Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
25565
 

Roboski (Uludere) katliamı unutulmayacak

Roboski (Uludere) katliamı unutulmayacak
 

Roboski (Uludere) katliamı bu toprakların tarihine yazıldı bir kere. Unutulmaz! Diğerleri gibi Roboski de katliamlar tarihinde hep var olacak ve hatırlanacaktır.  

Ne kadar üstü örtülmeye çalışılırsa çalışılsın katliamlar, idamlar, acı ve öfke bu toprakların özüne işledi, tarihten temizlenmez artık.

Roboski’de  28 Aralık 2011’de, 17’si çocuk 34 Kürt vatandaşımız, katırlarıyla kaçağa gidiyordu ve PKK'lı sanılarak savaş uçakları tarafından üzerlerine bombalar yağdırılarak öldürüldü,.

Olayın üzerinden koca 1 yıl geçti ancak savcılık henüz 1 şüphelinin bile ifadesini almadı. Şüpheli tespiti ve ifadelerinin alınması için yazışmaların tamamlanması bekleniyormuş.

Sonunda görevsizlik kararı verilip dosyanın askeri savcılığa ya da mahalli savcılığa gönderilme ihtimali de yüksek. Bu arada savcılığa ölenlerin bazılarının PKK'lı oldukları yönünde ihbarlarlar da yapılıyormuş. Olayı sulandırma faaliyetleri her zaman olduğu gibi yine gündemde.  

Başbakan Erdoğan, Uludere’de ölenler için yaptığı en son açıklama kafaları daha da karıştırdı; “Terör örgütünün mensubu da sivildir. Ama o sivil görüntü altında teröristtir. Bunu da görmemiz lazım. Burada 34’te 34’ü böyledir, kanısına varmak için müsaade edin yargı kararlarını bekleyelim. Bakalım askeri ve sivil yargı ne karar verecek. Meclis Araştırma Komisyonu’nun çalışmasını görmeden, ilk günden itibaren hep sivil, sivil, sivil…”.

Bir işi çözemiyorsan komisyona havale et demişler ya, işte o hesap!

Hani o dillerinden hiç düşürmedikleri Türk-Kürt Kardeşliği daha kaç noktadan kırılacak bu topraklarda? Son kırılma Roboski ile yaşandı.

Daha kaç katliam, kaç acı, kaç ana feryatı gerekiyor?

Kaç şehit, kaç ölü aklımızı başımıza getirecek? Bu toprakların mezarlıkları çoluk, çocuk, genç ölülerle doldu.

İnkar politikaları daha ne kadar sürebilir ki?

Kaç kan parası engel olabilir ki yaşanan travmaları iyileştirmeye?

İki halk arasında çoktan kopmuş olan duygusal bağları ölenlerin ailelerine para ödeyerek telafi etmek mümkün müdür?

Devlet bu kadar saygısızca davranabilir mi yaşanan acılar karşısında, bir özür bile dileyemez miydi?

Roboski bir durak, bir eşik…özür dilenir, failler yakalanır ve cezalarını çekerlerse belki yeni bir adım atılmış olur, belki o duygusal bağ yeniden kurulabilir.

Ben şahsen buna ihtimal veremiyorum çünkü bu topraklarda insanın hiçbir önemi ve değeri yok.

Roboski unutulacak gibi değil, bir yıl da geçse bin yıl da geçse buram buram kan kokacak o topraklar… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üstünün örtülme çabası? Er ya da geç herşey açığa çıkıyor. Yazınızda AKP mi yoksa /devlete karşı bir kin var seziliyor? Üstünü bunun da örteceklermiş de, Kürt ve Türkler arasında Roboski (?) katliamı son kırılma noktasıymış, tamiri olmazmış!? Kırılmasın kuzum, niye krılacakmış?! Kırılırsa bunun altında memleketin her ferdi zarar görür! Bilmiyor musunuz? Ve şimdi bu söz sahibini zan altında bırakmaz mı? Yoksa o hainliğin (kırılma noktası yaratmak için) altında siz mi varsınız? denilmez mi? Öyle ya; orada terörist var deyip o katliama kim sebep oldu? Doğru soru bu... yani ordu / istihbarat içindeki o hain kim? Kürt? Türk? İkisi de değil belki ama hain ve bize düşman olduğu kesin! Devlet masum vatandaşını niye öldürsün? Aklı başında herkes bilmez mi bunu? Devlet eliyle kimlerin sessiz çoğunluğa sağ sol görünüp 100 sene zulmettiğini bilmiyorsunuz herhalde? Mazlum ve masumlara ağlayalım ama kiralık ağlarcı olmayalım. Bu iktidar TC için bir şans galiba, kıymetini bilin vesselam./Norveç

Veli Özdemir 
 01.01.2013 5:25
 

Birincisi burası Türkiye. Yani devletin milleti köle gibi çok rahat ezdiği, belkide ölümüne sebebiyet verdiği, ailesini dağıttığı ve her seferinde bu düzenin değişmediği tek ülke. Türk-Kürt farketmiyor. Ve yine Türkiye olduğu için oranın adı 'Uludere', roboski değil! Durum bu şekildeyken siz olayı Kürt-Türk kardeşliği kalmadı şeklinde yorumlayıp propaganda yapıyorsunuz. Zor düzelecek bir durum yok sizler olmadığınız sürece her şey düzelir merak etmeyin. Böyle timsah gözyaşlarıyla yazı kaleme almayın yeter. Bu ülkede ne katliamlar oldu bunlara bakarken kökenden önce insanlığa bakılması gerekiyor. Bu ülkede yaşayan vatandaşlar Kürt-Türk diye değil, vatandaş olarak görülmesi gerekiyor. Afyonkarahisar'da da mühimmat deposu patlamıştı. Kaç genç asker şehit oldu bunu da o zaman Kürt bi komutan yapmıştır diyelim olur mu? Sonu gelir mi sizce? Yanlış emir veya karar sebep olabilir ama suçluların bulunmasında biz tarafsız olmalıyız. Önemli olan ayrım yapmamak bilmem anlatabildim mi?

serdar demirba? 
 31.12.2012 15:49
Cevap :
Anlatabildiniz Sn. Serdar...  01.01.2013 8:39
 

Roboski ne demek ilk kez duydum ne kadar cahilim. Bu konuda insan ölümlerine sonuna kadar karşıyım ama aynı taktikle siz belki bilmezsiniz oralarda askerlik yapan birisi olarak söylüyorum çok karakol basılmıştır. Bu işi sulandırmak değil nasıl kanlandığını göstermek için söylüyorum. Dağda duygu yoktur duygusalsan ölüsündür. BUnu yaşayan bilir klavyeden oraları nasıl görünür bilemem ama kelime oyunları ile değil gerçek niyetler ortalığa serilerek çözüm bulunabilir.Neyse siz zaten size tencere kapak yorumlarını ciddiye alıyorsunuz ben de neyin derdindeysem . Saygılar... ha oğlunuz var mı askerde? Ya da oğul kadar sevdiğiniz bir erkek ya da yar kadar yakın biri? Yok mu ?...Anladım ...İyi geceler..

Cumhur Milletoğlu 
 28.12.2012 22:50
Cevap :
Kendi kendinizle kavga etmeyin lütfen...teşekkürler  29.12.2012 19:41
 

Velev ki, terörist olsunlar. Yine de ihtar yapılmadan üzerlerine bomba yağdırılamaz. Aslına bakılırsa, güvenlik kuvvetleri orada habersiz kuş bile uçurtmuyor. Sanki, ilk kez mi, toplu kaçakçılık yapılıyordu? Ora halkı geçimini yıllarca bu yolla kazandığını, Ankara'da Gn. Kurmay bile biliyordu. öyleyse, ÜSTÜ ÖRTÜLMESİNİN SEBEBİ, çok çok anlamlı...

Alaettin Morgül 
 28.12.2012 21:55
Cevap :
Ama üstü örtülemez ki, tarihe yazıldı bir kez...teşekkürler, sevgiler  29.12.2012 19:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2233
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster