Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
14957
 

Rogar kapakları neden yuvarlak olur?

Rogar kapakları neden yuvarlak olur?
 

Bir iş yerine iş görüşmesine gittiniz. Maça çıkmadan önce maça hazırlandınız, kafanızda ölçtünüz biçtiniz. Mülakata alındınız, bilindik sorular. Kendinize güveniniz tam, her şey yolunda gidiyor. Aylar sonra hayallerinizdeki işe kavuşmanıza çok az kalmış. Ve birdenbire bir soru gelip kulaklarınızı yalıyor'' Rogar kapakları neden yuvarlaktır?''

''Rogar kapağı '' tanımlaması size tanıdık gelmediyse, kanalizasyon kapağı, ''atık su'' kapağı diye ifadeyi değiştirelim. Ama soruyu yeniden soralım. ''Rogar kapakları neden yuvarlak olur?'' Niye üçgen, dörtgen, beşgen değildir de yuvarlaktır? Hem de tüm dünyada. Tüm evrende.

Bu soruyu istisnasız her görüştüğü kişiye mülakatlarda soran kişinin adı Bill Gates. Microsoft'un zengin ve dahi patronu. Zamanla insan kaynaklarına talimat gidiyor ve tüm bölümlere hangi pozisyon için başvuru kabul edilecek olsa muhakkak bu soru soruluyor'' rogar kapakları neden yuvarlaktır?' 'Bilemeyeni almıyor zahir.

Ben bu sorunun cevabını öğrendiğimde tüm tahminlerimin yanlış olduğunu öğrendim. Çevremde bulunan ilgili kişilere sorduğumda da doğru cevabı bilemediler. Hatta içlerinde mühendisler de var. Bir gün iş görüşmesi için bir aday başvurdu şirketimize. Son mülakatta benimle görüşecek. Çok bilmiş, ukalaca tavırlar ve cevaplar içinde. Daha sözünüz bitmeden sözünüzü kesen bir aday. Daha hiç tecrübesi yok ama bitirdiği okula çok güveniyor. Mülakatın gidişatında bu soruyu sordum. Birden Mustafa Topaloğlu gibi bakakaldı. Cevabı bilmediğini söyledi. ''Ben de önemli olmadığını hayatta her şeyi bilemeyeceğimizi'' söyledim. Giderken cevabı sordu. Araştırıp bulup bana haber vermesini istedim. Ertesi gün kimse aramadı.

Rogar kapağı yuvarlaktır da! Bizim ülkemizde neden rogar kapakları açıktır? Canınızdan çok sevdiğiniz bebeleriniz, evlatlarınız, çocuklarınız nerelerde bütün gün? Oyun oynadıkları yerler nerelerde? Yollar, parklar, arsalar hep rogar kapaklarıyla dolu. Peki, neden bu kapaklar hep açıktır, hep çürüktür, hep yanlış şeylerle örtülür? Kapaklar niye hep yerinde değildir. Evlatlarımızdan ya da insan hayatından daha aziz ne var? Koltuk sevgisi mi mesela?

Dün bir ailenin canı yandı, yüreği koptu, ömrü bitti. Evlatları açık kapaktan suya düştü öldü. Hemen akabinde İstanbul'dan sonra Kocaeli'nden de geldi aynı haber. Analar ateş oldu kavruldu.

İşe gelip gittiğim bir bağlantı yolu var. Mesut Yılmaz'ın evi orada olduğu ve kendisi Başbakan olduğu için emirle açılmıştı yol. Sonra iki yıl boyunca ve en az on beş kez tamire, tadilata alındı. Kazalar oldu, ölenler oldu ama kimse tınmadı. Yol hazır olmadığı halde emirle açılmıştı çünkü.

Rogar kapaklarını açık yapıyoruz. Belediyelere en olmaz insanları seçiyoruz. Adına demokrasi denilen ama başka demokrasilere benzemeyen çok kötü bir sistemle yönetiliyoruz. Gelen gideni aratıyor.

Çocuklarımızın oynayacağı parklar yok. Göztepe parkına da cami yapmaya uğraşıyorlar. O parkların içinde rogar kapakları yok. Siz olsanız hangi soruyu sorardınız? Neden yuvarlak mı? Neden kapakları yok mu? Seçim sizin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

peki neden yuvarlak olurmuş.. okudum ama göremedim ..

Asuman Bolat 
 24.06.2010 17:23
 

Dilara nın rogar kapağı yüzünden ölümünden sonra ağlayan babasını görünce bizde ağlamış tık,ama Akşam da ki haberi görünce anladıkki ,o göz yaşları sahte imiş ve Dilara ikinci kez ölecekmiş,nerden bilelim paranın can dan daha güçlü olduğunu,biz hala önce can sonra canan biliyorduk,ama artık değişmiş önce canan sonra can olmuş bize söylemediler ki..

Mehmet AKPINAR 
 07.05.2007 11:57
Cevap :
Maalesef! Öyle Mehmet bey. Bazı babalar böyle olunca bazı kapaklar da delik oluyor ve her türlü aymazlığın adı da kader oluyor bu topraklarda. Ne denir?  08.05.2007 1:14
 

Bu politikacılar yalana bizlerde bu yalancıları iktidara ,yerel yönetimlerin başına getirdikçe daha çok Dilara lar bu bu kapaksız rogar lardan düşer ve hesabı bile sorulmaz önce kendimize çeki düzen verelim ve elimizdeki tek güç ü OY larımızı iyi ve akıllı kullanalım ki başka Dilara lar hayatını kaybetmesin..

Mehmet AKPINAR 
 03.03.2007 14:33
 

Ciglik gibi bir yazi. Ama catlatmissin milleti. "Neden yuvarlak?" sorusuna, bizde adet böyledir gibi bir cevap verilebilir elbet. Ama yuvarlak rögar kapagi yerine, icine Dilara'lar düsmesin diye pekala ayni maliyetle köselisi de yapilabilir istenirse. Istemek lazim, evet. En dogru cevap sudur: Mukavva ya da suntadan ne yuvarlak ne köseli rögar kapagi olur... Soruna cevap secenekleri: 1) Modadir diye yuvarlaktir. 2) Yuvarlak, köseliden daha az pislik tutar. 3) Rögar cukuru köselidir, kapak icine düsmesin diye yuvarlak yapilir (Ama mukavvadan olursa cocuk düser icine, o ayri) 4) Yuvarlak görünen hersey rögar kapagi degildir... Uzatmayayim, sinirimden zevzeklige basladim. Kusura bakma, sevgili Ilker.

pirmete 
 02.03.2007 19:04
Cevap :
Sevgili Üstad, istedim ki yazının içinde değil yorumların içinde yer alsın. Nazan'ın yorumunun altında cevabı da var. Ama en güzelini sen söylemişsin'' Sunta ya da mukavvadan ne köşeli ne de yuvarlak kapak olur. Ankara'ya altı yıldır yolum düşmüyor. Ama yolum düşünce seni göresim geldi:)) Slm. ve saygılar sanaç  02.03.2007 22:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1254
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster