Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
55
 

ROLLERİN DOĞRU ANLAŞILMASI

Ülkelerinin adının ne olduğunun günümüzde önemi yoktur. Elektriğini kim dağıtıyor, suyunu kim satıyor, tren yolunu hangi ülkenin şirketi işletiyor, otomotiv testi gibi nakit para getiren yerleri hangi ülkenin şirketi işletiyor, sigara dağıtımını ve satışını kim yapıyor ve en nihayetinde paralar bir ülkeden çıkıyor mu? Çıkıyorsa ona bakmak lazım. Bu Osmanlı’daki Düyunu Umumiye gibi düşünülebilir. Ama ona rağmen yine de vakti gelince yıkılıp yok ediliyor.

Koskoca Hindistan’ın sadece bin kişiyle idare edip, yüzlerce yıldır kaynaklarını sömüren İngiltere dikkat ederseniz topyekûn işgal etmek yerine bir sömürge valisi ile koskoca ülkeyi akılla, bilimle yönetmiş olduğunu anlamalıyız.

Gelirlerine el konulduğu halde bir yapının yaşamasına neden izin verilmez? Bu durum pek akıllıca değil gibi görünür ama daha fazla şey istenir ve bir av haline gelen yapının başına birden çok yırtıcı musallat olmuşsa, bu yırtıcıların boğuşması (1. Dünya Savaşı buna en iyi örnektir.) söz konusu avın da son anda yırtıcılardan birine taraftar olması kaderini değiştirmese de ömrünü biraz uzatabilir.

Dünyada devletlerin çoğunun milli şirketleri yoktur aslında, yani kazandıkları para uluslararası kanallara akmaktadır. Bu durumda kavgaya neden nedir? Egemenler arasındaki yeni bir rekabet olmalıdır. Diğerleri işin hikâyesidir.

Yunanistan ve diğer birçok devlet kâğıt üzerinde devlet olsa da aslında kaynakları tamamen başka güçlerce ele geçirilmiş kurumlarının sadece adları kalmıştır. Medya da başka kaynaklar tarafından ele geçirildiğinden Yunan Halkının da dikkati günlük olaylarla dağıtılmakta sormaları gereken asıl soruyu sormalarına mani olunmaktadır. Bir Yunan Türk Savaşında daha önce İngiliz silahlar kullanılmıştı, İngiliz desteği ve korumasında Anadolu’ya gönderilen oyuncak devlet, yüz binlerce kadın çoluk çocuk demeden öldüre öldüre ilerlemişti ki bu konuda yazılan bir sürü kitap vardır.

İçeride genellikle kişi ya da kurumlar (resmi makamlar hariç) sözde kime karşıysa o sözde karşının yanında olma ihtimalinin olması sürpriz değil, güçlü bir ihtimaldir. Seçilen isim genellikle hedefi gizleme amacı taşımaktadır. Elbette bir avcı koyunların arasına bir kurt olarak dalıp sürüyü ürkütmek istemeyecektir. Bu aptalca bir seçim yapmak olur ki bu tür avlanma yöntemini en ilkel çağlardan bu zamana kadar, bırakın insanı bir hayvan bile tercih etmemiştir…

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1974
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 166
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster