Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Aysegül Akbay Yarpuzlu

http://blog.milliyet.com.tr/yarpuzlu

16 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
359
 

Reyhanlı-derin devlet-ajan provakatör paranoyası-terör-yetki-adalet

Reyhanlı-derin devlet-ajan provakatör paranoyası-terör-yetki-adalet
 

Reyhanlı’da olanları biliyoruz. Ailemde MİT mensupları var. Ve bundan 2 yıl önce Almanya’da Federal Demokratlar Alman İstihbarat teşkilatının kapatılması yönünde Alman Meclisi’nde önerge verdiğinde, webcam’in karşısına geçip Marko Paşa elektronik platformunda Türk Miti’nin yetki aşımı kargaşası içindeki hükümetin korku maşası derin devlet tezgahçısı siyaset dalkavuklarıyla dolu bir baskı unsuru olduğunu ve Türkiye’de de kapatılmasının savunulması gerektiğini söylediğimde, özgürlükçülüğü savunduğunu iddia eden gurup, kendileri bile Ergenekon’cu damgasıyla içeri atılmaktan korkuyla, beni elektronik gruptan uzaklaştırmışlardı, geri almamak üzere…Sonra; Oslo skandalı, sonra Uludere olayları patlak verdi. Her seferinde, devletin bekaası adına, polis-hükümet gizli işler çevireyim derken bir şekilde yakayı ele veriyor, afişe oluyor ve bunu izleyen sol basından gelen CIA suçlamaları, ve Amerika aleyhtarı söylemle, başbakan çıkıp, polisiye ‘Kurtlar Vadisi’ görevlilerine arka çıkıyor ve milletin bireyleri de gene bu kara gözlüklü, eli silahlı hafiyelere bulaşılmaması gerektiği konusunda bir kere daha uyarılmış oluyordu.

Artık MİT’i daha komik bulmaya başladım. Artık MİT’i, James Bond modelinden çok, Komser Clouse tiplemesine benzetiyorum. Son olayları biraz daha iyi değerlendirmek isteyeceklere bir ilk adım olması için, Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu’nun, 15 Mayıs tarihli yazısına dikkat çekmek istiyorum. Yazının tümünü lütfen okumayı ihmal etmeyiniz, fakat özetle; Erdoğan’ın, ABD ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı açıklamadaki  istihbaratta zaafiyet kanaatinde olmadığını söylemesi ve bunun yerine MİT ve Emniyet arasında kopukluk olabileceğine dikkat çekmesi üzerine, Muhaberat'ın MİT'i yanlış yönlendirmiş olabileceğine vurgu yapılırken, Türkiye’nin 1998-2011 arasında Esad rejimine en yakın ülke olmasına rağmen Türk istihbarat teşkilatı MİT’in Esad rejimi hakkında dişe dokunur, analiz yapılabilecek bir istihbarat çalışması yapmamış ve sağlıklı bilgi toplamamış olması, MİT’in kriz istihbaratının Özgür Suriye Ordusu ve el Nusra gibi muhaliflerin verdiği bilgilere dayalı olması nedeniyle MİT’in süreci yönetip yönlendirmekte yanlı ve yanlış veri akışına maruz kalmakta oluşu ve bu verileri karşılıklı kontrol etme olanakları çok az olduğundan yanlış değerlendirmeler yapabilme durumları, Reyhanlı bombası olayında MİT’in Suriye konusunda nasıl bir zaaf içinde olduğunu gösteren net örnekler ve İstihbarat kurumunun içinde kendisini Erdoğan’dan çok Esad’a yakın gören, bu kurumun en kritik yerinde görev yapan, azımsanmayacak kadar çok sayıda Aydınlıkçı bir ekibin çalışıyor olmasına dikkat çekiliyor.

Çalışanlar her kim ve hangi siyasi çetenin temsilcisi olursa olsun, bürokrasindeki ayak oyunları kimin kime arka çıkması ve kimin arkasında tekmeyi bulmasıyla ilişkilendirilirse ilişkilendirilsin, MİT’in ayda bir ekranları kahraman asker-polis-devlet paranoyası kurtluğuyla işgal etmesi, her seferinde midemi bulandırıyor.

Teröristleri ve yabancı misyonların saflığını savunmanın ötesinde bir noktada, saflığımı yitirmiş olduğumu kabul etmekle birlikte, genç özgürlükçü ve bireyin devlet karşısına düştüğündeki haklarını savunma noktasında, bir kere daha MİT’in devletin vatandaşı ateşlediği bir sağlı-sollu derin kuyu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Başbakanın tokatını yemeden havlamasını kesmeyen bu kurtlara haddini bildirmenin tek yolu gibi görünen idari yargıysa ne acıdır ki,Başbakan’ın maşası. Dolayısıyla, mevcut adli düzende, siyasi hesap peşinde silah belinde vatandaşa öcülük yapan bu korkuluğu insan olmaya zorlayacak bir özgürlükçü mekanizma ne yazık ki namevcut.

Ne yapılabilir? Tekrar söylüyorum, ödediğiniz vergilerle korku ve dehşet filmini zorla seyretmekten vazgeçin. Vatandaşa hizmet yerine, vatandaşın sırtından kendine hizmet eden devletin iktidarının garantisi korkuluk bürokratlarını denetleyecek kamuoyu bilinci için biraz daha çalışılsın. İdari ve mali yargının AİHM’ye intikali konusunda daha duyarlı davranılsın ve lütfen; TEPKİ gösterelim, sokaklarda, ekranlarda, basında, mahallede, Bakanlıklar’da..

Devletin gücünü bir kez eline geçirenin, tüm kargalara değnek gösterdiği bu tuhaflıklar ülkesinde, karga olduğumu düşünenler hala varsa, lütfen kendilerini özgürlükçü olarak tanıtmaktan çarçabuk vazgeçsinler.

İktidarın rejisörlüğünü üstlendiği korku ve dehşet filmini artık seyretmeyelim. Zaplayın! MİT kapatılsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 349
Kayıt tarihi
: 21.03.12
 
 

Halk Sağlığı Profesörü, Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği Uzmanı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster