Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '20

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
28
 

Ruanda'da Kooperatifçilik

Ruanda kan ve gözyaşı ile dolu bir geçmişin ardından girdiği kalkınma hamlesi kapsamında ekonomik ve sosyal hayatın her alanında önemli projeler geliştirmektedir. Ülkede iç savaş sonrası harap olan ve daha da fakirleşen halkın yaşam düzeyini ekonomik ve sosyal alanlarda geliştirme yönünde çalışmaları yapılmaktadır. Başta eğitim olmak üzere ekonominin her alanında aldıkları sınırlı iç ve dış yardımların katkıları ile kalkınma çabası içindedirler. Ülkemizinde içinde olduğu birçok ülke iş adamı içinde cazip ülkelerden biri haline gelmiştir.

Bunun yanında devletçe başta Birleşmiş Milletlerin destek ve önerileri çerçevesinde kooperatiflerin kalkınmadaki deneyimleri ve rolü dikkate alınarak ülkede kooperatifçiliğin gelişmesi için ciddi adımlar atmışlardır. Bir zamanlar kooperatiflerin adı bile bilinmezken şimdi kooperatif yaşamın her alanında ortaklarına ve yörelerine hizmet eden kalkınma lokomotifi haline gelmişlerdir. Kooperatifler şehirlerde ve kırsalda kalkınmanın ve refah artışının öncüsüdürler.

Ülkenin kooperatifçilik hareketine verdiği destek ve kooperatifçilikteki gelişmeler 2019 yılı Uluslararası Kooperatif Birliği (ICA)  Genel Kurulunun Kigali’de yapılmasında en büyük etkendi. Ülkenin dünya kooperatifçilik hareketinde gerek tarihi gerekse etkinlik açısında büyük bir yeri olmasa da ülkenin kooperatifçilkte son yıllardaki atılımları, devlet yöneticilerinin dünya deneyimlerine olan ilgileri ve işbirliği çabaları ICA tarafından olumlu bulunmuştur. İlk defa bir ülkenin Devlet yöneticilerinin ICA Dünya Genel Kurulunu ülkelerinde yapma teklifleri ICA tarafından kabul görmüştür.

17-20 Ocak 2019 tarihleri arasında ICA Başkan ve Heyeti Ruanda'yı ziyaret etmiştir. Bu ziyaret Ekim ayında gerçekleşecek ICA küresel Konferansı ve Genel Kurula ev sahibi olan Ruanda’ya ülkeye yapılan özel bir ziyaret olmuştur. Devlet başkanı ve bakanlarının isteği ve Ruanda Milli Kooperatifler Konfederasyonu'nun (NCCR)  daveti çerçevesinde gerçekleşen ziyaret olumlu bir havada geçmiş, görüşmelerde kooperatifçilik hareketine yönelik destekler ve kolaylıklar, gerçekleşen projelerin örnek sonuçları büyük memnuyet yaratmıştır. Ayrıca bu ziyaret ülkedeki kooperatifçilk hareketine de büyük bir güç ve prestij sağlamıştır. 

Bugün Ruanda Kooperatiflerinin üst örgütü olan Ruanda Milli Kooperatifler Konfederasyonu (NCCR) tüm kooperatifleri çatısı altında toplamaktadır. NCCR’ye bağlı 15 Federasyon, 142 birlik ve 9,000 birim kooperatif vardır. Ruanda'nın 12 milyon toplam nüfusunun yaklaşık 4 milyonu kişi farklı sektörlerdeki kooperatiflere ortaktır.

Ülkedeki birim kooperatiflerin % 27’si Bitkisel üretim, %18,4’si Hayvancılık, %13,4’ü İşletme, %10,1'i Hizmetler, %10,9’u El sanatları, % 1,8’i Konut, %1,3’ü Madencilik, %1,1’i  Dönüşüm, % 1’i Balıkçılık, ve 2.2’si diğer alanlarda faaliyet göstermektedir.  

Tüm bu kooperatiflerin üyesi olduğu Ruanda Milli Kooperatifler Konfederasyonu (NCCR) 28 Ekim 2010 tarihinde dokuz kooperatifleri Federasyonları tarafından kurulmuştur.

NCCR’ye üye federasyonlar;

FECOMİRWA: Ruanda Madencilik Kooperatifleri Federasyonu.

FERWACOTAMO: Ruanda Motorcu Taksi Kooperatifleri Federasyonu.

RFTC: Ruanda Taşımacılık Kooperatifleri Federasyonu,

FUCORİRWA: Ruanda'daki Pirinç Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu.

FERWACOTHE: Ruanda Kültürel Kooperatifler Federasyonu.

FERWACAPİ: Ruanda Arıcılık Kooperatifleri Federasyonu.

FECOPPORWA: Ruanda Elma Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu

RCCF: Ruanda Kahve Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu.

RWCCF: Ruanda Manyok Üreticileri kooperatif Federasyonu.

FCMR: Ruanda Mısır Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu.

NDFFR: Ruanda Süt Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu.

RFWC: Ruanda Buğday Üreticileri Kooperatifleri Federasyonu.

FEFİCORWA: Ruanda'da Balıkçılar kooperatif Federasyonu.

RFHC: Ruanda Bahçe Bitkileri Kooperatifleri Federasyonu.

RFTHDBT: Ruanda Kuaförler ve Berberler Kooperatifleri Federasyonu.

NCCR kooperatifçilik hareketinin üst örgütü olarak kooperatif hareketinin çıkarlarını temsil etmekte, ülkede kooperatifçiliğin teşviki yönünde çalışmalar yürütmektedir. Yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde kamu, özel ve sivil toplum örgütü ile kapasite geliştirme, bilgi paylaşımı, savunuculuk ve işbirliği yoluyla üyelerini desteklemektedir. Üye Federasyonlar bağlı kooperatifleri ile ortaklarına üretim, pazarlama ve tüketim, hizmet aşamalarında çok fonksiyonlu hizmetler vermektedir. Bu alanlarda yatırımları ile kırsalda ve şehirlerde ortaklarına katkı sağlamaktadırlar.

Ruanda Kooperatifçilik Hareketi yeni bir hareket olmasına rağmen devletin destek ve teşviki ile kısa zamanda ortaklarına ve devlete önemli ekonomik katkı sağladığı gibi bulundukları sektörlerde piyasada denge oluşturma, ekonomik ve sosyal alanlarda devlet politikalarına katkı verme noktasında önemli hizmetleri yerine getirmektedir. Ayrıca ülkede uygulanan uluslararası projelerde de en önemli ve güvenilir paydaş olarak yer almaktadır.

Özetle Ruanda yaşadığı zor yıllardan sonra BM’nin kooperatifçilik konusundaki önerilerini dikkate almıştır. Devletin güven ve desteği ile kooperatifçilik hareketi  ekonomik ve sosyal kalkınmada dünyaya örnek olacak başarılar elde etmeye başlamıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster