Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '16

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
42
 

Robert Jordan'dan yazmak üzerine düşünceler

Robert Jordan'dan yazmak üzerine düşünceler
 

Eğer yazar olmak istiyorsanız, gidip muhasebeci olun! Eğer yazmak istiyorsanız, yazın... Yazar olmak isteyen bir çok kişi tanıyorum, ancak istemek farklı, yazmak farklı şeydir. Yazmak hakkında düşünmek, konuşmak da çok şey değiştirmez.

Fiyakalı siyah kazağınızla bir kafeye gidip, bir kahve veya bira ısmarlayıp, yazar olduğunuz gerçeğiyle insanları etkilemeye çalışmanın da faydası olmaz, eğer bütün elinizde olan, bir çekmecede 5 seneden beri değişmeden bekleyen 3 bölümse....

Yazarsın, bir yayıncıya gönderirsin. Ve dosyayı postayla gönderdikten sonra gene yazmaya dönersin..

Yazdığını bir yayıncıya gönderirsin çünkü yaratma işi, onu bir inceleyen olmadıkça bitmiş sayılmaz. İster yaz, ister resim, istersen heykel yap fark etmez. Eğer bir ressam yaptığı resmi, kapalı bir odada tutuyorsa, eğer bir heykeltıraş heykelinin üstüne bir örtü koymuşsa yaratma işi henüz bitmemiş demektir. Ne zaman biter? Onu bir inceleyenin önüne koyduğun zaman tamamlanır.

Ben bir çok kişinin yazmayı istediğine inanmıyorum. Onların istediği "Yazar Olmak".
Dorothy Parker " hakkımda yazılmasından hoşlanıyorum, ancak yazmaktan nefret ediyorum" demişti. Sanırım ki bir çok kişi için de durum böyle. Ve herkes kafasında bir hikaye olduğuna inanıyor, üstelik istedikleri zaman onu yazabileceklerini zannediyorlar.

Kafalarındaki hikâyeyi yazanlar da olabilir, ancak bir hikâye fikrinizin olması demek, onu yazabilmekle aynı anlama gelmez, nasıl ki bir böbrek taşınızın olmasının onu düşüreceğiniz anlamına gelmediği gibi.. Ben açıkçası herkesin yazabileceğine inanmıyorum. Bu iş o kadar kolay değil..

Anne babalar, bana soruyorlar " Küçük Johnny'i ileride yazar olması için nasıl cesaretlendirebiliriz? " diye... Onlara diyorum ki hiç bir yazar Norman Rockwell’in (Ünlü ressam ve desinatör) çocukluğunu yaşamadı. İşte gerçeği yansıtan bir cevap…

Tanıdığım, bildiğim bütün iyi yazarlara, iyi ressamlara ve heykeltıraşlara bakıyor ve görüyorum ki hepsi de huzursuz hatta zor bir çocukluk geçirmişler. Ve o anne babalara diyorum ki, " Bakın bunun, çocuğunuzu psikozlu bir kimse haline dönüştürmeyeceğini garanti edemem ama, psikozlu bir kimse yazar olabilir."

 

(Robert Jordan: Amerikalı yazar. Daha çok epik fantazya türündeki “Zaman Çarkı” serisiyle ünlenmiştir. Bir söyleşisinde eserde Türkiye’den unsurlar da olduğunu belirtmiştir, 2007 yılında vefat etmiştir.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 417
Kayıt tarihi
: 22.03.16
 
 

Okur yazar, Kadıköy'lü... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster