Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
223
 

Robocop

Robocop
 

Film: Robocop

Tür: Bilim Kurgu

Puan: 10 üzerinden 7

Hepimiz biliyoruz ki önceden çekilmiş bir filmin yenisini çekerken Hollywood'un ilk yaptığı iş daha önce çok eksik bırakılan mantıksal altyapıya yüklenmektir. Bu filmde de aynısı yapılmış. Doksanlı yıllarda heyecanla izlediğimiz Robocop yeniden hayat bulmuş. Tabi bir farkla, artık çok daha karizmatik ve mantıklı...

Filmin mantıksal kurgusu, uygulaması, çekim tekniği ve senaryosuna genel anlamda iyi puan vermek pekala mümkün. Ancak senaristin ırkçılığından mı yoksa yönetmenin beyinsiz oluşundan mıdır bilinmez film daha ilk sahnesinden müslümanların aşağılanmasıyla başlıyor, sonrasında da adeta eşşeğin klitorisine suyu kaçırırcasına abartılı bir Amerikan milliyetçiliği pompalanmasıyla devam ediyor.

Filmi izlerken eğer Amerikalıysanız belki mutlu olup gaza gelebilirsiniz ancak Amerikalı değilseniz Amerika'nın bu filmle Rambo serisindeki gereksiz ve dangalakça milliyetçilik propogandasının teknolojik versiyonunun türetildiğini görüp mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

İnsansı bir robotun en önemli teması olan duyguları iyi işleyen ve aksiyonu dozunda olan bu filmde ebesinin amigdala ve hipokampüsüne kadar suyu tıkarcasına abartılı Amerika propogandası yapılmasaymış bu film 10 üzerinden 10'da alabilirmiş. Ancak filmin amacı filmden çok kitleleri gaza getirmek olunca filmin ırzına geçilmiş ve bu da filmin kalitesinden tertemiz 3 puanı alıp götürmüş.

Güzel vakit geçirmek için izleyebilirsiniz ama dikkat edin, yönetmen hayallerine kavuşursa bir müslüman öldürmeyi ya da Amerikan vatandaşlığına geçmeyi arzulayabilirsiniz (Yönetmenin bu kadar hayalci oluşuna inanamıyorum!)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2871
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster