Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '08

 
Kategori
Sigorta
Okunma Sayısı
30745
 

Rücu davası nedir?

Rücu davası nedir?
 

Zincirleme Trafik Kazası


Bugün size trafik kazalarının yoğun olduğu ülkemizde sık sık karşılaştığınız ve sigorta şirketleriyle karşı karşıya geldiğiniz, bir konuyu açıklamaya çalışacağım.

Rücu davası nedir? Rücu davalarının hukuki dayanağı ve sigortacının halefiyeti konularına açıklık getireceğim. İçeriğini ve inceliklerini bilmediğiniz bu konu, hiç de yabana atılacak gibi değildir. Zira; yargıya en çok intikal eden uyuşmazlıklar, sigorta şirketlerince açılan rücu davalarıdır.

Rücu davalarının hukuki dayanağı; Türk Ticaret Kanunu' nun 1301'inci maddesinde düzenlenmiş ve geniş bir şekilde yer verilmiş olan, sigortacının halefiyeti ilkesidir.

Sigortacının halefiyeti; zarar gören sıfatıyla araç sahibi, rizikonun gerçekleşmesi (kaza olması) sebebiyle meydana gelen zararları için, üçüncü şahsa ( kazaya sebebiyet veren kişiye ) karşı herhangi bir hukuki sebebe binaen tazminat alacağına sahipse, bu hakkın ödenen sigorta tazminatı miktarınca kanun gereğince sigortacıya geçmesidir. Sigorta poliçelerinin genel şartlarında da " Sigortacı ödediği tazminat miktarınca hukuken sigortalı yerine geçer " hükmüne yer verilmiştir.

Sigortacının ödediği tazminat miktarınca; hukuken sigortalı yerine geçmesi sonucu, zarar verenlere karşı açtığı davaya da rücu davası denir. Halefiyete dayalı olan rücu davası; esas itibarıyla sigortalının kendisine zarar verene karşı açacağı tazminat davasının, onun halefi sıfatıyla sigorta şirketi tarafından açılmasıdır.
Her tazminat davasında olduğu gibi; sigortacının açtığı rücu davasında da, davalının kusurunu ve zararı ispat etmek, davacı sigortacıya düşer. Ayrıca, sigortacı kusurla beraber zarara uğradığını ve zararın miktarını da ispat etmek durumundadır.

Bu nedenledir ki, trafik kazalarında kusur durumunu gösteren trafik kaza raporunun ve alkol raporunun tutturulması ve sigorta şirketine ibraz edilmesi gereklidir. Burada hemen, önemli bir hususa deyinmek istiyorum. Herhangi bir trafik kazasına karıştığınız zaman gerek sizin ve gerekse diğer araçlara ait trafik sigorta poliçelerinin numaralarının trafik kaza raporlarına mutlaka doğru ve tam olarak yazılmasına dikkat ve özen gösteriniz. Hatta mümkün olursa karşılıklı olarak birbirinize trafik sigortalarınızın birer fotokopisini veriniz.

Genel olarak bildiğiniz gibi; trafik sigortanızın limiti örneğin 2007 yılı için 8.000 YTL., 2008 yılı için 10.000 YTL. ve 01 Temmuz 2008 tarihinden sonra da 12.500 YTL. olduğuna göre, zarar verdiğiniz aracın hasarı 10.000 YTL. veya daha az olursa, bu zarar sizin yerinize trafik sigortanızdan karşılanmaktadır.
Ancak; bu miktarın üzerinde kalan ve sizin sulhen ödemediğiniz, rücu talepleri için aleyhinize rücu davası açılır. Eğer; kasko sigortanız ve dolayısıyla ihtiyari mali mesuliyet sigortanız da varsa, kalan zarar bu poliçenizin limitine kadar karşılanır.

Rücu davaları, yalnız kasko sigortalarına mahsus değildir. Aynı zamanda; trafik ve ihtiyari mali mesuliyet sigortalarında da rücu davası açılmaktadır. Rücu davaları bir tazminat davası olduğundan, yalnız sigorta şirketleri tarafından açılması da şart değildir.

Aracınızın kasko sigortası yoksa ve aracınıza çarparak hasarınıza sebebiyet verilirse, aracınızın zararını size çarpan aracın sahibinden ve şoföründen talep edersiniz. Her zaman sulhen karşılamak imkanı bulamazsınız. Hele trafik sigortası da yoksa veya zararınız daha büyükse ne yaparsınız? Dava açarsınız, işte açtığınız bu dava da bir rücu davası niteliğindedir.

Sigorta şirketleri; trafik ve ihtiyari mali mesuliyet sigortalarında rücu davalarını zarar verene karşı değil, kendi sigortalısına karşı açarlar. Trafik sigortasından dolayı zarar talebinde bulunan karşı tarafa, sigortalı aracın kusurlu olması halinde, sigorta şirketleri her ahvalde tazminatı öderler.

Ancak; kaza sırasında trafik sigortalı olan aracı kullanan şoförün, ehliyetsiz veya alkollü olması halinde ya da kanunen yeterli ehliyete olmaması durumunda ve araca istiap haddinden fazla yolcu veya yük alınmış olması halinde, sigorta şirketi ödediği tazminatı geri almak için, sigortalısı aleyhine rücu davasını açmak durumundadır.

Tüm bu hususlar, söz konusu kanunun maddesinde kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Bu bilgiler ışığında; en doğrusu kaza yapmamak ve dikkatli olmak, elinde olmadan kazaya karışırsanız trafik kaza raporu ve poliçe konusundaki uyarılarıma kulak vermenizdir.

Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 8234
Kayıt tarihi
: 07.08.06
 
 

Ben, Hayat branşı hariç tüm sigorta branşlarında Sigorta Hukuku Uzmanı, Hasar Uzmanı ve Sigorta Müşa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster