Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
57
 

RÜMEYSA..!!!

Kendisi Sezen Aksu’nun Vokalistiydi..

 

Sonrasında Kanatlandı, Uçtu... :)

 

Kendi şarkısını bile çıkarttı.. 

 

“Yansın İstanbul” onun ilk heyecanıydı.

 

Şimdi Yeni Single’ı ile gündemde... “DÜNYA TELAŞI” 

 

Gerçi Sezen Aksu’ya vokal olan hiç kimse boş değil bana göre..

 

İddialı şarkılarla ilerleyen dönemlerde gündemi bomba gibi sallayacağına çok eminim..

 

Röportaj Sizlerle..

 

Rümeysa - Milliyet blog Röportaj 

 

S1- Evet.. Yeni Bir Single çıkartmışsınız:) Basın bülteni öyle diyor :)) “Dünya Telaşı..” şarkınızdan bahseder misiniz? Nasıl oluştu bu proje..? 

 

2 yıl önce müzik prodüktörüm Ayla Çelik’e dinletmiştim şarkımı.. Yalnız bu değil tabii yaptığım tüm besteleri dinlettim.. Bununla ilerlemek istedik başta.. O çok beğendi.. Bu işi hemen ele alıyorum dedi.. Beni Sony Music Türkiye’ye yönlendirdi.. Bestecilik sevürevinim de böylelikle başladı..

 

 

S2- O Ses Türkiye’den buralara.. Sezen hanımın dikkatini çekmek kolay değil bence. Bunu nasıl başardınız?

 

Çok sevdiğim br arkadaşımın ısrarı üzerine katıldım yarışmaya.. Elenince üzüldüm tabii.. Kotaları dolmuştu.. Jüri üyeleri de “sen daha önce niye katılmadın?” dedi.. Ertesi gün sevgili Sezen Aksu aradı, şarkısını çok farklı yorumladığımı, benimle görüşmek istediğini söyledi.. Sonrasında yaklaşık 5 yıl boyunca hem sahne hem stüdyo çalışmalarında beraberdik.. İyi ki katılmışım.. Böyle yarışmaların gerçek müzisyenler için hızlandırıcı bir unsur olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

S3- İlk şarkı “Ya Sen İstanbul” Sezen Aksu imzalı bir şarkıyla çıkış yaptınız. Bu nasıl bir duygu..? Biraz geçmişe dönmek iyi olabilir bence.. :) 

 

Çok gurur verici bir duygu.. Yalnız bizim ülkemizin değil, tüm dünya insanlığı için önemli bir değer Sezen Aksu.. Onun bestesini okuma şerefine eriştim. Mutluluk verici..

İlk çıkış yapan bir müzisyenin onun bestesiyle yol alması çok önemli.. Ne mutlu bana..

 

 

 

S4- Profesyonel müzik hayatınız hangi aşamada başladı..? Müzikal anlamda yeterli seviyeye geldiğinizi düşünüyor musunuz? 

 

Ortaokulda müzik öğretmenimin beni cesaretlendirmesiyle başladı.. Ben de bir öğretmenim.. Bir birey üzerinde öğretmenin ne denli önemli olduğunu benim müzikal serüvenimde de görebiliyoruz.. 

Sonrasında Ankara Klasik Türk Müziği Trt Gençlik Korosu ve Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu sınavlarını kazandım.. Üniversitede okurken bu korolarda Klasik Türk Müziği nazariyat ve repertuvar eğitimi aldım.. Yani temelim Klasik Türk Müziği. Temel sağlam olunca üzerine kat çıkmak kolaylaşıyor:))

Bestecilik ve yorumculuk anlamında kendimi geliştirmeye yenilemeye çalışıyorum hemen hemen her gün.. Müzik dipsiz bir okyanus.. Kendinizi yeterli seviyede görürseniz gelişemezsiniz.. Uzmanlaşmak istediğniz her alan için bu geçerlidir yalnız müzik için değil.. Her gün bilgilerime bir yenisini eklemeye çalışıyorum.. Besteci olduğum için sağlam adımlarla hakedeceğim yere zamanla geleceğime inancım tamdır.. Öğrencilerime de hep söylerim belki klişe biraz ama çalışmak başarmanın yarısıdır..

 

 

S5- İnsan ruhuna iyi geldiğini düşündüğün bir Müzik türü var mı? Sağlıklı olmak isteyen insan kimi dinlemeli? :)

 

Kendi kültürümüzün şifa müziklerinden mesnevi ayinlerini dinlerim ruhumu rahatlattığına inanırım.. Itri ve Dede Efendi’nin mesnevi ayinleri çok dinlendirici geliyor bana.. Doğada bulunan seslere özellikle bugünlerde tüm insanlığın daha çok ihtiyacı olduğuna inanıyorum.. Atın kendinizi ormana, rüzgar eşliğinde ağaç ve kuşların düetinin en güzel şifa kaynağı olduğunu düşünüyorum..

 

 

S6- “Dünya Telaşı..” single’nızda Fotoğraf ve İmaj Maker olarak kimlerle çalıştınız? Projenin mimarı kimdir? 

 

Projenin mimarı Sony Music Türkiye’dir.. Yönetmen Fatih Ahmet Kaya. Fotoğraflar Metin Kuşçu’ya ait.. İmaj maker styling; Ezgi Aykaç ve tüm Piktora Yapım ajansı çalışanları bu süreçte etkili oldu..

 

 

 

Ve son soru..

 

S7- Gelecekte bizleri bekleyen müzikal çalışmalarınız olacak mı? Süprizler var mı? 

 

 

Olmaz olur mu;) Artık kendi bestelerimi yaptığım için bundan sonraki süreçte de yeni bestelerimi yorumlayacağım..

Bundan sonraki sürprizlerde de müzik prodüktörüm sevgili Ayla Çelik ve şarkılarımın düzenlemesini yapan Serkan Ölçer’le çalışmayı düşünüyorum.. Verimli ve sürdürülebilir üretim süreci içinde olmam dolayısıyla farklı projelerle  dinleyenlerimi şaşırtmayı düşünüyorum.. Dinlemede kalın..:))

 

 

Röportaj - İHSAN TEKİN. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster