Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
700
 

Revize edilen enflasyon rakamları ve Türk-İş'in açlık sınır rakamları...

Revize edilen enflasyon rakamları ve Türk-İş'in açlık sınır rakamları...
 

Yıllık bütçe hazırlanırken, yapılan enflasyon tahminine göre, çalışanlara, emeklilere yıllık zam yapılır. Bu zamlar iki taksit halinde ödenir.

Her yıl olduğu gibi bu yılda aynı tahmin yapıldı. Tahmin edilen enflasyon rakamı yüzde 5… Memurlara, emeklilere yüzde 2.5 artı 2.5 zam yapıldı.

Bildiğiniz gibi bütçe hazırlanırken Maliye Bakanlığı bürokratları, bütçe ile ilgili diğer kurumlardan da görüş alır. Bu görüşler birleştirilip ortak bir noktada buluşulur.

Bütçe kanunu uygulanmaya başlayalı daha 25 gün oldu. Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklama ile zihinleri bulandırdı!

Evet, Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklama ile 2010 enflasyon tahminini 1.5 puan yükselterek yüzde 6.9'a çıkardı. Bu açıklamanın anlamı, çalışanlara ve emeklilere durduk yerde yüzde ikilik bir kazık(!) demektir.

Bütçe hazırlanırken, Merkez Bankasının, Maliye Bakanlığına gönderdiği enflasyon tahminin gerçekten merak ediyorum. Daha 25 gün geçmişken enflasyon tahmin rakamlarının yukarı çekilmesi danışıklı dövüş müdür? Merkez Bankası Başkanı Dursun Yılmaz, Maliye Bakanlığına bildirdiği enflasyon rakamını da açıklamalıdır.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2010 yıl sonu enflasyonunun yüzde 70 olasılıkla, orta noktası yüzde 6, 9 olmak üzere yüzde 5, 5-8, 3 aralığında olacağının öngörüldüğünü bildirdi. Bu açıklamaya bakınca 2010 yılında bir seçimin ufukta görünmediğini anlamak pek ala mümkün.

Tabi söz enflasyondan açılmışken, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın, enflasyon tahminlerini de yazmadan geçmek ayıp olur. Evet, enflasyonun 2011 yılı sonunda orta noktası yüzde 5, 2 olmak üzere yüzde 3, 4 ile yüzde 7, 0 Aralığında, 2012 yılı sonunda ise yüzde 4, 9 seviyesine ineceğini müjdelemiştir.

Evet, söz enflasyondan açılmışken, bin bir zorluklarla aşağı çekilen enflasyon rakamları en fazla kimi etkiliyor? Ona bir bakalım. Bildiğiniz gibi ülkemizde asgari ücret yeni 577 TL oldu. Yani günlük bir lira zam yapıldı. Bu kadar parayı alan kişi tek başına bile olsa bu para ile geçinebilir mi?

Bence geçinemez! Oysa Türk-İş, yaptığı açıklama ile Ocak ayında açlık sınırının 812 TL, yoksulluk sınırının ise 2 bin 644 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Bu açıklamanın anlamı şu: Türkiye’de 9 milyon çalışan ve aileleri ile birlikte 14 milyon otomatik olarak açlık sınırının epey altında yaşıyor. Tabi bu rakamlara işsizleri, asgari ücretin altında kaçak olarak çalıştırılanları, sokakta yaşayanları, bu rakamın altında maaş alan emeklileri de ekleyecek olursak yandı gülüm keten helva…

Herkesin bildiği gerçeği Türk-İş yazıya dökerek ve kamuoyuna açıklayarak, ülke tarihine katkı yapıyor. Çalışanların ücret ve maaş gelirlerine yılbaşında yapılan zammın, birçok temel mal ve hizmetlerdeki fiyat artışı nedeniyle özellikle dar ve sabit gelirli milyonlarca vatandaş açısından anlamını yitirdiği rahatlıkla görülebiliyor. Hemen enflasyon rakamlarındaki revize hareketleri, yine halkın kandırıldığını gösteriyor!

Uzmanların yaptığı hesaplamalara göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için Ocak ayı itibariyle yapması gereken harcama tutarının 811, 83 TL…

Türk-İş’in yaptığı açıklamada ilginç detaylar da var. Sadece gıda harcaması için altı ay öncesine göre 74 TL daha fazla harcama yapılması gerekmektedir. Gıda harcamasının yanı sıra konut, kira, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri diğer zorunlu harcamaların da yapılması gerekmektedir. 2010 yılının ilk ayında ‘insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi’ için yapılması gereken harcama tutarı 2 bin 644 TL’ye yükselmiştir. Temel mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları nedeniyle çalışanlar altı ay öncesine göre 240 TT daha fazla harcama yapmak durumunda. Oysa Sayın Başbakan emeklilere yönelik zam açıklamasında verdikleri 60 TL öyle bir ballandırdı ki, sanki enflasyon rakamlarını altüst edip, halkın refah seviyesini, üst seviyeye çıkardı zannedersiniz!

Hayat her geçen gün pahalanıyor. Ülkemizde yaşamak bu soğuk kış günlerinde gerçekten çok zor! Ancak bizi idare edenler hazırladıkları bütçe rakamlarını daha bir ay bile dolmadan revize ediyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önemli, çünkü ailenin temel giderleri hane bazında... diğerlerinde haklısınız % 35 olmasada % 20-25 gibi düştü.

Kadri KANPAK 
 28.01.2010 17:01
Cevap :
Merhaba. Düşüşün yüzdesinin önemi elbette var ancak yüzde 25 bile olsa çok yüksek. Yüzde 7 civarında küçülen bir ekonomide, milli gelir yüzde 25 civarında düşüyorsa, ekonomik olarak bir terslik var demektir. Zaten kötü olan hiçbirşeyi ne iktidar dillendiriyor, ne de yandaş basın. Selamlar, saygılar...  29.01.2010 11:53
 

Değerli hemşerim, Saptamaların ne yazık ki DOĞRU. Ülkemizde bu konular düzelmez, düzelirse nasıl düzelir, yetmişiki milyon herkeste VERGİ BİLİNCİ oluşunca, kazanan kazandığından, ahlâklıca, namusluca vergisini maliyeye tıkır, tıkır ödeyince, işte o zaman gelirler dengesinden söz edebileceğiz, açlık sınırı, yoksulluk sınırı diye bir şey kalmaz. Kayıtdışı ekonomi yaygın oldukça, kazançlar gizlendikçe, gelirlerin üleşiminde yanlışlıklar olacağı doğaldır. Tabii bu durumda yönetimin, icraatinden, hakkaniyetinden, adaletinden söz edemiyoruz. Selamlarımla...Gül Alkan.

Yurdagül Alkan 
 28.01.2010 14:33
Cevap :
Merhaba Hemşerim. Siz bankacısınız. Bende hasbel kader işletme okudum. Hiç kimse cebindoeki parayı gönlü ile çıkartıp hiç bir yere vermek istemez. İşte bu yüzden vergi tahsilatı düşüyor. Belli bölümün üzerine gittikleri içinde beyanla, tahsilat arasında büyük uçurumlar oluyor. Selamlar, saygılar..  29.01.2010 11:55
 

Bugün valilere;" evinin bacasından duman çıkmayan ev kalmayacak, Sosyal Yar.Fon.u kullanın, herkese kömür dağıtın!" mealinde bir şeyler diyordu...Daha ne yapsınlar? Asgari ücret 577, gereken asgari gelir 811 lira olmuş kaç yazar!?...

fatma iyibilgin 
 28.01.2010 0:21
Cevap :
Merhaba Hemşerim. Haklılar tabi ki! Bu kadar oyu ben alsam şimdiye Hitler'e taş çıkardtmıştım(!) Dünya'ya yeni bir Hitler gelmiş olurdu! Selamlar, saygılar...  28.01.2010 12:39
 

Daha ilk ayda sert bir revizyon geldiğine göre yıl içinde daha da gelecek demektir. Allah fakir fukaraya acısın. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 27.01.2010 22:01
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yıl sonuna kadar ne yapacaklar bakalım. Selamlar, saygılar...  28.01.2010 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster