Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
645
 

Rusya Müslümanları birleşme yolunda

Rusya Müslümanları birleşme yolunda
 

Rusya Devleti de Türk İslam Birliği devletlerinden biri olacak


Türk İslam Birliği kuruluyor... Rusya İslam'a koşuyor... Rusya'da Türk İslam Birliği devletlerinden biri olacak. Bu yolda her güne yeni bir haber, bunlardan birini daha sizlerle paylaşmak istiyorum

Rusya Müslümanlarının 18 yıllık bir dağınıklığın ardından tek bir çatı altında birleşmeye hazırlandıkları bildirildi.
Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'ta "Allah ve Kremlin Rusya Müslümanlarını Birleştiriyor" başlığıyla yayımlanan haberde, Rusya'daki Müslümanların üç önemli merkezini oluşturan, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Rusya Müslümanları Merkez Dini Yönetimi Başkanı Talgat Taceddin ve Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev'in dün tek çatı altında birleşme konusunu ele almak için biraraya geldiğini duyurdu.

Haberde, Rusya Müslümanlarının tek çatı altında birleşmesi yönündeki çağrının Kremlin'den geldiği ve üç merkezin liderinin bu çağrıyı dikkate alarak bir araya geldiği belirtilerek, üç merkezin temsilcilerinin birlik konusunda çalışmalara başladığı kaydedildi.

Birleşme önerisini ilk olarak 2009 yılında yapan ve bu önerisini içeren bir mektubu Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e gönderen Taceddin, Kommersant'a yaptığı açıklamada, ayrılma sürecinin uzun ve zor bir sürece dayandığını, dolayısıyla birleşme sürecinin de uzun zaman alacağını ve sabırlı olunması gerektiğini söyledi.

Gazete Rusya Müslümanlarının tek çatı altında birleşmesini en başta Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov'un desteklediğini belirterek, Kadirov'un tek çatı altında birleşmiş Müslümanları kendisinin yönetmeye aday olacağı iddiasına yer verdi.

İslam Kültür Merkezi Başkanı Ruslan Kurbanov da, Kommersant'a yaptığı açıklamada, Kadirov'un gerçekten birleşmeye destek verdiğini, ama Müslümanlar tarafından yönetici olarak görülmediğini belirterek, "Kadirov birleşmenin gençlerin eğitimine olumlu etkide bulunacağını savunuyor. Çünkü dini liderler ayrı olduklarında gençler daha çok radikal olan tarafa yöneliyorlar" dedi.

Kremlin'in birleşmede büyük rolü olduğunu savunan Kurbanov, yeni birlik örgütünün Kafkasya'daki yozlaşma sürecini durdurmaya yardım edeceğini savundu.

Haberde, tek çatı altında birleşmeyle ilgili bir sonraki toplantının Tataristan veya Dağıstan'da yapılmasının beklendiği belirtildi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının hemen ardından siyasal ve ideolojik anlaşmazlıklardan dolayı Tataristan ve Başkortostan Müftülüğü, Rusya Müslümanlarının Diyanet İşler Yönetiminden ayrılmışlardı.

http://www.cnnturk.com/2010/dunya/02/03/rusya.muslumanlari.birlesme.yolunda/562170.0/

www.turkislambirligi.com

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok yakında Rusya'da da İslam'ın çığ gibi büyüdüğüne ve Türk İslam Birliğine katılacağına şahit olacağız. Bu güzel müjdeler için çok teşekkürler.

Ahmet Secer 
 04.02.2010 12:05
Cevap :
Evet inşaAllah. Rusya'da bir Türk İslam Devleti olacak, ve o günler çok yakın Rusya'ya istediğimiz gibi gidip geleceğiz bir nevi Türkiye'nin illerinden biri gibi olacak. İşte Türk İslam Birliği böyle birşey kardeşlik,huzur ve barış getiren bir birlik bu birlik. Bütün müslümanların bunu istemesi çok önemli. Yani düşününce insanlar neden böyle güzel bir birlikteliği istemesinler ki, bunu istemeyenler savaşın, zorluğun mutsuzluğun tarafında olduklarının farkında olmuyorlar mı acaba?  04.02.2010 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2830
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster