Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
170
 

Rıza Sarraf ve Reza Zarrab

Rıza Sarraf ve Reza Zarrab
 

RIZA SARRAF

12 Eylül 1983 Doğumlu Türk İş Adamıdır!

Eğitimini Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de tamamlayan Rıza, ailesinin izinden giderek küçük yaşta ticarete atılmıştır. Bir süre ailesiyle birlikte Dubai'de yaşamıştır. Kuyumculuk, deniz ve petrol ticareti başlıca iş alanlarıdır.

23 yaşındayken Türkiye'ye yerleşen Rıza, Kapalıçarşı'da mücevher işlemeciliği yapmış, Yalova'da bir tersane kurmuştur. Ardından demir-çelik ve inşaat sektörlerinde yatırımlar yapmıştır. 2008'de kurduğu Royal Denizcilik A.Ş. kısa sürede büyüyerek, uluslararası altın ticaretine da başlamış ve bir holdinge dönüşmüştür.

2010 yılında ünlü şarkıcı Ebru Gündeş’le evlenen Rıza, artık Türk kamuoyunun yakından tanıdığı biri haline gelmiştir. Eşine aldığı akıl almaz değerdeki hediyeler ile magazin sayfalarında çokça yer almıştır.

Rıza Sarraf ticari başarılarıyla kısa sürede ülke yönetimindeki bürokrat ve siyasilerinde takdirini toplamış ve onlarla yakın ilişkiler geliştirmiştir.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla vatandaşlık dosyası hazırlanarak, Bakanlar Kurulu kararıyla babası Hüseyin, ağabeyi Can Sarraf “İstisnai Kişiler” sınıfından faydalanarak Türk vatandaşı olmuştur.

Henüz 29 yaşındayken 2012 yılında gerçekleştirdiği altın ihracatı ile Türkiye’nin toplam ihracatının %46’sını tek başına gerçekleştirmiştir.

İran ile yapılan petrol, altın ve gıda ticari ilişkilerinde başrol oynamış, bu bağlamda katkılarından dolayı bazı devlet bankalarında imtiyazlı ticari faaliyetler yürütmüştür.

Sayın devlet büyüklerimizin dediği gibi, ülke menfaatleri için çalışan, hayırsever bir iş adamıdır.

17-25 Aralık 2013 operasyonlarında FETÖ tarafından Rıza Sarraf’a, bazı bakan ve aileleri ile üst düzey bürokratlarımıza kumpas kurulmuş olup rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla gözaltına alınmışlardır. 70 günlük bir tutukluluğun ardından yargılanmalarına gerek olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmışlardır. FETÖ’nün oyunu bozulmuş, Rıza’nın maddi olarak zarara uğradığı tutar, faiziyle birlikte devletimiz tarafından geri iade edilmiştir.

Kumpas mağduru Rıza’ya devletimiz sahip çıkmıştır ve devlet büyüklerimiz tarafından şahsına methiyeler düzülmüştür.

Rıza, 21 Haziran 2015 günü Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları ödül töreninde Mücevher sektörü ödülünü almıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden almıştır.

19 Mart 2016'da Eşiyle birlikte gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nin Miami kentinde banka dolandırıcılığı ve kara para aklamanın yanı sıra A.B.D'nin İran'a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile gözaltına alınmış, ardından mahkeme tarafından 75 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmıştır.

Tutuklanmasının ardından, en üst noktadan devletimiz tarafından tepki gösterilmiş, A.B.D.’ye nota verilmiştir. Hayırsever ve ülkemiz menfaatleri çerçevesinde önemli bir iş adamı olan Rıza için devletimiz, hâkim karşısına çıkacağı güne kadar desteğini esirgememiştir.

Bu süreçte eşi Ebru Gündeş TV ekranlarında gözyaşı dökerek, iyi günde, kötü günde birlikte olmak için söz verdik. Sonuna kadar yanındayım diyerek desteğini belirtmiştir.

REZA ZARRAB

12 Eylül 1983 Doğumlu Azeri asıllı İran’lı İş Adamıdır!

23 yaşındayken Türkiye'ye yerleşen Reza, Kapalıçarşı'da mücevher işlemeciliği yapmış, Yalova'da bir tersane kurmuştur. Ardından demir-çelik ve inşaat sektörlerinde yatırımlar yapmıştır. 2008'de kurduğu Royal Denizcilik A.Ş. kısa sürede büyüyerek, uluslararası altın ticaretine da başlamış ve bir holdinge dönüşmüştür.

A.B.D.’de tanık sıfatıyla davasının başlamasının ardından;   

Büyük bir holdinge dönüşme sürecinde her işini rüşvet karşılığı yaptırmıştır. Türk vatandaşlığına geçmesinden tutun da, Çin gibi ülkelerde kendini referans olarak gösterecek Türk bürokrat ve siyasilere kadar birçok kişiye milyonlarca lira rüşvet vermiştir.

Kendi itiraflarına göre İran ambargosunu delmiştir ve bunu Türk Devlet Bankalarıyla rüşvet karşılığında nasıl planladığını bir bir anlatmıştır.

İran ile yapılan illegal altın ticaretinin fark edilmesinin ardından, hayali gıda ticaretine başlamıştır ve bunu devlet bankalarının üst düzey yöneticileri ile birlikte illegal olarak yapmıştır.

İran ile sürdürülen ticari ilişkiler esnasında kendi servetine servet katarken, Türkiye bu ticari ilişkilerden neredeyse hiç fayda sağlayamamıştır.

Henüz 20’li yaşlarında olduğu yıllarda bile devlet kademesinde ulaşamadığı kimse yok gibidir.

Şu an hükümet yetkililerine göre Reza, FETÖ’cü vatan haini bir ajandır.

Bir zamanlar bana marstan arsa alacak diyen eşi Ebru Gündeş boşanma kararı almıştır.

SONUÇ:

Daha yazacak çizecek o kadar konu var ki, sayfalarca yazsan bitmez. Herkes her şeyi biliyor zaten diyeceğim fakat ben dâhil kimsenin doğru dürüst bir şey bildiği de yok. Kimsenin çıkıp şeffaflıkla, samimiyetle, dürüstlükle bir şey anlattığı da yok. Varsa yoksa hepsi Amerika’nın oyunu, FETÖ’nün oyunu. Bu kadarını bilsek yeter zaten fazlasına gerek yok. Her şey devlet bö(ü)yüklerimizin kontrolü altında.

Ha bir de Rıza Sarraf ile Reza Zarrab var. Biri hayır sever iş adamı, diğeri vatan haini FETÖ’cü.

Sahi kim bunlar yaa…

Saygıyla... 05 Aralık 2017-Denizli / Özkan SARI

İsmail Hakkı CENGİZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşem bir yazı. Sadece SONUÇ bölümü fazla olmuş ama önemli değil. Yukarısı tarihe not düşüyor. Tebrik ediyorum. Öneriyorum. Twitter'da paylaşıyorum. Elinize, yüreğinize sağlık. Ha, bir de bu yazı bana, Esad'la Esed'i hatırlattı. Yani çok boyutlu bir makale... Bir kere daha tebrik ederim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 05.12.2017 12:15
Cevap :
Sizin gibi siyasal gündemi yakından takip eden ve net analizler yapan birinin onayı beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Saygıyla...  06.12.2017 22:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 298
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2204
Kayıt tarihi
: 05.09.15
 
 

Hayat denilen yolculuğuma Denizli'de başladım. On dört yaşımda çıktığım Denizli'ye Balıkesir, İzm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster