Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2340
 

Rusya`nın gerçek yüzü

Rusya`nın gerçek yüzü
 

Orhan Zeynallı Rusya İçişleri Bakanının odasına böyle getirildi - YouTube`dan alıntıdır


Bir Azerbaycanlı gencin Rusya başkenti Moskova`da bir Rus gencini öldürmesi olayı artık günlerdir gündemde. Sadece bir öldürme olayı değil, milletlerarası gerginliği tırmandıran bir olay olarak hem Rusya, hem de geçmiş Sovyetler Birliği ülkelerinde gündemi işgal etmiş bir olay. Azerbaycan`ın Şemkir ilinden Moskova`ya çalışmak için gitmiş Orhan Zeynallı isimli bir genç pazarda tartıştığı 25 yaşındaki Yegor Şerbakov isimli bir Rus gencini sevgilisinin önünde öldürmüş. Katil zanlısı daha sonra ortalıktan kaybolmuş. Ardından da Moskova`da boy veren “skinhed” denen kel kafalılar Azerbaycanlıların çalıştığı ticaret merkezlerini, Pokrofka adlı pazarı dağıtmış. Rusya TV kanalları olayı sürekli gündemde tutarak Azerbaycanlıların nasıl vahşi bir millet olduğunu adeta kanıtlamakta. Onlarca Azerbaycanlı ve diğer Kafkaslı, Orta Asyalı tutuklanmış bulunmakta. Tüm Rus olmayan, çoğu Müslüman Türk olanlar eziyet içinde şu anda. Sokaklarda yürümek bile imkansız hale gelmiş. Kendilerini “medeni ve yüksek millet”in evlatları olarak tanımlayan Rus gençleri sağda solda onlara saldırmakta. İnsanlar evlere kapanmış, dışarı çıkmaya bile korkuyorlar.

Bu arada belli olmuş ki, iki gün önce Orhan Zeynallı Rus polisi tarafından yakalanmış. Cinayeti itiraf ettiği de gelen haberler arasında. Tabii ki, bir kişi cinayete bulaşmışsa cezasını da üstlenmeli. İşimiz yok yani. Ama işimiz olan bir durum da var ortada.

Rus polisleri yakaladıkları Orhan Zeynallıya işkence ediyor ve... işkence videolarını TV, internet üzerinden dünyaya açıkça yayınlıyor. Evet, aynen böyle oldu. Net olarak görünen görüntülerde tutuklanan gence işkence açıkça ortada. Bir de yayımlanan videolarda sık sık “Azerbaycanlı katil” ifadesi kullanılıyor. Azmış gibi Orhan Zeynallı bir de sanki Bin Laden miş falan, Rusya iç işleri bakanı Vladimir Kolokoltsev`in odasına kadar getiriliyor. Hem de hakaretlerle, aşağılanarak.

Acaba, Rusya bu olayı böyle kabartmakla ne demek istiyor? Sıradan bir cinayet olayını bu kadar şişirmekle Rusya`nın birilerine, özellikle de sakin bir ortamda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini arkada bırakmış Azerbaycan`a gözdağı verdiğini düşünmekte haklı olabilir miyiz? Bence ortalıkta büyük bir plan vardır. Kurban Bayramı öncesi böyle bir olayla Türk Müslüman camiasının üzerine gidilmesi sıradan bir olay olmasa gerek. Bakıcaz. Bekliyicez ve göricez. Şimdilikse Rus polislerinin tutuklanan zanlını işkence etme sahnelerini seyredelim:

Katil katildir, kınanır, cezasını alır. Ama “medeni ve yüksek” insanların davranışlarını nereye yazıcaz? Ben bilmiyorum. Bilen varsa bana da söylesin lütfen.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sömürü sistemini benimseyen bütün ülkelerde sermaye milliyetçiliği körükleyerek halklar arasında çatışmalar yaratarak hep kendine çalışan bir sistemi benimserler. Neden, çünkü böylece maliyetin azalmasını sağlayan bir sistemin meşrulaşması sağlanır. Feodalist egemen güçlere karşı güç savaşında burjuvazinin ezilenlerin ve yoksulların desteğini alarak ilerici görüldüğü dönem sonrası egemenliği sağlaması ile ortaya çıkan şey bu egemenliğini korumak zorunda kalmasıdır ki bu durum artık karşısına aldığı emekçilerin hakları için mücadelesine karşı geliştirmek zorunda olduğu bir tutumdur. Kapitalizmin en önemli araçlarından birisidir (emeğin) maliyetlerin azaltılması. Aksi halde dünya kapitalizmi karşısında dayanması mümkün değildir ve bunun sürmesi halinde ise çalışanların hiç bir zaman sefaletten kurtulamayacakları gerçeğinin ortada olmasıdır. İşte bu nedenle her ülkede olduğu gibi ülkemiz hakim sınıfları ve gericilerinin tek çaresi milliyetçiliktir, bizlere düşen onlara hizmet etmemektir.

Ali Aslan ÖZTAS 
 22.10.2013 11:00
 

Saçma sapan mantık dışı yazı. Kaç senedir Rusyada yaşıyorum. Hiç sokağaöçıkamama gibi bir durum yok burada. O saçma sapan yok cumhurbaşkanlığı seçimi olmuş azerbaycan da yok neymiş rusya göz dağı veriyormuş kargalar güler. O azerilerin diktatörü rusyanın bir numaralı çanak yalayıcısıdır. Bu da böyle biline

Mert Killiipekoglani 
 20.10.2013 13:13
 

Ne demişler, ayıdan post, Moskof'tan dost olmaz..Bugün dost görünse yarın vahşice saldırır..Rus'u iyi tanımak lazım..Selamlar...

mustafa semih arıcı 
 17.10.2013 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1772
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster