
Cevap :
Sevgili Ruksan, İlginç bir öneri yapmışsın. Liste kriterleri soruna gelince bu listede yer alanlar, ressamın öyküleri sonuçlarına etki sağlayan önermelerde bulundular. Sen de son dakikada bu önermeyle listeye dahil oluyorsun. Kazanmak için bilet almak gerekir, öyle değil mi:))) Şimdi sen de şans biletini almış bulunuyorsun. Seni kutlarım. Sevgilerimle  30.12.2008 8:21
 

Sevgili Bülent bey, bu öykü dizi film olsun. Sayende senaryo yazmaya :) başladık. Dizi pardon öykü şçyle devam edebilir: "Ressam gizemli kadını görür görmez şaşırdı, gözlerini gözlerinden ayıramadı... sanki O'nu daha önceden tanıyor gibiydi. Ama nereden, bir türlü hatırlayamadı. Gizemli kadının resmini yapmaya başladı. Ama aklı hep başka yerdeydi. O'nu nereden tanıyordu? Hatırlayamamak ressamı çıldırtıyordu. Gün ışırken ressam, resmi tamamlamış ancak yorgun ve bitkin düşmüş ve uyuya kalmıştı. Uyandığında gizemli kadının resmi başucundaydı. Ve kısa bir not ilişmişti resme. -Beni tekrar görmek istersen...- Deliye dönen ressam notun geri kalanını okumadı bile. O'nu şimdi hatırlamıştı. Tabi ki tekrar görmek istiyordu. Ve..." Devamı reklamlardan sonra... Selamlar, sevgiler.

İlyas Bayram 
 29.12.2008 12:53
Cevap :
Sevgili İlyas bey, Baktım piyasada senaryo kıtlığı var. Ödüllü senaryo ve öykü kampanyasına başladım. İçimizde ne cevherler varmış bu konuda. Süper öyküler çıkıyor:))) Bakalım büyük ödül kime çıkacak yılbaşı gecesi. Yeni yılınızı kutluyor, size ve ailenize sağlık, başarı ve servet diliyorum. Sevgilerimle  29.12.2008 18:45
 

Asena, dışarı çıkar.Acaba bu, ressamın onu son görüşü müdür?Ressam, bu durumdan kadını sorumlu tutar.Resmini yapmak istememektedir ancak, ekonomik koşullar buna izin vermez, resime devam eder.Çalışmalar esnasında uzun zaman bir arada geçirilince duygular nefretten aşka doğru dönmeye başlar.Öyle ya nefretinden kor gibi olan ressam, soğuk ama yanma potansiyeli yüksek barut gibi kadına yaklaşınca bir patlama yaşanır.Buna ikisi de engel olamazlar.Bu yasak bir aşktır, ne kadar sürebilirki.Resim tamamlanır, ayrılık vakti gelmiştir, kadın son bir sarılmanın ardından boynunu bükerek ayrılır oradan.Ressam elinde teselli kadehi ile içkisini yudumlarken, kapı tırmalanmaya başlanır.Kapıyı açar açmaz, Asena üzerine atlayarak yüzünü yalamaya başlar.Kadın gitmiş ama yerine köpek gelmiştir.Günler, onun sevgisi ile avunmayla geçmektedir.Bir sabah gazeteyi açar, sosyetik güzelin uzun zaman önce yakalandığı kansere yenik düştüğü yazılıdır.Haberin üzerine ise ressamın yaptığı resim konmuştur...Sevgiler

Uğur YAĞMUR 
 27.12.2008 14:18
Cevap :
Sevgili Uğur, Harika bir öykü çıkarmışsın. İçinde her şey var. Bakalım bizim öykü nasıl sonuçlanacak:))) Sevgilerimle  28.12.2008 0:07
 

valla öykünün devamı konusunda yorumları okuyup da bir sürü enteresan fikir görünce aklıma yeni birşey gelmedi. yada benim aklım asıl 31 aralıktaki çekilişte kalşdı da dikkatimi verememiş de olabilirim :)) iyisimi çekiliş bitsin ben tekrar okuyayım ve düşüneyim olmaz mı :))

beenmaya 
 27.12.2008 0:34
Cevap :
Olur canım. Biliyorsun yılbaşı akşamı çekiliş olacak, canlı yayına davetlisin. Güher'de yapılacak canlı yayın. Sevgilerimle  27.12.2008 9:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 966
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster