Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
39
 

Rusya Türkiye Suriye Yönetimleri Uzun Süre Kalıcı mı?

Rusya Türkiye Suriye Yönetimleri Uzun Süre Kalıcı mı?
 

Bütün anketler cumhurbaşkanı seçimlerinde hiç bir adayın birinci turda seçilemeyeceğini gösteriyor. Yani seçim ikinci tura kalacak.

Peki siz ikinci turda Saadet ve Vatan Partileri Erdoğan'ın seçilmesine destek olmayacaklarını mı sanıyorsunuz?. Yüz seksen derece dönüş yapmazlar mı sanıyorsunuz?

Çok istiyoruz Muharrem İnce'nin kazanmasını ama ülkede 80'den sonra değişen seçim sistemiyle yani çarşaf liste yöntemiyle yapılan ve yapılmakta olan seçimlerin hiç birisinin demokratik seçim olduğuna inanmamamla birlikte İnce'ye oy vermek için sandığa gidenlerden biri olarak ağzıyla kuş da kapmış olsa bu seçim sistemi ile İnce'nin seçilmesini üzülerek ifade edeyim ki pek düşünemiyorum.

Seçtirmezler İnce'yi azizim seçtirmezler!

Küresel sermayenin desteğini almadan ülkede iktidar olmak oldukça güç. Hatta imkansız!

Putin yıllardır koltuğunu nasıl koruyor zannediyorsunuz?. Demokratik seçimlerle seçildiğini söylemezsiniz heralde.

Peki Esat için ne söylemek istersiniz?

Kalıcı olmasındaki sebebin küresel sermayenin desteğinin olmadığını mı zannediyorsunuz? Esat'ın devrilmesi istenmiş olsa anında görevden alınabilirdi şimdiye kadar çoktan. Ama durum farklı. Esat Büyük Ortadoğu Projesinin en önemli yapı taşlarından birisidir. Putin de aynı şekilde..

Yapılanmaya doğru gitmrkte olan Ortadoğu coğrafyasına küresel sermayenin yerleşke noktasında küresel sermaye Rusya'ya da ihtiyaç duymakta, Türkiye'ye de, Esat'a da..

Soruyorum şimdi size; Böyle bir küresel dentlemde küresel sermaye gücünün ülkede yönetim bağlamında değişime destek verir mi?

Verirse niçin versin?

Bakınız 2000 yılından itibaren EURO para biriminden sonra küreel sermaye gücünün de yönü değişmeye başladığını ve küresel sermaye akışına bağlı ülkelerdeki yönetimlerin de ona bağlı olarak değiştiğine şahit olmaktayız.

Emperyal ülkelerde dahi insan hakları konusunda çifte standart uygulandığına göre, kendi çıkarları doğrultusunda bizim gibi ülkelerde söz konusu olan cumhuriyet ilkeleri ve demokratik kurallar önem taşımamaktadır. Emperyal ülkeler önemsemezler bile bizdeki tartışmaları..

Demem şu ki; Ortadoğu Projesi devam ettiği sürece Rusya Türkiye Suriye yönetimleri değişmeyecektir.

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2210
Toplam yorum
: 1101
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster