Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1222
 

Roman Eleştirisi; İntibah

Bu yazımda sizlere Namık Kemal'in " İNTİBAH " adlı eseri hakkındaki yorumlarımı ileteceğim.

İntibah adlı Romanın konusu, zengin ve itibarlı bir ailenin yetişkin oğlunun, bir hayat kadını ile tanışması ile başlayıp, cinaneyete varan hazin bir sonla bitmesinden ibarettir.

Roman içinde kurgulanan ve tamamen inanılması güç bir entirika olayların akışını değiştirmiştir. Yani Romanın gizli kahramanı tamamen tesedüflerin yaratttığı bir entrikadır. Hayali bir plan, çok etkin bir entirikaya dönüşmüş ve romanın ağırlık noktası olmuştur.

Adı İNTİBAH yani " uyanış " olan romanda uyanış fikri ile alakalı bir özellik görülmemektedir.

Romanda okuyucunun ufkunu genişletecek didadektik herhangi bir unsur yoktur.

Özellikle cümlelerin olduğundan fazla uzatılması, psikolojik ve felsefi analizler  romanın okunmasını ağırlaştırmış, romanı bikkınlık verecek bir niteliğe büründürmüştür. 

19 yüzyılda yazılış olmasından dolayı İNTBAH romanı  Osmanlı Dönemi için büyük bir önem taşıyabilir .Ancak günümüzle karşılaştırıldığında edebi sanatlar bakımından primitif bir nitelik  arz etmektedir. Matbuanın kabulünün gecikmesi, belki de çok yetenekli yazarlar yetişmesini engelleyen önemli bir faktör olduğu,  bu konuda da kendini açıkça göstermektedir.

Geçmişle günümüz romancılığını mukayese etmek bakımından İNTİBAH romanını okumanızı tavsiye ederim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine bir mükemelliyetçi yorumu, sizin günümüzde liste başı olan romanlara dair yorumlar yazarak daha büyük kitleye ulaşmanız, daha güzel olmaz mı? Selamlar

Kadri KANPAK 
 15.07.2019 16:20
Cevap :
ben de bundan sonra öyle yapmaya karar verdim.Teşekkürler.  15.07.2019 17:32
 

Kitabı okumadım, zaten okumuyorum. Kişisel bir durum kitap okumak hoşuna gidiyor okuyor, saygı duyuyorum. Ben illa okuyacaksın/okumalısına karşıyım, okunmasına/okuyana değil. Ama senin kitap değerlendirmelerin gerçekten iyi, heveslendiriyor. Senelerce okudum ben. Kötü bir huyum var, kitap okuyunca dünyayı unutuyorum, bu yüzden beni benden alan şeyleri sevmiyorum. Aşk da öyle, o yüzden aşık olmuyorum, bir tarafım bana kalmalı.

Kerim Korkut 
 24.06.2019 7:57
Cevap :
Çok söylenen bir tespit vardır.Renkler ve zevkler tartışılmaz diye.Sen de haklısın.Kitap okuyunca kendini eksilmiş hissediyorsan okumazsın.Benim için ise okumak yeni bir hayatın içine girmek, tecrübe kazanmak ve düşünmek imkanı bulmak oluyor.Okuduğum kitapları da eleştirel bir gözle okuyorum.Yazarın fikir dünyasına katılıyorum.Hatalarını görüyorum.Eleştirmemin bir başka amacı da , başkalarının da benim gibi düşünüp düşünmediklerini tespit etmek oluyor.  24.06.2019 20:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 2187
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster