Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

23 Ekim '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1858
 

Rock Ateşi

Rock Ateşi
 

Savaştan sonra dünyaya gelenlerin benimsediği rock müzik, uluslararası bir kabul gördü ve büyük bir çeşitliliği birliğe kavuşturan kültürel bir ifade tarzı olarak, kendini kabul ettirmişti.

Mick Jagger, "Jumpin Jack Flash" da, alev alev bir ateş kasırgası içerisinde doğduğunu dile getirmişti.

Rock' ın kökeninde, blues' dan alınan ve dansa davet eden "beat" sallanımı mevcuttur. Amerikalı zencilerin dini şarkısı "gospel" daki trans, onun din dışı şekli olan "rhythm and blues" u beslemiştir. Rock' ın bileşimine Amerikan sahne gösterileri, "country music" ve "follesong" da katıldı. Bu müzikte şeytanca düşünceler, hatta özgür dünyaya yönelik tehdit gören birtakım zümreler, onu görmezden gelmek istediler... Lakin bu melez müzik, bütün engelleri aşmayı başardı.

Rock' ın sınırlarının başka tür müziklere açık olması, çeşitli etkileri bünyesinde eritebilmesi ve toplumsal gerçeklerle olan bağlantısı, ona birlik kazandıran özelliklerdir. Anahtar kelimeler gençlik ve enerjidir... Rock bu derece yayılmasını, geniş kitlelere ulaşmasını teknolojiye borçludur.

Rock ufukları aşıyor, bunalımlardan yana olduğu kadar, kaynaşma ve hayaller bakımından da zengin olan yarım yüzyılın imgelerini bünyesinde yoğunlaştırıyor. İlk gençlik çağının kararsızlıklarını, ahlaki ve siyasi başkaldırıları, şehirlerin dehşetini, barışı ve çiçekleri, gelecek diye birşey olmadığını anlatmayı başaranda odur.

Pırıltılar saçan, ölümün veya karanlığın çevresinde gezinen, kendi aşırılıkları arasında gidip gelen, elektronikten faydalanan rock müziği klasikleşiyor! Bu klasikleşme, işini bitirip rafa kaldırılma anlamında değil tabii... Bir dizi değişim boyunca, kalıcı ölçütlere bağlı kaldığı için.

Klasik, çünkü dayanıklı bir yürek gibi adeta... Şehrin gürültülerini tekrarlayacak kadar esnekliği var! Üçüncü binyıl, rock müziğinin sesini, nefesini hissedecek, kuşkusuz unutmayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müzik konusunda; aynı tarz müzik dinleyen düşler atölyesindeki bir arkadaşımla karşılaşmak çok güzel...Yazın için teşekkürler...Hoşbuldum :)

siyahh 
 23.01.2008 9:16
Cevap :
Aman efendim, o sizin kendi güzelliğinizdir, asıl ben teşekkür ederim... Müziğin kimyasını bilen dostlara ihtiyacı olan bir davulcuyum bende... Tekrar teşekkürler, sevgiler...  24.01.2008 0:48
 

Rock güzel ama fazla gürültülü tarzları da var... Hafif olanları ben de seviyorum... Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 24.11.2007 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3673
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster