Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
514
 

Reytinglere bakmadan, gelecek için

Reytinglere bakmadan, gelecek için
 

Bir insanın ortalama ömrü kaç yıldır sizce? Biraz moral bulalım diye biraz arttırarak 100 yıl diyelim. Sonra; hoşçakal Dünya, hoşçakal yaşam. Ne kalır sonra geriye tabii ki izler, etkiler, değiştirilmiş şeyler, Dünya da dikilmiş bir ağaç belki yerini bulmuş bir söz, çekilmiş bir kaç fotoğraf, geride bırakılmış sevda anıları ve en önemlisi siz yaşamaya başlamadan ki Dünya halinin sizin tarafınızdan değiştirilmiş hali, hepsi bu.

Bir Çin atasözü "Tanrım, değiştirebileceğim şeyler için bana güç, değiştiremediğim şeylere katlanmam için sabır, bu ikisini ayırdedebilmem için bana akıl ver" der. Dünyada değişim yaratabilmek için güçlü konumlarda olmak gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Sıradan bir insanın değiştirme kapasitesi ile Medya'nın değiştirme gücü tartışılamaz bile. Yani düşünün bir medya kuruluşunun en üst yöneticisisiniz, yayın politikasını belirliyorsunuz, bir tv yöneticisi iseniz belirleyeceğiniz haber ve dizi film politikası ile muazzam şekilde günlük yaşamı şekillendirme gücünüz var. Örneğin iyi şeyleri manşet yapıp bir lise öğrencisine, sokaktaki gence güzel mesajlar vererek onları yönlendirebilirsiniz. Çok basit bir örnek vereyim; karne tatilinde bir kentin bir yerinde bir okul başarı öyküsü bulup manşetten verilebilir ve bu olguyu toplum için önemli hale getirebilirsiniz. Fakat bir mankenin yağlarını aldırmış olması veya sevgilisinden ayrılmış olması reyting bakımından daha önemli denerek baş sayfanın yarısı bu önemli konuya ayrılırsa bu söylediklerimizin bir anlamının olmayacağı açıktır. Çünkü yağ aldırma operasyonu bu dünyayı değiştirme bakımından önemlidir. Geleceğin dünyasında çok önemli izler bırakacaktır.

Yani demek istiyorum ki medyanın bir yerlerinde önemli görevlerde olan insanların gelecekte kendi çocuklarının da yaşayacağı dünyayı güzelleştirmek için bizden fazla yapacağı şeyler var. Şu kişi dün burada yemek yedi, şununla geceyi geçirdi gibi haberler para kazandırır belki fakat geleceğin dünyasına yeni hiçbir şey eklemez. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 911
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster