Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
769
 

Roseto Paradoksu

Roseto Paradoksu
 

** Gazete Haberidir **  

Roseto, ABD' de küçük bir İtalyan kasabası. 

Bu kasabanın diğer Amerikan kasabalarından bir farkı yok. 

Sadece, Roseto'da kalpkrizinden ölenlerin oranı, diğer Amerikan kasaba ve şehirlerinde yaşıyanların kalp krizinden olenlerin oranlarının üçte biri kadarmış. 

Oysa Rosetolular da diğer Amerikalılar gibi, yağlı fast food yiyecekler yiyorlar, doğru dürüst spor yapmıyorlarmış ve genellikle kilolu kişilermiş. Onların da aynen diğer Amerikalılar gibi tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı sorunları varmış. Ancak, yukarda söylediğim gibi, kalp krizinden ölüm oranı çok düşükmüş. 

Doktorlar 1960 yıllarda bu mucizenin nedenlerini araştırmışlar ve ne bulmuşlar biliyomusunuz? 

- Rosetolular birbirlerini çok seviyorlarmış. 

- Komşuluk ilişkileri mükemmelmiş. 

- Rosetolular büyük bir dayanışma içindeymişler. 

- Sevinçte de, kederde de sağlık ve hastalıkta da adeta tek yumruk, tek yürek gibilermiş. 

- Birbirlerine yardım etmekte, dertlerini ve sevinçlerini paylaşmada son derece cömertlermiş. 

ROSETO bir masal kasabası değil arkadaşlar, bir gazetenin yazdığına göre, ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı küçük bir kasaba. 

Roseto'da kalp krizinden ölüm oranı % 1 iken, ABD'de % 4 ' müş 1960'lı yıllarda. 

Bugün ise bu oranlar eşitlenmiş. Çünkü Rosetolular giderek kendi öz değerlerinden uzaklaşmışlar. Onlar da modern dünyanın cazibesine kapılmışlar. Komşuluk, dostluk, dayanışma giderek azalmış. Sonuçta egolarının esiri olmuşlar. Hırs, ihtiras, hınç onları da çürütmeye başlamış. 

Evet Roseto Paradoksu, aslında İnsanlığın Paradoksudur bence! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben, sahip olduğumuz, Yaradanın bize bahşetmiş olduğu sevgiyi paylaşmanın ve sevgi ışığını yansıtmanın en önemli davranış olduğunu biliyorum. Hele ki çocuklara. İnan yıllar bile geçmiş olsa insana aynen dönüyor. Toplum sevgisiz ve de sevgisiz kaldı sayın üstadım. Saygılarımla

Ay Şen 
 01.06.2011 1:39
Cevap :
Evet toplum fazla sevgisiz kaldı. Benim dostluk kavramına da güvenim kalmadı. Zira, "canım dostum" diye düşündüğüm arkadaşlarımın hiç de dost olmadıklarını gördüm. Sevginin, dayanışmanın , dostluğun kalp krizini önlediğini gösteren bir olgudur Roseto kasabası. Onun için yazdım. Bir de aklıma sizin "blog içinde dostça yazışalım, biz bir aileyiz" şeklindeki söyleminiz geldi. Belki bu bloğumu okuyanlar sizin fikilerinizle bağlantı kurar diye düşündüm.Saygılarımla.  01.06.2011 11:04
 

İyi haftalar Yılmaz Bey, insan sevgisiyle dolu olmama rağmen nedense Amerika lafı geçince tüylerim diken diken oluyor, yazınızı okuyunca da "Ömürleri kısalacasılar, obezlikten vefat edesiceler" diyesim geldi. :-) Önümüzde Irak, Afganistan, Mısır örnekleri var, çoğaltmak mümkün (Türkiye'yi de ekleyebilir miyiz, ne dersiniz?). Ne yazık ki ülkemizde de sözünü ettiğiniz bu değerler azaldı. İnsanlar çoğaldıkça birbirlerinden uzaklaşıyor ve belki de daha bir umursamaz oluyorlar. "Kalabalıkta kaybolurum, yaptıklarım anlaşılmaz ya da çabuk unutulur" diye mi düşünürler, bilmiyorum. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 30.05.2011 11:35
Cevap :
İyi haftalar dilerim. Toplumlar gelişiyor, değişiyor ve buna paralel insanlar da gelişiyor ve değişiyorlar ama ruhlarımızdaki sevgisizlik, dostluk, barış içinde yaşama, fakiri, yoksulu hor görme, ezme ve benzeri duygularda bir değişme olmuyor. Birbirimiz saldırmaya bayılıyoruz. Herkes kavga seyretmeye bayılıyor.Maçlarda kavga olunca zevkten dört köşe oluyoruz.TV Programlarında kavga olunca reytingler yükseliyor. Velhasıl insanlığın ne demek olduğunu bir türlü anlıyamadık.Saygılarımla.  30.05.2011 12:37
 

Olması gerekenler artık bizlere ulaşılmaz oldu .İlgiyle okudum keşke hep öyle kalsaydılar ama ne mümkün . Sevgi ve selamlar yolluyorum size. :)

Şennur Köseli 
 30.05.2011 9:29
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim. Gününüz aydın olsun.Sevgi ve selamlarımla.  30.05.2011 10:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2169
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster