Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1861
 

Rusya'nın elinden kaçmak üzere olan fırsat

Rusya'nın elinden kaçmak üzere olan fırsat
 

ABD'nin Suriye'yi bölme harekatında yepyeni bir aşamaya geçilmiş durumda. Artık ABD yayınladığı haritalardaki hayal ettiği sınırlara ulaşmak üzere. Ülkedeki radikal arapların hepsini IŞİD'in içine doldurduktan ve o Arapları da 36 ülkeden toplanan paralı askerler topluluğu PKK'lılara öldürttükten sonra artık bölge hem ciddi düzeyde insansızlaştırıldı hem de PKK'lılaştırıldı.

Rusya-Suriye rejimi ikilisi bir ümit Menbiç'te olduğu gibi Türkiye'nin önünü kestikleri gibi Rakka'da da ABD'nin önünü kesebilir miyiz diye düşünerek Menbiç'ten Rakka'ya doğru yardırmaya başlamışlarken tam da o hattın önüne ABD hava indirme birliği harekat düzenleyip yolu kestikten sonra Suriye'nin kuzeyi tamamen ABD'ye kalmış oldu.

İşte bu noktada Suriye rejimi ve Rusya çıkarlarının nerede olduğunu iyi hesaplamak durumundalar. Önlerinde iki seçenek var. Bir üçüncüsü bulunmuyor.

1) ABD'nin istediklerini yaparlar. Bu durumda Suriye'^nin kuzeyi ABD-PKK ikilisine bırakılır. Topraklar Suriye'den kopar, her yeri ABD üssü olur. Bir daha da o topraklarda ne Suriye adı geçer, ne Araplar yaşar. Bu durumda Türkiye ile bağlar tamamen kopar. Arap dünyasıyla zaten bir bağları kalmamış bulunuyor. Dünyada iletişim kurabilecekleri tek devlet İran ve Rusya olur. Her ikisiyle de kara sınırı olmadığına göre bu devletlerle nasıl ticaret yapılacağı bambaşka bir fantezidir. Her halükarda bir intihardır.

2) İkinci seçenek yaşanan bütün saçmalarıklara rağmen Türkiye ile ortak olmaktır. Türkiye ile masaya oturulursa PKK'nın Suriye topraklarından çıkması istenir. İşgal reddedilir. Ortak operasyon yapılması durumunda Türkiye desteği alınır. Muhalif falandır ama bölgede PKK-ABD yerine ÖSO olması durumunda topraklar her halükarda Suriye'de kalacak ve içinde mutlaka Araplar yaşayacaktır. ÖSO ile barış antlaşması yapıldığında da hem toprak bütünlüğü sağlanmış, hem ticaret garanti altına alınmış hem de güvenlik riskleri ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu adımların atılması için kilit Rusya'dadır. Afrin'de ve Menbiç'te Türk askerinin karşısına dikilen ve akıllarınca PKK'nın kontrolünde etkin olma hayalleri kuran Ruslar bunun gerçekleşmeyeceğini bilseler ve oyunu ABD'nin kurallarıyla değil kendi kurallarıyla oynasalar çok şeyi değiştirebilirler.

Örneğin Türkiye'de yaşanan ABD-PKK tiksintisine karşı çıkıp da "ABD terörle mücadelede PKK terör örgütüyle çalışma kararını alıyorsa biz de meşru bir devlet olan Türkiye ile bu konuda çalışmayı uygun görüyoruz. Bu şekilde Suriye topraklarındaki işgali ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz" dese ilk aşamada ABD ile bir gerilim olur mu? Olur. Ancak Türkiye ile ortak çalışıp Suriye'nin meşru sınırları müdafaaa kapsamında PKK bölgelerini yeniden Suriye toprağı yapmak Rusya için daha makul olur mu? Olur.

Bu durumda ABD ne yapar? Gidip Moskova'yı mı bombalar? O biraz sıkar. Rusya bölgedeki ABD üslerine dokunulmayacağını ancak bölgedeki işgalci terörist grupların bölgeden temizleneceğini söylese Türkiye'yi yanına alır mı alır...

ABD hiçbir gücü olmayan PKK'yı devletleştirmek için milyarlarca doları döküp 2400 yıllık Türk ordusunun karşısına dikmenin derdinde. Yani halihazırda sözde ortağı olan Türkiye'yi tamamen gözden çıkararak bunu yapmış durumda.

Oysa Rusya çok daha düşük bir maliyetle zaten belirli bir gücü olan dev bir orduyu kendi safına çok rahatlıkla çekebilir. Tek yapması gereken PKK'yı karşısına almak. Hatta bunun için zaten Türkiye sınırları içinde bitme noktasında olan PKK'ya karşı Türkiye'yle ortak operasyon yaparak safını belli etme anlamında biraz da şovenist bir adımla çok şeyi değiştirebilir.

Bunun yerine Menbiç'te PKK'lılarla halay çekmenin, Sputnik News'tan Hikmet Durgun haberleriyle hergün Türkiye'yi tehdit etmenin, Afrin'deki PKK üslerinin dibine Rus birlikleri gönderip onlara destek vermenin Rusya'nın Kuzey Suriye'deki ABD birliklerini Rus emri altına almaya yardımcı olmayacağı, en fazla Türkiye karşıtlığı konusunda bir fikir birliği yaratacağı söylenebilir.

Rusları anlamakta gerçekten büyük güçlük yaşıyorum. Diyorlar ki Suriye'nin kuzeyinde küçük Türkiye oluşmasından endişeliyiz. Peki ya aynı bölgede tamamı teröristlerden kurulu bir ABD-PKK bölgesi oluşmasından bir endişeniz yok mu?

Diyelim ki dedikleri gibi küçük bir Türkiyecik oluştu orada. O bölgeden Rus üssüne saldırılır mı? Hayır. Rusya'yla anlaşılıp bu bölge oluşsa Rusya'nın istemediği bir adım atılır mı? Hayır. Peki Rusya aynı kontrolü ABD bölgesi üzerinde kurabilir mi? Hayır. Bir savaş durumunda o bölgedeki silahlar ve teröristlerle Rus üssü anında ortadan kaldırılabilir mi? Evet (Bunu yapınca 3. dünya savaşı çıkar demeyin. O savaşın zaten çıktığı durumdan bahsediyorum).

350.000 profesyonel askerden ve birçok gelişmiş silahtan oluşan Türk ordusunun gücünü yanına alarak birçok iş başarılabilir. Ancak herkesin derdi 13 milyar dolar parayla ayakta tutulan teröristlerin şampiyonlar ligi PKK'nın üzerinde etki sahibi olmanın derdinde. Hele ABD bu teröristlerin sayısını 100.000'e çıkartıp Türk ordusunun üzerine toprakları işgal amacıyla göndermenin derdinde.

Bence bu bölgenin kilidini Rusya ve İran kırabilir. İran da şii politikaları dolayısıyla bölgede kurulacak bir Türkiye yanlısı alandan endişeli. Ancak iki seçeneği var. Ya ABD yanlısı olacak ya Türkiye. Tabi ki hayallerde İran yanlısı bir bölge var. ABD ile anlaşıp Türkiye karşıtlığında birleşerek böyle bir olasılık da var. Ancak bu hatanın bedeli İran'a çok pahalıya mal olacaktır. 

ABD-PKK devletçiğinin bir sonraki hedefinin Tebriz'e kadar olan bölgedeki İran topraklarına el koymak olduğunu en iyi İranlılar bilmektedir. Türkiye düşmanlığı uğruna kendi topraklarından olma riskini almak 4000 yıllık bir devlet için fazla acemice görünüyor.

Rakka operasyonu Suriye kilidinin son adımı. Rakka da ABD-PKK ikilisinin toplu kıyım harekatıyla haritadan silindikten sonra ABD, hayali olan PKK devletçiğini ilan ettiğini açıklayacaktır. Bu Rusya'nın, Suriye'nin, Türkiye'nin ve İran'ın sonunun başlangıcı demektir.

Rusya'nın kısa vadeli çıkarları bu devletçikten kar elde etmektedir. İran ve Suriye'nin de öyle. Ancak uzun vadede bu terörist devletiğin herkesin soyunu kurutmak için bir üs olarak kullanılacağını görmemek için ya gerizekalı olmak ya da kafatasının içerisinde 1gr bile beyin taşımamak gerekmektedir.

Sonucu hep birlikte göreceğiz. Tarih sahnesinde yeni yeni yükselen Rusya, o sahnede 4000 yıldır oyun kuruculuk yapan İran oyuna bütün dehşetiyle giren ABD'nin planları karşısında ne yapacaklar? 2400 yıllık bir oyun kurucuyu devredışı bırakmak için büyük kabakuvvete sahip ABD'nin yanında yer almayı tercih edecekler? Yoksa kendi yok oluşlarına gidecek bu yolu birlikte kesmeyi mi?

Kısa vadede hepsini öğreneceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 422
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 3463
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster