Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
658
 

Rusya'nın Küresel Barış üzerindeki tehditi ve Türkiye üzerinde Jeostratejik planları

Rusya'nın Küresel Barış üzerindeki tehditi ve Türkiye üzerinde Jeostratejik planları
 

Türkiye- Rusya-Suriye- Ukrayna- Dünya


Rusya'nın en son yaptığı hava sahası ihlali üzerine Rusya'nın NATO hava sahalarını da ihlal ettiğini Şili ziyareti öncesi Atatürk havalimanında yaptığı basın açıklmamasında belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beyan ettiği mesajda yer alan ifade esnasında Rusya'nın bu davranışlarının küresel barışa zarar verdiğini ifade etmiştir.

Rusya'nın içinde bulunduğu ve dünya kamuoyu tarafından dolaylı olarak sezilen içinde bulunduğu ekonomik krizinde eklenmesi nedeniyle Rusya ekonomik, siyasi aynı zamanda kendisindeki diplomatik yetersizlikle kendisini dipsiz kuyuya sürüklemektedir.

Ukrayna Krizi ile beraber daha da derinleşen aynı zamanda  Batıdan Türk boğazları vasıtasıyla Rusya'nın ebedi  jeostratejik planı olan sıcak limanlara inme projesi ile birlikte Türkiye ile ilişkilerini daha çok gerilime sokarak bu hayaline ulaşma idealinede aynı zamanda Karadeniz üzerinden tıkayarak büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu durumda coğrafi  bölge olarak tek alternatifi olan Hazar Denizi'nin güneyine inerek PYD ve PKK ile işbirliği yürüterek eş zamanlı olarak Suriye'de yaşanan iç savaşta Esad güçleriyle ortak hareket ederek Türkiye'de PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ile Türkiye'yi farklı bir coğrafi açıdan karşısına alarak küresel barışın bütün dinamiklerini alaşağı etmeye çalışmaktadır.

Rusya'nın stratejisi Türkiye'yi  Güneydoğu'dan ve güneyden Suriye üzerinden kuzeyden ise boğazlardan uzun vadede ablukaya almak ve Türkiye ile mevcut ekonomik, sosyal ve diplomatik ilişkilere zarar vererek bu projeyi uygulamaya sokarak küresel barışa zarar verici davranış ve tutumlar olarak yorumlanmaktadır.

Bölgedeki Türkmenlerle Türkiye ile arasındaki kültürel bağdan dolayı Türkmen vatandaşların yerleşim yerlerine hava saldırıları düzenleyerek hem Türkmenler ile Türkiye'ye askeri anlamda  gözdağı vermektedir.

Rusya'nın bu davranışları sonucunda NATO'nun Rusya'ya ilerleyen zamanda ne tür yaptırımlarla bulunacağının perdesi en belirgin zamanda uluslararası kamuoyuna duyurularak uygulanması büyük merak uyandırmaktadır....

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster