Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5349
 

Romantika / Turgut Özakman

Romantika / Turgut Özakman
 

Resim alıntıdır


"Aşk tapınma gibidir, hiç telaşa gelmez"...

Okumak da öyle işte! Satın aldığımı değil, bulduğumu okuyan biriyim. Genellikle farklı yazarları ve farklı kitapları okumayı tercih ederim. Bu nedenle çok gündemde olan yeni kitapları hemen okumam, çünkü
eleştirmenlerin yorumları kitabı okumadan önce okuyucuyu olumsuz etkileyebiliyor. Bu kitap da öylesine okuduğum ve eğlenceli bulduğum bir kitap.

Yaz günlerinde ağır konulu kitaplar yerine böyle daha kolay anlaşılabilecek kitapları sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Ajandama Düştüğüm Not:

Kitabı çabucak bitirdim. Konu bakımından okuyucuyu sıkmıyor, farklı, anlaşılır bir dille yazılmış. Bana fazlasıyla kolay geldi. Eğlenceli bir kitap sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Kitaptan Alıntılar:

-Aşk tapınma gibidir, hiç telaşa gelmez. Aşk doğal afete benzer, istemekle gerçekleşmez, kendiliğinden gelir.(s.18)

-Hayat insana gençken çok şey vaadeder, ama pek azını yerine getirir.(s.53)

-Her yeni aşk romanı, aşk için yazılmış bir mezar taşıdır... Mezar taşını kim okur ki?(s.87)

-Aşk çok uzun gelişimin son aşamasıdır; ilkellikten kurtulmak, bencillikten arınmak, kendine tapınmaktan kurtulmak demektir. Bir insanın yalnız güzelliklerini değil çirkinliklerini, kusurlarını, yanlışlarını da sevmek demektir.(s.87)

-Aşk ayıbı güzelliğe, utancı sevince dönüştürür.(s.112)

 

Okuduğum Tarih:12-14 Kasım 2001

Romantika-Turgut Özakman
Bilgi yayınevi-1.Baskı-Ocak 2000

Yayınevi Notu:

Romantika, Turgut Özakman'ın Korkma İnsancık Korkma'dan sonra, ikinci romanı.
Yine şaşırtıcı bir aşkın öyküsü. Bir aşk güzellemesi. 1960-1987 dönemine özgü çalkantılar. Sürprizler, oyunlar, dönüşümlerle dolu, gizemli bir ilişkinin gizli tarihi. Kuşaklar arası çatışmalar. Renkli, ilginç, şaşırtıcı karakterler. Kıvrak, akıcı, neşeli bir dil, yalın bir üslup.

Çok açılı bir anlatım tekniği, usta işi bir kurgu.
Konusu, kişileri, tekniği, kurgusu ile farklı bir roman.
...
Aşk keyifli bir işemedir! Metabolizma hastalığıdır! Afyondur! Köleliktir! Yanılsamadır!, Doğanın aldatmacasıdır! Aşk havuzunda kazlar yüzer. Yaşasın seks!"
...
"Kendinden başkasını sevmeyen, bedenini kutsayan, kafası yerine bilmemnesi ile düşünen birinin aşkı anlamasını, övmesini beklemenin, bir kurbağadan arya söylemesini istemek kadar gülünç olduğunu bilirim."
...
"Sevene yılan bile dokunmaz. Bu büyük ve önemli sözü daha duymamış olabilirsin. Çünkü az önce uydurdum. Ama bir gün kalbi olan herkesin, bu sözü benimseyeceğine inanıyorum."
...
"Olayları özel bir yöntemle not ettim. Aklını çalıştırırsan kolayca çözebilirsin."
..
"Her şey şu basit, çocukça, sefil işaretlerin içindeydi ve çözemiyorduk. Hani kolaydı baba?"
...
"Bir gün 'aşk ihtilaldir' demiştiniz. Bu sözün anlamını şimdi anlıyorum. Aşk gelince, gerçekten yeni bir dünya kuruluyormuş. İçimde, varlığından haberli bile olmadığım yeni duygular keşfediyorum. Eskiden göl balığıydım. Şimdi akıntıya karşı yüzen bir sazanım."
...
bin yıllık özlemle sarılmak istiyorum rüyalarını bile kucaklamak için
(Arka Kapak)

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşemm bir kitap, yine bir doğum günümde hediye gelmişti. Sonrasında yazarın diğer kitabını da (Korkma İnsancık Korkma) okumuştum. O zaman henüz Cumhuriyet ve diğer Çılgın Türk'ler piyasada yoktu. Hatırlattığınız için yürekten teşekkürler bu güzel kitabı, muhteşem bir -platonik- aşk kitabı. Bu arada o meşhur gül bahçesine gittim :) Selamlar, sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 12:07
 

Kitap başlı başına bir dünya..Ve dikkat ediyorum sen bu dünyaları keşfetmekte çok ustasın. Seni kıskanıyorum... SEVGİLERİMLE..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 22.06.2007 18:35
Cevap :
Evetttt canım,yılların birikimi.Ben de kendim adına ve çocuklarım adına mutluyum,onlar da iyi birer okuyucu.Kıskanma hemen başla,belki de çoktan çıktın yola,ama göstermiyorsun... sevgilerimi yolluyorum sımsıcak Denizli'den daha sıcak Adana'ya...  22.06.2007 21:19
 

Ben de edindiğim deneyimler sayesinde şunu öğrendim; bir kitap çok satıyorsa bu onun iyi olduğu anlamına gelmez ya da başkasının fikriyle kitap seçmeyeceksin.Kitap çok farklı bir dünyadır ve bizim yaşantılarımızın bir uzantısıdır aslında.Akışını önceden sezemeyiz.Turgut Özakman'ın böyle bir kitabı olduğunu bilmiyordum.Fırsat bulursam okumak isterim.Sevgiler...

Emel Bahadır 
 20.06.2007 22:56
Cevap :
Teşekkürler...Emelciğim şimdi sayfanın yan tarafında senin kitap tanıtımı reklamı var,hemen okuyacağım.Zaten okuyucu öyle olmalı.Kendisi karar vermeli.Sevgilerimle...  21.06.2007 10:40
 

En çok hangi sözü tuttum biliyor musun? Senin sözünü. "Sevene yılan bile dokunmaz" ha? Dokunuyorlar be yolun diğer yarısı... Dokunuyorlar. Hem de çok fena dokunuyorlar. Bilirsin birbirine kavuşamayan nice efsaneyle doludur bizim aşk tarihçemiz. Neyse sana bir dörtlük... Benden değil Özdemir Asaf'tan. AŞK Sen kocaman çöllerde bir kalabalık gibisin, Kocaman denizlerde ender bir balık gibisin. Bir ısıtır, bir üşütür, bir ağlatır bir güldürür; Sen hem bir hastalık hem de sağlık gibisin. Sevgilerimle. Aynur.

Ayrıntıda gezinmek 
 19.06.2007 23:15
Cevap :
Sağol Aynurcuğum,en sevdiğim şiirlerden...O söz bana ait değil,ama aşk hakkında konuşsaydım öyle derdim kesin...Aşka saygım sonsuz her zaman ve olmalı aşk daima...Sahip çıkıp aşkına dokundurmayacaksın,kararlı olacaksın,bak nasıl bir bir yıkılıyorlar karşında o engller...ama bu hemencik olmuyor,çok uzun zaman istiyor...Ama aşkında sana sahip çıkacak,en önemlisi o..sevgiler sıcak bölgenin sıcak kızına...(Burada da şiirli günler yapabiliriz...)  20.06.2007 11:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 1978
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster