Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '09

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
1575
 

Roberto Carlos ve M. Platini'ye dekolte mektup

Roberto Carlos ve M. Platini'ye dekolte mektup
 

Eski Fransız futbolcu, şimdiki UEFA Başkanı Michel Platini futbolcuların astronomik ücretlerine tavan sınırı "Salary Cap" getirilmesi gerektiğini söylemiş. Harika bir düşünce!.. Bu öneriyi ciddiye alan Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da, Turkcell Süper Lig'deki takımlar arasında maddî açıdan çok büyük farklar olduğunu ve bu fark yüzünden kulüpler arasındaki yarışın adil olmadığını söylemiş...

Bu haberi duyar duymaz, yazmakta olduğum şu yazı, bir anda kendi kendini yazdı zihnimde. Yerimden zıpkın gibi fırlayıp bilgisayarımı açtım. Aklıma ilk gelen kişi Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Roberto Carlos idi. Hemen yaşam öyküsünü araştırmaya başladım. Bulduklarımı kendi yaşamımla karşılaştırdıkça isyanım giderek arttı. Sonuç aşağıdaki mektup:

Değerli Roberto Carlos da Silva Rocha,

Birbirleriyle ölesiye düelloya girişen Romalı gladyatörlerin mücadelelerini izlemek için arenaları dolduran halkın gözünde en erdemli kişiler o düelloları kazanan cengâverlerdi. O devrin kapanmasından sonradır ki insanlık kendini başta sanata, sonra doğayı gözlemeye, ardından bilime adamaya başladı.

Sen doğduğun gün, ben yüksek okulda İngilizce, İngilizce öğretmenliği ve pedagoji öğreniyordum.

Sen 3 yaşındayken, ben Türkiye'nin 65 kentini arabalı turistlerle dolaşmış, ülkemin ve diğer ülkelerin kültürleriyle hemhâl olmuştum.

Sen 7 yaşında Sao Paulo'nun mahalle sokaklarında o ufacık lastik topun peşinde koşarken, ben Noam Chomsky'nin Dil Felsefesi'ni öğrenmekle geçiriyordum vaktimi.

Sen 15 yaşında sevgili baban Oscar Carlos’un atletizm yarışlarında aldığı madalyalarla övünürken, ben Milli Eğitim’den ve British Council’den aldığım başarılı eğitmen/öğretmen takdirnameleriyle övünüyordum.

Sen 19 yaşında profesyonelliğe Palmeiras futbol takımında başladığında, ben Londra’daki British Museum’da “Bizans sikkelerinin İskandinavya’da ne işi vardı?” başlıklı bilimsel konferansı dinliyordum.

Sen 1996 yılında Real Madrid’e transfer olup dolar milyoneri olduğunda, ben Madrid'e El prado'daki tabloları görmeye gelmiştim, insan beyni üzerine yaptığım uzun araştırmamı bitirmiş olmanın yorgunluğunu atmak ve “Beynin Kimliği” adlı kitabımı yazmaya başlamadan önce kendimi bir sanat şöleniyle ödüllendirmek niyetiyle.

Sen 2000 yılında İspanya'daki "cennet köşkü"nde kulüp arkadaşlarınla gülüp eğlenirken, ben 3 yıllık okumalarımı bitirmiş, insanlığın 40 bin yıllık inanç tarihini "İnanç Fırtınaları" adıyla kitaplaştırmaya başlamıştım.

Sen 2007 yılında tükenmeyecek bir servete sahip olarak Fenerbahçe’ye transfer olduğunda, ben beşinci kitabım "400 Soru-Yorum"u bitirmiş, altıncıya başlamıştım.

Sen 2009 yılının 7 Şubat günü 563’üncü profesyonel maçını oynamış, 65’inci kez fileleri havalandırıp izleyenleri ayağa kaldırmış ve 1 yıl daha Türkiye’de futbol oynamayı kabul ederek, milyonlarca dolar daha kazanmayı garantilemiş bir futbolcu olarak mukavele imzalamanın heyecanını duyumsarken, ben 630 TL emekli maaşı ile yaşamaya çalışan biri olarak, yedinci kitabımın iskeletini çıkarmış olmanın heyecanıyla doluydum.

Ve seni izlemeye gelen on binlerce kişi haftada 30–40 TL'yi rahatlıkla harcayarak, senin bu "bir eli yağda, bir eli balda" yaşamını sürdürmeni sağlarken, kitaplarımdan birine 10 TL ödeyerek, beyin emeğimi ödüllendirmeyi akıllarından dahi geçirmiyorlardı.

Şimdi durum değişiyor! Senin ve diğer futbolcuların cebine giren "orantısız kazançlar"ın büyük bir haksızlık olduğunu dile getirenlerin sesi yükselmeye başladı. Senden ricam emekli olduğunda, dünyanın neresinde olursan ol, hak etmediğin kazançlarının bir kısmını insanlığın kültürel evrimine katkıda bulunan kitaplara ve sanatın diğer meyvelerine harcamandır. Teşekkürle...

Sayın Platini. Siz çocukluğumun kahraman futbolcularından biriydiniz. Ne garip bir tesadüf ki, şimdi tekrar kahramanım olmak üzeresiniz.

Ey kahramanım! İnsanlığa kültürel ve teknolojik sıçramalar yaptıran bilim insanları zar zor geçinirken; tek işi fileleri havalandırmak ve insanları heyecanlandırmak olan futbolcuların, aşırı büyüklükte ve hak edilmemiş servetler kazanmaları en hafif anlatımla insan onuruna, bilim ve sanata saygısızlıktır!

Birbirleriyle ölesiye düelloya girişen Romalı gladyatörlerin mücadelelerini izlemek için arenaları dolduran halkın gözünde en erdemli kişiler o düelloları kazanan cengâverlerdi. O devrin kapanmasından sonradır ki insanlık kendini başta sanata, sonra doğayı gözlemeye, ardından bilime adamaya başladı.

2 bin yıllık devasa birikimlerden sonra aynı noktaya futbol sahalarında geri dönülmesinden, eski bir futbolcu ve şimdiki futbol büyüsünü sürdüren bir kurumun başı olarak utanç duymayabilirsiniz; ama en azından tüm ömrünü bilim ve sanata adayan insanların böylesine mahzun ve böylesine yetersiz maddî koşullarda çalışmalarını sürdürmelerine gönlünüz razı olmaMalı, diye düşünüyorum.

Eğer çağın insanlığını içine düştüğü açmazlardan kurtarmaya yardımcı olmak ve adınızı tarihe kahraman olarak yazdırmak istiyorsanız, çocuklarımızı futbolculara değil, bilim ve sanat insanlarına hayran olmaya teşvik edecek tedbirler alınız.

Tek yapmanız gereken de o "kahramanlar"ınıza hak ettiklerinden fazlasını verMeyecek bir sistem geliştirmek.
İnsan onurunu ayaklar altına almaya dur demenin zamanı gelmiştir?! Bakınız dünyadaki krizlere. Mesele sadece CEO’ların milyar dolarlık kazançları değil, ulusal kazançların ve emeğin karşılığının hakça dağıtılMamasıdır! Saygıyla... Mehmet Sağlam

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.....................................................................................
* Kadın-erkek sayısı eşit ve "Dokunulabilir Meclis" istiyoruz!
.....................................................................................

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nin yazarı olan size fazla bir şey yazamıyorum, yanlış yapmayayım diye. Ancak bildiginiz bir şeyi size tekrar edeyim; uğraştığınız konu ürününüz ne kadar zorsa o kadar az insanı ilgilendirir ve nemasıda azdır. Bu nedenle çok önemli kitaplarınız "ayak oyunu" kadar değil, binde bir kadar değer görmez. Unutmayın ki; filozoflar aç ölmüş ama düzenbazlar asla...

Kadri KANPAK 
 21.03.2010 22:39
 

Ne kadar geniş bir vizyona sahipsiniz sizi ne zaman okusam bana bir şeyler katıyorsunuz sevgiler selamlar

Şennur Köseli 
 08.02.2009 16:53
Cevap :
Övgülerinize layık olabilseydim keşke Şennur Hanım, Derin sevgiyle... MS  08.02.2009 19:14
 

Emeğiniz,bilginiz,kaleminiz ve hocalığınızın önünde saygıyla eğiliyorum ve TEŞEKKÜR EDİYORUM. Cansın Erol

Cansın erol 
 08.02.2009 14:42
Cevap :
Cansın Hanımcıım, beni ezdiniz inanın. Karınca karınca boşa vakit geçirmemeye çalışiyoruz hep birlikte, hepsi bu. Güç veriyorsunuz. Teşekkürle, saugıyla...  08.02.2009 16:22
 

Bilim üreten emekçi yüreğini saygı ve sevgiyle öpüyorum.Bu arada duygulandırdınız beni.Bir gün mutlaka sizinle çay içip sohbet etmek en keyifli ve heyecanlı anlarımdan biri olacaktır dileğiyle.iyi ki varsınız...

CAFER DEMİRTAŞ 
 07.02.2009 21:18
Cevap :
Aman efendim yine ezdiniz beni! Asıl benim için büyük zevk ve onur olacaktır sizinle tanışmak. Yemekten sonra içeriz çayları, olmaz mı? Güç verdiniz Sevgideğer Şairim. Selamla, saygıyla... MS  07.02.2009 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2850
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster