Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '06

 
Kategori
Dünya Şehirleri
Okunma Sayısı
901
 

Rocky Dağlarında Banff Kasabasında zirvelere ulaşmak 2

Rocky Dağlarında Banff Kasabasında zirvelere ulaşmak 2
 

Kanada Yönetim Zirvesi Ardından İzlenimler Bölüm 2;

Kanada Yönetim Bilimleri Akademisi Yıllık Konferansı için bulunduğum Alberta eyaletinde Calgary şehrinde sizlerle Batı Kanada izlenimlerimi, doğaya ilişkin gözlemlerimi ve kongre izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Buyurun efendim..

Şu ana kadar Kanada’nın hep Doğu şehirlerinde ve eyaletlerinde bulunmuştum: Çok kültürlülüğün, sanatın, ve üniversitelerin merkezi Montreal, Avrupai tarihi dokusuyla göz kamaştıran Kuzey Amerika’nın ilk ve en eski yerleşim birimlerinden Quebec City, sakin ama heybetli başkent Ottawa, ve geniş bir alana yayılan ticaret, iş ve teknoloji merkezi Toronto.

Bu hafta ilk kez Winnipeg’in Batısına yolculuk ediyorum. Her yıl yapılan ASAC (Administrative Science Association of Canada) bu yıl Calgary’de Banff kasabasında yapılıyor. Araştırmamın sonuçlarını paylaşmak üzere binlerce akademisyen gibi ben de erkenden Calgary şehrine geldim.

Rocky Dağlarının arasında Masalsı bir Dağ Kasabası: Banff

ASAC Kongresi Calgary şehir merkezinden 1.5 saat uzaklıktaki Banff kasabasında yapılıyor. Sabah 6 sularında Calgary’den Banff’e doğru yola çıkıyoruz. Banff kasabasına yaklaştıkça rakım yükselmeye başlıyor. Yola hayranlıkla bakıyor ve gördüğüm manzaraya inanamıyorum: Onlarca dağdan oluşan Rocky Dağları tüm heybetiyle ufkumuzda alabildiğine uzanıyor. Canadian Rockies adı da verilen bu sıradağlar, Batı Kanada’nın simgesi haline gelmiş ve UNESCO Dünya Mirasları kapsamında özel korumaya ve incelemeye alınmış. Hiç böyle dağ görmemiştim, hayretle bakıyorum. Adeta masallardan fırlamış hissi veren dağlar bunlar.

Zirvelere doğru yolumuza devam ediyoruz, zannediyorum 1500 metreyi aştık. Banff kasabasına yaklaştık. Artık yayladayız, bitki örtüsü yemyeşil hale geldi ve hava birden soğudu. Yer yer hafif yağmur damlaları sizi okşuyor. Bazen birden güneş açıyor ve yüzünüzü yalıyor. Her taraf minik göller ve şırıl şırıl akarsularla kaplı. Ortada geyikler dolaşıyor. Kuş cıvıltıları her yeri sarıyor.

Kendimi üç boyutlu bir matriksin ortasına düşmüş bir masal kahramanı gibi hissediyorum. Sanki Kaf Dağını aştım, Kaf Dağının ötesine ulaştım.. Dağların bu kadar etkileyici ve güzel olabileceğini tahmin edemezdim. El değmemiş, balta girmemiş doğal güzellikler bütün bunlar. Tertemiz dağ havasını ciğerlerimize çekiyorum. Müthiş bir tazelik, ferahlık, yenilik, azim, hayranlık, yenilenme ve coşku hissediyorum. Açılın Rocky dağları, ben geliyorum!

Benim gibi hissedenler çok olmalı ki ASAC konferansı için Banff kasabasını seçmişler. Boşuna değil, İsviçre Davos gibi burada da pek çok zirve yapılıyor ve bir çok Hollywood sakini tatilini geçirmek için taa buralara geliyor. ASAC Konferansının bu yılki teması “Reaching New Heights” olarak belirlenmiş.

Yeni Yükseklikler, Yeni Zirveler, Yeni Ufuklar

Kanadalı profesörler bu yıl madem Yönetim zirvesi yapıyoruz, zirvelerde yapalım diye düşünmüşler. Böyle organizasyonlar ve konferanslar akademisyenler için biçilmiş kaftan.

Bir taşla on kuş...

Akademisyenler bir taşla on kuşu vuruyorlar: Hem bir yılın yorgunluğunu atmak için, hem tatil yapmak ve aileleriyle zaman geçirmek için, hem rutinin dışına çıkmak ve maceraya atılmak için, hem en son araştırmaları dinlemek ve sunmak için, hem bilgiyi beraber üretmek ve paylaşmak için, hem yeni hedefler koymak ve tazelenmek için, hem meslektaşlarla görüşmek, ilişki geliştirmek ve ortak makale yazmak için, hem de derinlemesine okumak, düşünmek, araştırmak ve ufuk açmak için akademisyenler kongre ve konferansları kaçırılmaz bir fırsatlar paketi olarak kullanıyorlar.

Konferansların işlevleri;

Bu konferanslar böylece ARGE kampı, inkübatör, yenilik üretim merkezi, yenilenme ve tazelenme mekanı gibi işlevleri görmüş oluyor. Konferans aracılığıyla katılımcılar birbirlerinden öğreniyor, işbirlikleri geliştiriyor, üniversiteler arası projelere imza atıyor, iş dünyası ile bir araya geliyor, beyin fırtınası yapıyor, kariyerlerini geliştiriyor ve yeni bir soluk, tazelik ve zindelik yakalamış oluyorlar. Ülkemizde niçin Abant Platformu gibi bu tür zirveler, kongreler, konferanslar çok az sayıda yapılıyor diye hayıflanıyor, ve geçiyorum.

Yeni zirveler keşfetmek;

Konferansın teması 21. yüzyılda yeni ufuklara, yeni zirvelere, yeni yüksekliklere yelken açmak. Kongrenin temel amacı Yönetimde, İşletmede, Organizasyonlarda, Teknolojide, Yenilikte, Bilimde, Üretimde zirveye ulaşmanın yollarını aramak. Bu konularla ilgili beyin fırtınaları, konsorsiyumlar, ARGE oturumları, sempozyumlar yapılıyor.

21. Yüzyılda yeni ufuklar;

21. yüzyılda işletmeler, kurumlar ve liderler yeni ufuklara yelken açmaya hazırlanıyor. İşte konferansta ele alınan ve ortaya konan 21. yüzyıl ufukları ve zirveleri: Sosyal sorumluluk, küresel farkındalık, evrensel değerler sistemi, ruhsallık, medeniyetler ve dinler arası diyalog, sosyal yenilik, hizmetkar liderlik, toplumsal girişimcilik, kreatif düşünce, ekolojik bilinç, kültürler arası duyarlılık, dünya barışı, iş ahlakı, kuantum yetenekler, stratejik düşünce, sistem bilimleri, sivil toplum, kozmopolit esneklik, çok kültürlülük ve çoğulculuk, insan hakları, ve evrensel demokrasi.

Akademik yaşamda üç mükemmellik zirvesi;

Akademinin saygın üyelerinden Prof. Bob Hinings, konferansın ana açılış konuşmasını yapıyor. Sunuma Rocky Dağlarının en meşhurlarından Three Sisters - Üç Kızkardeş denilen yan yana duran üç dağ zirvesini koymuş. Dağ metaforundan hareketle akademisyenler ve üniversiteler olarak üç farklı zirveye tırmanarak mükemmelliği yakalamamız gerektiğini vurguluyor:

1) Araştırma ve bilimde zirveyi ve mükemmelliği yakalamak

2) Eğitim ve öğretimde zirveyi ve mükemmelliği yakalamak

3) Sosyal sorumluluk ve topluma hizmette zirveyi ve mükemmelliği yakalamak

(Research, Teaching, Service)

Zirveleşen Ruhlar;

Banff kasabasındaki konferansta dağları ve zirveleri inceliyoruz, zirvelere tırmanıyoruz. Zirvelerin ve dağların verdiği ilhamla yeni ufuklara gözümüzü dikiyoruz ve bireysel ve kurumsal olarak kendimize yeni hedefler belirliyoruz. Zirve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Mesleki ve bilimsel alanda zirveleşmenin yollarını araştırıyoruz. Kendi zirvemizi bulma ve keşfetme üzerine düşünüyoruz. Rocky Dağları beni zirveler üzerine derin düşüncelere sevk ediyor.

Hayallerimiz, potansiyellerimiz, hedeflerimiz;

Dağ zirveleri bizim potansiyellerimizi, hayallerimizi, hedeflerimizi temsil ediyor. Hepimizin ulaşmak istediği Everest’ler Alp’ler Toros’lar var. Hepimizin kendimize özgü yetenekleri, umutları, potansiyelleri var. Hepimizin hayallerini farklı zirveler süslüyor. Hepimiz çıtamızı her geçen gün yükseltmeye ve alanımızda zirveleşmeye çalışıyoruz.

Kendi derinliklerimize ve zirvemize yolculuk;

Düşünüyorum da zirvelere yapılan yolculuk aslında kendi derinliklerimize yapılan yolculuk. Aşılacak olan, aslında dağın zirvesinden ziyade kendimiziz. Dağlar bizi kendimizi aşmaya ve derin düşünmeye çağırıyor. Dağ analojisi 21. yüzyılın sosyal girişimcileri ve liderleri için çok önemli mesajlar içeriyor.

Dağ Analojisi;

Kartallar yüksek uçar. Zirveye tırmanmak çok zor. Herkesin harcı değil. O yolun kara sevdalısı olmayı gerektiriyor. Büyük emek, umut, inanç, vizyon, fedakarlık, risk, sabır, el emeği, göz nuru, kafa yorma, çalışma, hedef koyma, azim, sebat, kararlılık, cesaret, disiplin istiyor.

Devam edecek....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2419
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster