Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
183
 

Rolden çık, kendin ol

Rolden çık, kendin ol
 

Ben bu kadar ahkam keserken, benimde bu korkuları aşabildiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sizi hayal kırıklığına uğrattıysam üzgünüm ama dürüst olmam gerekiyor. Daha önce de bahsettiğim gibi bu iş o kadar kolay değil ama en azından bunun farkındayım. Hayatımı neyin engellediğinin farkındayım ve bu yolda adım atmaya başladım. Bu da önemli bir şeydir. Yoksa bende hayatıma dönüp baktığımda korkularım yüzünden neler kaybettiğimi gördüğümde kendime kızdığım oluyor. Yine de yaşadıklarımın bir şeyler öğrenebildiğim bir deneyim olduğunu düşünmek ve artık bunun farkında olmak beni biraz rahatlatıyor.
Ne zaman gerçekten kendim olabildim ki? Ne zaman gerçekten kendimi özgür hissettim. Hayatımda gerçekten kendim olduğum, kendim gibi davrandığım, içimden ne geliyorsa söyleyebildiğim, içimdeki beni gerçekten hissedebildiğim ve yanında kendimi özgür hissettiğim bir tek arkadaşım var. Şu an hayatımda olan insanın yanında bile gerçek ben değilim. Ne kadar üzücü değil mi? Eminim çoğumuz bu durumdayız. Maskelerimizden tamamen kurtulamıyoruz. Yine de hayatımda en azından böyle hissedebildiğim bir kişinin olması bile beni mutlu ediyor.
Şöyle bir hayatınıza dönüp baktığınızda oynadığınız rolleri bir gözden geçirin. Hayatınızın her anında ayrı bir sahnedesiniz, bazen Don Kişot olmuşsunuz bazen pinokyo bazen de polyanna. İş yerinizde iş arkadaşlarınıza, yöneticinize(içinizden saydırıp, elbette efendim haklısınız dediğiniz anlar), evde çocuğunuza, eşinize, annenize, babanıza (içinizde fırtınalar koparken onlar üzülmesin diye çok iyiyim dediğiniz anlar) oynadığınız roller. Aranızda geçen dialogları bir düşünün ve nasıl iyi bir oscar lık oyuncu olduğunuzu görün.
Şimdi hayalinizde bu oynadığınız rollerdeki repliklerini değiştirin, içinizden geldiği gibi davranın ve içinizden gelenleri söyleyin.  Bunu yapmak bile sizi ne kadar hafiflemiş ne huzurlu hissetirecektir.

Hep bu rollere bürünmenin kendimizi Hamlet gibi zannetmenin sebepleri var elbet; sevilmemekten, dışlanmaktan, işimizi kaybetmekten, yargılanmaktan, eleştirilmekten korktuğumuz içindir. Ve bu korkular İstanbul un surları gibi hayatımıza geçilmez engeller koyar. Ama yinede herkesin içinde derinlerde bir Fatih mutlaka vardır bu surları aşabilecek. Önemli olan onu yeniden keşfedip açığa çıkarmak.....

Okuduğum bir kitapta şöyle bir cümle yazıyordu "Eğer bir arkadaşınızı sinemaya davet ettiğinizde size hangi filme gideceğiz diye soruyorsa sizin için değil film için gelecektir. Gerçekten sizinle birlikte olmak istese hangi film olduğu onun için önemli olmaz." İşte size güzel bir rol örneği, sahte sevgi ve dostluklarla çevrili etrafımız. Her köşede bir dalkavuk. Acaba gerçekten sen olduğundan, şu an yanında olan insanların kaçı yanında olacaktır. Sadece onları mutlu etmek için verdiğiniz evet cevapları hayır a dönüştüğünde kaçı sizinle olmaya devam edecektir.

Öncelikle kendimizi sevip, kendimizi önemsemeliyiz. Herşey kendini sevmekle başlar, kendinizi sevip mutlu edemezseniz, başkalarını nasıl sevebilirsiniz , nasıl mutlu edebilirsiniz ki ? Çocuğunuz bile sizdeki sahte mutluluğu, o gerginliği farkeder.  Uçak seyahatlerinde bilmiyorum hiç dikkat ettinizmi ilk uyarıları yaparken hostesler, önce kendi maskenizi sonra çocuğunuzun maskesini takın derler. Hiç düşünmüşmüydünüz neden diye? Siz iyi olmazsanız çocuğunuzu nasıl koruyabilir onu nasıl iyi edebilirsiniz ki?
Bırakın siz kendiniz olun, içinizden geleni yapın, içinizden geleni söyleyin, hayır demek istediğiniz de bunu yapın. Bakalım kimler kalacak yanınızda, kimler gerçekten sizi siz olduğu için seviyor. Gidenler gitsin boşverin aldırmayın, zaten onlar hayatınızda hiç olmamışlar demektir.
Siz gerçekten siz olma cesaretini gösterdiğinizde ve sadece ilahi güce güvendiğinizde, kendinizi daha huzurlu, güvenli ve mutlu hissedeceksiniz.
Yaratıcıya güvenin size bu hayatta tek destek olan, her düştüğünüzde kaldıran, her ne yaparsanız yapın sizi her halinizle seven tek varlıktır O.  O' nun bizden istediği hayatımızı istediğimiz gibi yaşamamız, daima kendimiz olmamız, kendimize acı vermememiz, yaşamamız gereken gerçek deneyimleri yaşamamız, ruhumuzu geliştirmemiz, yüreğimizin derinlerindeki O na ulaşmamız.

İnanın bana yaşamınızda maskelerinizi bir kenara atıp, profesyonel oyunculuğu bırakıp kendiniz olduğunuzda O yüce güç her anınızda yanınızda oluyor ve herşey o kadar yolunda gidiyor ki siz bile inanamıyorsunuz. Ben bunu gerçekten deneyimledim ve deneyimliyorum. Kendimi daha bir huzurlu ve daha bir güvende hissediyorum. Artık yarın korkutmuyor beni çünkü biliyorum ki bunu benim için düşünen biri var ve ben anımı yaşıyorum.....

Küçük adımlarla sizde bunu deneyimleyin, bu huzuru, mutluluğu hissedin.....

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 232
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster