Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '07

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
4679
 

Ruhunuzla dans eden ısı, Eynal Kaplıcaları

Ruhunuzla dans eden ısı, Eynal Kaplıcaları
 

Büyük şehirlerde yaşayanlar, kalabalıktan, trafikten ve karmaşadan bıkmıştır. Şehrin stresinden kaçıp, dağ başında dinlenmek, herkesin en çok düşlediği şeylerden biridir. Ayrıca sıcak su dolu bir küvette saatlerce uzanmak kim istemez? Bir de bu termal su olursa.

Hayalini kurabileceğiniz bu isteğiniz, aslında çok uzak değil. Kütahya iline bağlı, Simav ilçesinin Eynal Kaplıcaları.

Bayram tatilini fırsat bilip birkaç günlüğüne kaçtığımız bu doğa harikası yerde, iliklerinize kadar ısınıyorsunuz. Hatta ısınmak ne demek kaynıyorsunuz.

Kaplıca üç bin yıllık bir geçmişe sahip, hatta otelin girişinde sizi Evliya Çelebi’nin sözleriyle karşılıyorlar; “ Dünyada ve Anadolu da pek çok kaplıcayı gezdim, gördüm. Ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur.” Evliya Çelebi’ ye hak vermemek elde değil.

Simav Belediyesinin işlettiği otel; temiz, UCUZ ve yemekleri harika. Yediğiniz etlerin tadı damağınızda kalıyor. Otelde termal bir yüzme havuzu bulunmakta. Otelin içi jeotermal ısıtma sistemiyle ısıtıldığından, dışarıda kar yağarken, siz içeride kısa kollu dolaşabiliyorsunuz. Hatta odadaki balkon kapısını açacak kadar ısınıyorsunuz. (O yüzden yanınıza yazlık kıyafet almayı unutmayın.)

Odalardaki küvetlerden de faydalanabiliyorsunuz. Aman dikkat ! Musluklardan akan suyun sıcaklığına eliniz dayanmıyor. Yaklaşık 162 dereceyi buluyormuş. “Olsun ben iliklerime kadar ısınmaya geldim” deyip, suyu ılıştırmadan dinlenmek olanaksız. (Belki küveti doldurduktan 1 gün sonra bu mümkün olabilir.) “Yok ben geleneksel yaşamdan hoşlanıyorum” diyorsanız, ayrıca otelin bahçesinde yine havuzlu bir Türk hamamı bulunmakta. Eğer kış aylarında değilseniz ve biraz daha eğlence istiyorsanız, o zaman doğruca “Aqua Parka “derim.

Her zaman ülkemizin doğal zenginliklerinden söz ederiz. İşte Eynal ‘da onlardan biri. Ancak henüz yeni gelişmekte olan, kendi halinde bir Anadolu kasabası. Beklentilerinize cevap vermeyebilir. Tabii ki bu sizin ne derece lüksten hoşlandığınıza bağlı. Örneğin, oteldeki havuza girmek istediğinizde kadın, erkek ve aile saati var. O saatlere uymanız gerekiyor.

El dokuması halılarını görmeden, göl fasulyesinin güveçte pişmişini ve saç kavurmasını tatmadan, sakın oradan ayrılmayın.

Birkaç gün de olsa zaman ayırıp, burayı görün; çünkü başka hiçbir yerde olmadığı kadar termal suyun etkisini, ruhunuzda ve bedeninizde, uzun süre hissedip, unutamayacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiyenin,tarihi en eski olan kaplıcasıdır,Eynel kaplıcaları,Gerek şifa niteliği bakımıdan,Gerekse Ekolojik yönü ile tam bir KAPLICA niteliğindedir. Sağlık bakanlığından ruhsatlı olan kaplıca,Şifa olduğu hastalıkları şöyle sıralıyabiliriz,romatizmal hastalıklar,Cilt hastalığı.kırık cıkık sekeller,navralji,nevrit kadın hastalıkları ve deri hastalıklarına,klasik diğer,kaplıca tedavilerinde şifa bulunan hastalıklara şifa verici özelliiği vardır.Ancak hangi kaplıca olursu olun 21 günlük kür uygulamasında netice alınır.(Kaynak: Şifalı Sularımız Kaplıcalar ve içmeler rehberi)Bunun dışında,her tür kaplıca uygulamasından tam netice alınması kuşkuludur.Diğer önemli konuda,Kaplıcaya gidecekler,doktorlarından aldıkları hastalıklarını gösteren bir belge ile kaplıca doktoruna gösterip,doktorun göstereceği,esaslara göre yapılan kaplıca tedavi olumlu sonuçlar verdiği.hastalığın cinsine göre, şifa edici tesirleri görülür. hoşça kalın sağlıklı günler. M.Salih ÖZBEY

Mehmet salih ÖZBEY 
 11.03.2008 4:07
Cevap :
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler  26.03.2008 14:51
 

Mrb Ebru; Eynal'ın gecelik fiyatı ne kadardı? tşkler

Sabriye Bölgen ŞAN 
 29.01.2007 21:00
Cevap :
Merhaba Sabriye Kahvaltı ve iki kişilik oda fiyatı 40 YTL. Ama sıcak su hamilelere göre değil bildiğim kadarıyla.  01.02.2007 8:59
 

Güzel bir yer, anlattığınıza göre, böyle güzel yerlerin daha çok tanıtılması gerekir, yurdumuzda dah keşfetilmemiş bir çok yerler var. Daha çok tanıtım, daha çok reklam demek...Sağlıcakla kalın..

Mehmet EREN 
 27.01.2007 8:04
Cevap :
teşekkürler  29.01.2007 9:47
 

Anlattığınıza göre suyun sıcklığı çok fazla. Böyle şifalı bir suyun tanıtımı daha fazla olmalı bence.Özellikle turistik bir yer olmalı. Ayrıca kaplıcalardan kadın erkek ayrı satlerde faydalanıyor diyorsunuz. Madem otel BELEDİYE'ye ait onlar tarafından düzeltilmesi, medenileştirilmesi gerekiyor.YAZINIZ ÇOK GÜZEL.YENİ YERLERİ ANLATMANIZI BEKLİYORUZ.

NIL GÖKBER 
 19.01.2007 9:16
Cevap :
Dediğim gibi tipik bir ANADOLU kasabası. Fazla herşeyi kafama takmıyorum sadece dinlenmek istiyorum diyenler için.Tabii turizm için çok fazla tesise ihtiyaç var.Daha yolun başındalar.  19.01.2007 11:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2577
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

Uzun yıllar Kamu kurumunda Ekonomist olarak görev yaptım.      Şu an da özel gereksin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster