Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '18

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
126
 

Roya

Roya
 

Babam, 'bilmediğin yerlere seni götürecek tek şey umuttur 'derdi.

   'Roya' kısıtlanmış hayatların kendi ellerinde tuttuğu kısımları uzatabilmek için, yollara düşen çiftin kısa umudu. Afganistan'dan Fransa'ya mülteci olarak giden Roya ve Aref'in ayrıca birçoğunun yürekli hikâyesi.

    Alper Akdeniz kısa dakikalara yaydığı filmde, acının dilinden konuşmuş. Daracık kamera merceğinden, dünyaya geniş duygular aktarmış. Cansel Elçin ise, hayal kırıklığı aramak için kimsenin yollara çıkmadığını, Aref'in, "ben seni başka bir ülkenin koynuna bırakmak için sevmedim ki!" sözleri ile anlatıyor. Sema Öztürk bakışlarındaki ağıtla tüm mültecilerin acısını giyinmiş. Bizler yakılan ağıtların kimlere umut olduğunu hiç bilemeyeceğiz.

   Kaderini alt etmenin, insana düşen görev olduğunu yaşamadan anlamayacağımız da ayrı bir gerçek. Başkasına olanın bize asla olmayacağını sanırken, birde durup hepimiz kadar sevmeyi, yaşamayı, kendi olmayı umut edenleri ayıplamalarımız...

   Mülteciler ve biz… Gitmemiz gerekmediği için hiç düşünmedik... Bir yer ararken kendilerine, ilk defa gittikleri yere varmak ışık olacakken hayatlarına... Aydınlığın değerini bilmek en çok onlara... Bir avuç karanlığa istiflenmiş onca insanın gözlerindeki umutsuzluğun içinde beliren bir damla umut hayata serilen gerçeğimiz. Soru sorulmaksızın cevap apaçık ortada. Toprağın hepimize ev sahipliği yapacağı baki… Niye bunca hırs, bunca düşmanlık, insanoğlu sevmeyi, şefkati, sarmayı, vicdanı bunca kana, bunca savaşa rağmen asırlardır öğrenemediyse, akıl ve düşünmenin sırrı insanoğluna verilen ödül mü? Yoksa ceza mı? 'Roya' söylemlerin yetmeyeceği kısa bir film. Bir haykırış, bir umut, sessiz, içten, acı bir çığlık. Acımayanlar acı çığlıklarını hiç duymamış. Roya, özümsenecek, duyulacak kadar dolu. Bir nefes, çok ışık, az söz, çok anlatım. Roya yok ettiğimiz doğada kimsesizlik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 192
Kayıt tarihi
: 15.04.16
 
 

Eğitim: Uluslar Arası Halkla İlişkiler Meslek: Modelist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster