Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
387
 

Robin Gibb

Robin Gibb
 

Bu yaz birçok ünlü müzisyenin İstanbul'u ziyaret edeceğinden bahsetmiştik. Bunlardan biri de Bee Gees Grubunun solistlerinden Robin Gibb idi. 14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında gelmişti. Konsere katılamadım ama TV den (NTV) seyretme şansını buldum. Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesinde dinleyicileriyle buluşan Gibb’in, 30 kişilik Filarmonia İstanbul Orkestrası eşliğinde seslendirdiği "How can you mend a broken heart", "I started a joke" "Massachusetts", "Stayin alive" ve “Tragedy” gibi parçaları büyük alkış aldı.
Özellikle 1970 ve 80 li yılların ünlü grubunun üyesi Robin Gibb, biraz yaşlanmış görünüyordu ( 1949 doğumlu). Sesi, o eski ses değildi, ama yine de dinleyenleri eskilere götürmesini bildi. Sahne tecrübesi farkediliyordu. Çok seviyeli, hoş bir temmuz akşamıydı. Tabii TV den gördüğüm kadarıyla. Kimileri, performansının düşmesi sebebiyle İstanbul'a geldiğini düşünse de, O, İstanbul'a ve Türkiye'ye geliş nedenini kibarca açıklıyordu:

Yakın zamanda kaybettiğimiz Arif Mardin ve Ahmet Ertegün.

Vefa borcu en güzel böyle ödenir. Şarkı aralarında sık sık dile getirmesi bunun yapmacık olmadığı gösteriyordu.

Her iki ünlü adamımızın BEE GEES ın ünlü olmasında payı büyüktür. Tıpkı YES, Genesis, Led Zeppelin, Aretha Franklin, Barbara Streisand, Stevie Wonder ve diğerlerinde olduğu gibi. Genç nesil onları belki hiç bilmeyecek, hiç duymayacak. Bizim gibi birkaç kişi belki anımsayacak, dilimiz döndüğünce gelecek nesile aktaracağız. Yurt dışında ünlü olmuş, kariyer yapmış, ağırlığını koymuş ve en önemlisi saygınlık kazanmış insanlarımız çabuk unutulmamalı.

Bizler ise fırsat buldukça Bee Gees dinlemeye devam edeceğiz.

NOT: uzun zamandır görmediğim Süha ACAR ağabeyimin kulağı çınlasın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı sekilde bende cok mutlu oluyorum Bee Gees sevenleri görmeyi :) Genelde beni bu sekilde net ortamlarında görenler orta yaslı sanarlar ama ben sadece 20 yasındayım :) ve Bee Gees sarkılarıyla büyüdüm..Aslında tek Bee Gees degil elbette,Beatles vs.. Ama iclerinde süphesiz en etkili cıkan Bee Gees'ti.. Herseyimi Bee Gees'in o essiz müzikleriyle,Robin'in o mükemmel sesiyle yasadım..En büyük hayalimdi onu canlı canlı izlemek..Ve bu en büyük hayalim gerceklesti.. Öncellikle Tanrı'ya binlerce kez tesekkürlerimi sunuyorum..Ve ardından tabii ki Robin'e.. 58 yasında olmasına ragmen sesinde en ufak bir detone yoktu.. Ayrıca Hakan bey,yazınızda bazı kisilerin 'performansının düstügünü' düsünmesi komigime gitti acıkcası..Onlara demek istiyorum ki,Robin Gibb'i biraz arastırsınlar..Onun bu yıl ve daha önceki yıllardaki sayısız konserlerinden sadece biriydi İstanbul konseri..O konserleri izledikten sonra zaten söylediklerinin ne kadar yanlıs oldugunu göreceklerdir :) Herneyse,konu Bee Gees ve

Bee Gee 
 16.08.2007 14:32
 

MB'da Bee Gees'i sevenlerin olması beni de mutlu ediyor. Müzik kategorisinde yazdığım ilk bloglarımda Bee Gees'i kısaca tanıtmaya çalışmış ve bazı sevilen, bilinen şarkılarının youtube adreslerini vermiştim. Ara sıra sayfama girer ve linklere tıklayarak o güzel şarkıları dinlerdim. Bir süre yoğun olmamdan ilgilenemedim. Dün yazınızı okuduktan sonra sayfamdan bahsedecektim. Ancak bazı linkler nedense açılmadı, hata verdi. O şarkılar için yeni linkler buldum, yazımı "edit" leyip tekrar yayına verdim. Dilediğiniz zaman Bee Gees'i dinleyebilirsiniz. Ayrıca 14. Caz Festivalini ben de NTV de izledim ve bir blog yazdım. Robin Gibb'de bizim gibi yaşlanıyor ama şarkılar hala güzel. Görüşmek üzere, saygılar, selamlar..

İlyas Bayram 
 11.08.2007 10:58
Cevap :
Teşekkürler. Bee Gees ve diğer grupları konuşmamız, irdelememiz ve genç nesillere aktarmamız lazım. Esenlikler  12.08.2007 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster