Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
865
 

Rezalet..

Rezalet..
 

Ortadoğu, emperyalist efendilerin yeniden dizayn sürecinden geçiyor. Piyonlar ise olayı kavrayamadıklarından, veya kendilerine abartılı değerler atfettiklerinden hep yanlış işler yapıp küresel çetenin işlerini kolaylaştırıyorlar. Ortadoğu nun sıradan bir ülkesi olan Türkiye’deki yönetimde, efendileri kendilerine dokunmasın diye ellerinden geleni yapıyor. Başarılı olur mu bilinmez. Ama sarı ceylan derisinden yapılmış koltuklar, bunca yağcılığa değer mi, o tartışılır. 

Bazı okurlar “Sıradan Ortadoğu ülkesi” tespitim için bana kızacaklardır. Ben de bu tespiti içim acıyarak yapıyorum. Üstelik iyimserlik sınırlarını da zorluyorum. Neden mi? 

“İstanbul’daki bir bankadan Ankara’daki bir başka bankaya yüklü bir döviz transfer edildi. Ancak transfer yapılan şubenin adresi Tahran Caddesi’nde olunca işler karıştı.ABD Hazine Bakanlığı bu transferin Tahran’a yapıldığını zannetti ve SWIFT aracılığıyla yapılan işlemi bloke ettirip banka yönetiminden hesap sordu.” 

Nasıl, çok açık değil mi? Bu bankalar Türkiye Cumhuriyetine ait ve Türkiye’de. Emperyal efendi benim bankalarımı saniye saniye denetliyor, takip ediyor, hesap soruyor. Hükümet de bağımsızlıktan söz ediyor. Kasım kasım kasılarak dolaşıyor. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun. Sömürgeler dışında hangi ülkede olabilir böyle bir şey. 

Demokrat olduğunu iddia eden bir hükümetin ilk önlem olarak yapacağı iş istifa etmektir. Ama tabii ki, dediğimiz gibi bu demokrasi ile yönetilen ülkelerde olacak iştir. Gazeteler bu haberi korkularından “tuhaf bir olay” gibi komik ötesi anlatımlarla duyururken, diğer sütunlarında Türkiye’nin sorunlarını çoktan çözmüş, çok sevdiği Arap ülkelerine tavsiyelerde bulunan başbakanın demecini yazıyor. Tam bir trajik komedi. 

Başbakanımızın Arap ülkelerinden her seferinde tepki almasına rağmen onların işlerine karışmasını biraz incelemek lazım. Bilindiği gibi bu AKP, Osmanlı hayranlarının bir araya geldikleri bir parti. Akıllarında ülkeyi yeni bir Osmanlı imparatorluğuna döndürmek var. Bu fikre gerçekten inanıyorlar mı bilinmez ama icraatlar o yönden. Bilmelilerdir ki bu mümkün değil. Bir çok sebep sayabiliriz ama en önemli iki sebebi var. 

1) Osmanoğulları bu işe giriştiklerinde bağımsız bir beyliktiler. Kılcal damarlarına kadar küresel çeteye teslim olmuş, adeta nefesini bile onlardan izinle alan bir beylik değildi. 

2) Daha önemlisi de Osmanoğullarının içinde çok iyi savaşan bir gurup olan Türkler vardı. Osmanlı ordunun ön saflarında hep Türkleri savaştırır, zafer onlarla kazanılırdı. Bu yüzden dir ki Avrupalı Osmanlı dendiğinde Türk algılar. NATO emrine girdikten sonra ordumuzun denetimi de küresel çetenin emrinde. Yani başbakanın yeni Osmanlı olma düşüncesi bir hayal. 

Peki, son örnekteki Mısır konusunda görüldüğü gibi neden başbakanımız onların işine karışır. Akla gelen tek ihtimal küresel efendinin dikte ettiklerini söylüyor. Bu tutum hem saf vatandaşın egosunu okşar, hem de görev yerine getirilir. Kim bilir, belki bu şekilde bir süre daha iktidarda kalınabilir. 

İzmir. 2011-02-03 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz onlarla BOP'u birlikte yürütmüyormuyduk? Selamlar...

Mesut KARİP 
 10.02.2011 12:40
Cevap :
Merhaba, Onlar yürütüyor, biz yürüyoruz. Saygı ve selamlar...  10.02.2011 17:58
 

Tahran yerine, Bağdat yazmışım... Yaşlılığıma ver..

UFUK KESİCİ 
 05.02.2011 9:19
Cevap :
Dost, Bütün yaşlılar senin gibi olsun. Saygı ve selamlar...  05.02.2011 14:23
 

Yaşanan ve yaşanması her muhtemel olay, bizim ne denli haklı olduğumuzu ortaya çıkarıyor... "bağdat caddesi" olayına yüreğim sızlayarak güldüm... Saygım ve sevgimle...

UFUK KESİCİ 
 05.02.2011 9:17
Cevap :
Merhaba, Dost, haklı olup olmamamız seçimlerde çıkacak sonuca göre anlam kazanacak. Değilse Türkiye Cumhuriyetinde doğan bizler başka isimli bir yerde ölmek zorunda olmanın acısını yaşayacağız. Saygı ve selamlar...  05.02.2011 14:23
 

Sadece parmağını yalayabilmek için bal kavanozunu tutmak... Ama kavanozu başkalarına uzatmak için tutmak! İhanet bunun adı, başka bir şey değil!

Emine Supçin 
 03.02.2011 18:54
Cevap :
Merhaba, Bir gün, bir gün mutlaka hesap verecekler. Saygı ve selamlar...  03.02.2011 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1631
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster