Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1129
 

Romantik Komedilerde zirve yapan Dizi: Kiraz Mevsimi

Romantik Komedilerde zirve yapan Dizi: Kiraz Mevsimi
 

Kiraz Mevsimi Dizisi


Kabul ediyorum. Kiraz Mevsimi dizisinin adını ilk duyduğumda bu dizinin 4-5 bölümde yayından kalkacağına inanmıştım.

Çünkü hem soft duruşu; hem de oyuncu kadrosu ile bu diziye çok fazla şans tanınmayacağını düşünüyordum.

Ama gelin görün ki Kiraz Mevsimi dizisi bana ezber bozdurdu…

Komedi unsurlarının ağırlıkta olduğu aşk hikayelerine daha çok yabancı filmlerinden aşina olduğumuzu biliriz. Julia Roberts’in ilk filmlerindeki anlayışı bizim televizyon modelimize uyarlamak ve bizim televizyon seyircimize sunmak kolay bir şey değildir. Çünkü kolay kolay tutmaz ve yavaş yavaş ekrandan uzaklaşıp kaybolup gider bu tip diziler.

Dizi aşktan mı bahsediyor? “O zaman aşkı bana ciddi ciddi anlat ki izleyeyim” der seyirci. Ağdalı acılarla beslenmesini ister . Yani kısacası aşkı ciddi bir bakış açısında izlemeyi tercih eder.

O yüzden Kiraz Mevsimi dizisi çok önemli bir tarzı Türk izleyicisine kabul ettirmeyi başarmış görünüyor. Tam anlamıyla romantik komediler içerisinde bu kadar reyting alan belki de ilk dizi…

Peki nasıl oldu da bu dizi bu kadar çok kişinin izlediği bir dizi haline geldi?

Bu modelde bir çok dizi çekildi aslında. Ama hiç biri bu dizinin yakaladığı başarıyı yakalayamamıştı.

Bu türde diziler genelde yaz ekranında seyircisi ile buluşur ve şansı varsa yeni sezonda seyir şansı yakalar. Ama nedendir bilinmez seyirci bu dizilerden kış ekranında sıkılmaya başlar ve bu diziler yavaş yavaş ekrandan uzaklaşmaya başlar.

Ama bu sene farklı bir şey yaşıyoruz. Yazdan kalan Güzel Köylü, Kaçak Gelinler ve Kiraz Mevsimi dizileri çok ciddi seyirci kitlelerine ulaşmayı başararak Romantik Komedi türünün altın çağını yaşatıyorlar.

Kiraz Mevsimi son verilere göre aralarında en fazla izlenen dizi konumunda…

Dizinin yalın anlatım dili ve masalsı tadının seyirciye kolaylıkla geçmesi bu başarıda büyük rol oynuyor.  Acıdan beslenmeden yüzünüzde bir tebessüm ile bu diziyi izlemek seyircinin oldukça hoşuna gidiyor. Ne aşkı tam anlamıyla hafife alıyor ne de aşkı göklere çıkarıp diziyi salt bir aşk dizisi haline getiriyor. On binlerce kez işlenen ama seyircilerin bayılarak izlediği  “Kaçan Kovalanır” hikayesini kendi dili çok başarılı bir şekilde ekrana getirmeyi başarıyor.

Dizinin bu kadar popüler olmasında iyi resim veren ve kimyaları fazlasıyla uyumlu Özge Gürel ve Serkan Çayoğlu‘nun da payı büyük. Öykü ve Ayaz’ın aşkından ziyade; kimi zaman pazar esnafı olmaları, kimi zaman iki yaşlı çift olarak karşımıza çıkmaları, kimi zaman da otomobil tamircisinde çırak olarak karşımıza çıkması diziyi fazlasıyla renkli kılıyor. Öykü ve Ayaz’ın aşk kovalarken yaşadıkları maceraları izlemek güldürüyor .

Zaman zaman fazla çocuksu ve yapmacık duran sahneleri bile kolaylıkla seyircilere satmayı başaran Kiraz Mevsimi dizisinin hakkını teslim etmek gerekiyor.

Umarız yayın ömrü uzun olur ve bu kalıpta acıtasyona sığınmadan hikayesini sürdürmeyi başarır. Çünkü ekranın salt acıya, şiddete ve entrikaya boğulmuş dizilerden zaman zaman arınmaya ihtiyacı var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3529
Kayıt tarihi
: 07.01.12
 
 

Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun oldum. Bilgisayar ve İletişim sektöründe çalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster