Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '10

 
Kategori
Spor
 

Rijkaard gibi adamlar tek kullanımlık değildir.

Rijkaard gibi adamlar tek kullanımlık değildir.
 

Bütün futbol kamuoyunun birleştiği bir konu var: Rijkaard, Sivasspor karşısına çok yanlış oyuncu tercihleri kullanarak çıktı. Bunun ne kadar doğru bir görüş olduğu da zaten maçın sonucuyla tescillenmiş oldu.

Şimdi bunu cebimize koyalım.

Rijkaard ismini Afrika’da, Asya’da herhangi bir ülkede futboldan anlayan birine sorsanız ne cevap verir?

Kuşkusuz size Van Basten ve Gullit isimlerini de hatırlatacaktır. Çünkü dünyada Rijkaard bir isimdir. Galatasaray-Fenerbahçe derbisi oynanırken kenarda maçı izleyenler arasındadır Van Basten.

Zico, Fenerbahçe teknik adamlığı yaptığı yıllarda, Platini’ni geldi Şükrü Saraçoğlu’nda birbirlerine penaltı atışı yaptılar. Çok samimi görüntüler ortaya çıktı. Fenerbahçe Spor Kulübü bu görüntüleri o dönem fırsat bulduğu her yerde kullandı, reklamını yaptı. Platini milli takımın maçlarını sürekli izler hale geldi.

Uzatmaya gerek yok. Lafın nereye gideceği anlaşıldı sanırım.

Arada sırada Basketbolda Junior League’den söz ediyorum burada. 12 yaşında birbirleriyle kıyasıya rekabet eden bu çocukların, profesyonel düzeyde hiçbir karşılaşmayı takip etmeyen, anne ve babaların maç sonu yorumlarını ve kritiklerini dinlemenizi isterdim. Arada sırada onlara takılıyorum.

“Nasıl oluyormuş? Bir top peşinden koşan on adamın boş işi değilmiş, değil mi?” diye.

Yorum ve kritik bu işin doğasındandır.

İnsanlar takip ettikleri şeyler hakkında düşünmek ister, yorumlar yapar. Zaten bu sayfaları dolduran bizlerin işi de bir anlamda düşünmek. Ben yazarak düşünmeyi seviyorum.

Sezonun sonunda geldiğimiz şu günlerde, bu yıl en çok eleştirdiğim teknik adam Mustafa Denizli oldu. Haklı olduğum taraflar da vardı. Detaylarına girmeyeceğim; çünkü konu bugün başka bir isim. Ancak Mustafa Denizli dik duruşuyla başka bir şey yapmış oldu. Türkiye’de bunu yapabilecek ikinci isim yok şu an.

Bülent Uygun da sezon başında yaptıklarıyla eleştiri hak etmişti. Ancak takımı bırakıp gitmesi bugün Sivasspor’un yaşadığı kaosun temel nedenidir.

Rijkaard gibi adamlar ülkemize her sene gelmiyor. Geçen sezon Galatasaray’ı Skibbe çalıştırıyordu. O gitti yerine Bülent Korkmaz geldi. Rijkaard gittiğinde yerine gelecek bir ismin marka olma olasılığı da çok az.

Hiddink’i beğenmedik, gönderdik. Adamı alabilmek ve mevcut sözleşmesini iptal ettirebilmek için olmadık şeyler yapıyoruz.

Rijkaard, Galatasaray futbol takımının teknik direktörüdür. Dümen onun elindedir. Günahları ve sevaplarıyla da sorumluluk onun üzerindedir. Bizler şu ince çizgiyi sürekli kaçırıyoruz.

Bir spor olayını eleştirmekle onun içindeki aktörleri dışarıya atmaya çalışmak apayrı şeylerdir.

Açıkçası parasını ödeyerek izlediğim bir aktivitenin eleştirisini yapmaya kendimde hak görebiliyorum. Bu anlamda adı ister Rijkaard olsun, ister Mesut Bakkal bana izlettirdikleri futbol, taktik, oyuncu seçimleriyle ilgili olarak eleştirilmeye hazır olmalıdır. Çünkü profesyonelliklerini benden besleniyorlar. Ben bir tüketiciyim. Öyle olduğum sürece de bu ürünü daha kaliteli hale getirecekler ki ben de onu sürekli tüketeceğim.

Ancak hiçbir tüketicinin, piyasadaki bir ürünü kendisi tüketmiyor, sevmiyor, beğenmiyor diye ortadan kaldırma diye bir hakkı yoktur.

Bu boyutun onlarla ilişkimizin boyutunu sınırlandırdığını düşünüyorum.

Rijkaard Sivasspor karşısına iyi bir diziliş ancak yanlış oyuncu tercihleriyle çıkmıştır. Ancak eleştirsek de bir teknik adamın böyle bir tercih kullanma hakkının da olduğunu bilmeliyiz.

Rijkaard gibi adamlar tek kullanımlık hiç değildir.

Ligimiz Avrupada beşinci sınıftır. Öyle olduğu içinde ikinci ve dördüncü sınıftan gelen takımlar bizim için önemli olan takımlarımızı eleyerek gitmektedirler.

Rijkaard Pazartesi akşamı yerli futbolculardan kurulu bir orta saha ile çıkarak bize bu beşinci sınıf futbolumuzu bir anlamda yüzümüze de çarpmıştır. Bu adamlar Galatasaray takımının futbolcusu değil midir? Siz Rijkaard’ın eline bu adamları teslim etmediniz mi?

Hem bu futbolculara Galatasaray takımı diyeceksiniz sonra da niye bunları oynatıyorsunuz diyeceksiniz.

Böyle bir çelişki olamaz.

Bu denklemde herkes; futbolcu, teknik adam, yönetici, yorumcu, taraftar önce kendi üzerine düşen görevi yapacaktır ve sınırlar da özenle korunacaktır.

Rijkaard çok önemli bir futbol adamıdır. Mustafa Denizli de, Daum da öyle, Ertuğrul Sağlam da, Mehmet Özdilek de, Lemerre de.

Onların gitmesi için yaygara koparmaktansa futbolumuzda daha ne kadar kalabilirler bunun yollarını araştırmalı, ortamlarını yaratmalıyız.

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hemen asar keseriz.. Geçmiş başarıları sadece transfer ederken konuşulur.. İlk yenilgiden sonra başlar eleştiri sonrası kapıya koyarız.. Huyumuz kötü değiştirmek lazım da o irade de şimdilik yok.. Saygılarımla..

Siel Vertu 
 07.04.2010 16:44
Cevap :
Yavaş da olsa bu da değişime uğruyor. Eskiden bir tap yekün yok etme durumu vardı. Şimdi bu biraz dengelenebiliyor. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler...  07.04.2010 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1947
Toplam yorum
: 2004
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1313
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster