Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
707
 

Rice ’ın “tatlı dili ” şantajı

Rice ’ın “tatlı dili ” şantajı
 

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice 4 Mayıs 2008 Pazartesi günü İsrail ve Filistin’e ziyarette bulundu. Bu görüşmenin amacı Filistin-İsrail Barışı’nı “sağlamak” ve “desteklemekti”.Bu kapsamda da Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüştü.

Condoleezza Rice’ın taraflarla ne konuştuğu ve taraflara ne mesaj verdiğinin yanıtı ise merkezi Londra’da bulunan Suudi Eşşark El Avsat Gazetesi’ne verdiği röportajda gizli.

Condoleezza Rice, verdiği röportajında;

“İsrail’in, Suriye’nin de aralarında bulunduğu komşularıyla barışa ulaşması yolundaki hiçbir çabanın önünde durmak istemeyiz. Eğer iki tarafta barış için çaba göstermeye niyetliyse Amerika Birleşik Devletleri bunlara destek verir.”diyen Rice devam ediyor:

“Lübnan meselesini görmezden gelerek Suriye ile görüşemeyiz.”

Bundan sonra dile getirdiği şu ifadeler Rice’ın esas amacını ortaya koyuyor.

“Bölgede ki tüm sorunların arkasında İran var”

İşte bu final çok büyük ehemmiyete sahip. Şimdi tekrar başa dönersek Rice’ın röportajında dile getirdiği “İsrail’in Suriye’nin de aralarında bulunduğu komşularıyla barışa ulaşması yolunda ki hiçbir çabanın önünde durmak istemeyiz” ifadesinden sonra ki bu çıkışı Suriye’ye ve dolaylı yönden diğer Arap Ülkelerine “İsrail’le barış yapabilirsiniz ama buna İran engel” mesajını içermekte.

Suriye’nin İran’la Lübnan Savaşı sırasında oluşturduğu ittifakı göz önüne alırsak bu mesaj hayati derecede anlam ifade ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, kendilerini aşırı derecede rahatsız eden İran-Suriye-Hizbullah İttifakına diplomatik yoldan darbe vurmak istiyor. Bunu yaparken de Suriye-İsrail Barışı’nı bahane etmekte.

Amerika Birleşik Devletleri böl-parçala-yönet anlayışıyla hareket ederek önce İran’ın müttefiki olan Suriye’yi yanına çekmek için Suriye ve İsrail arasında sanal bir barış girişiminde bulunup ardından bu girişimle Suriye’yi (dolayısıyla Arap Dünyası’nı) yanına çekerek İran’ı bölgede yalnızlaştırmayı amaçlamakta.

Muğniye’nin Suriye’de öldürülmesi suretiyle İran ve Suriye’yi birbirine düşürmeyi deneyen Amerika Birleşik Devletleri anlaşılan aynı oyunu farklı bir senaryo ile oynamayı amaçlıyor.

Netice itibariyle Muğniye’nin Suriye’de öldürülmesi ve bu sanal barış görüşmelerinin altında Amerika Birleşik Devletleri’nin var olan İran-Suriye-Hizbullah İttifakını parçalama niyeti yatmakta.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 204
Toplam yorum
: 84
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 662
Kayıt tarihi
: 07.02.08
 
 

Adım Harun ÖZYURT. 11 Şubat 1983 günü Almanya'nın Frankfurt şehrinde doğdum. 1986'da Türkiye'ye dönd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster