Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
514
 

Ruhumuz kadar engin yeni yıllara

Ruhumuz kadar engin yeni yıllara
 

Hayat bir rüzgâr gibi esip geçiyor. Arkamızda mutluluk dolu hatıralar veya takip edilecek güzel izler bırakmak elimizde. Aksine toz duman bir mazi bırakmakta elimizde.

Pek çok insan bir yıl daha yaşlandık, çocuklarımızın bir yıl daha büyüme ve gelişme sevinci bize yaşlılık ve hüzün oldu diyebilir. Ama her yaşın güzelliği ayrıdır o nedenle üzülmek niye diyenler de çıkacaktır.

İlk olarak mükemmeli aramak insanı hiç ulaşamayacağı bir maceraya sokabilir. Sonuçta mutsuz olması kaçınılmaz olur. Her şeyin en iyisini yapmaya çalışmak ise bir ideal ve gaye olmalıdır.

Yeni yıl; bir özlemdir, bir beklenti, bir heves, arzu yüklü vagon, beklenen bir sabah veya adaklar adanan bir gelişme, ilerlemedir. Geçen yıl; zarfı kapatılan mektup, sözü bitmiş hatip, heyecanı kalmamış heves, murada erilmiş arzu, kutlu bir gecedir.

Kim neyin peşindeyse geçmişte onunla karşılaştı, gelecekte onu arayacaktır. Kim neden kaçıyorsa geçmişte ondan kurtuldu, gelecekte ondan emin olacaktır.

Yeni yılda tüm sevilen, istenen güzelliklerin bol olmasını, tüm kötülük, zulüm, eziyet ve hataların yok olmasını dilerim. Ama her şey zıddıyla bilinir, gece olmasa gündüz diye bir özelliği bilmezdik, kötülük olmasa iyiliğin kıymeti ve değeri olmazdı, insanlık oldukça iyilik ve kötülük hep dolacak, kötüler kötü kalmaya ve iyiler iyilik yapmaya devam edecekler. Kim insanlığa daha yakınsa (kısa süreli peşin kazançları hiç önemsemesin) o insanlık adına kazanıyor ve ebedi mutluluk ta onun olacaktır.

Her geçen yıl ilimde, sosyal hayatta, teknolojide bir gelişme olmuştur. Pek çoğu insan ve tüm canlı nesli için faydalı iken bazı buluşlar ciddi zararlı olmuştur. Ben Darvin ve Darvin’in akıl hocası olan Thomas’a hiç inanmadım. Sadece güçlüler hayatta kalır teorisine de, dünya kaynaklarının tüm insanlara yetmeyeceğine de. Sadece paylaşım sorunu yaşıyoruz, kimi obez olup genç yaşta ölüyor kimi açlıktan. Bunu başarabilirsek ilmi gelişmeler bize yakın bir gelecekte karpuz kadar nar, elma kadar kiraz yetiştirme imkânı getirecektir. Kömür biterse petrol, o biterse toryum, hidrojen devreye girecektir insanlık karanlıkta kalacak güçlüler kazanacak hesabı yapmak tamamen vahşet olur.

Tüm insanlara ve tüm canlılara hatta tüm kâinata saygılı olma yarışı için öncelikle insanları insanlara saygılı olmaya davet etmeliyiz.

Temiz ve huzurlu bir yıl daha geçirme temennisiyle tüm insanların yeni yılını kutlarım.

Muammer MURAT

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çiçeğe, böceğe, yani bütün canlılara, hatta cansız varlıklara bile saygılı olmak... Önemli bir konu... Size de iyi yıllar Beyefendi. Selamlar

Nuray Azizoglu 
 04.01.2008 18:52
Cevap :
Sayın Nuray hanım aynen katılıyorum, insan akıllı bir varlık ve nezaket sahibidir. Ayağı ile kapı açanları hep saygı yorgunu olarak görmüşümdür. katkınız ve yorumunuz için teşekkür ederim.  05.01.2008 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4524
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster