Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2454
 

Rusya vakası

Rusya vakası
 

google.


Rusya 2008’de Gürcistan’ı ezdi. NATO’ya ve G-8’e rest çekti.

Bunlar olağan durumlar.

Olağan olmayan durumlar şunlar:

Rusya’nın gücünü sildiklerini sananlar, yanıldıklarına hala ayamadılar.

Türkiye; Azerbaycan’da, Afganistan’da, ‘Türki’ denilen ama hiç de Türki olmayan cumhuriyetlerde, son 20 yıldır zırvaladığı dış politika açmazını, burada da gösterdi.

Bu olağan.

Olağan olmayan durum, enerjide tümüyle Rusya’ya bağımlıyken, ona rest çekmek. Göreceğiz, bu kış Ankara ve İstanbul donarken, AKP yerel seçimlerde ne kadar oy kaybedecek?

Olağan olmaması gereken ama olağanlaşan diğer bir durum, AB’nin basiretsizliği. Hiçbir ortak uluslararası siyaset kararı alamıyorlar. Alır gibi yaptılar, tükürdüklerini yaladılar, çünkü onlar bizden de beter, enerji yönünden Rusya’ya tümden bağımlı durumdalar. Bu olmasa bile, ABP karar düzenekleri işlemiyor.

Şaibeli durumlar şunlar:

Rusya’nın İran’ın nükleer gücüne karşı çıkarken, ona S-300 füzesi satmayı düşünmesi.

Çin’in, tüm tarih boyunca ‘Çin kaypaklığı’ olarak bilinen, o acaip duruma girmesi. Onların da, B planı, C planı yok ama bunu itiraf etmeyi kendilerine yediremiyorlar, çünkü ellerinde feci güç var. Yine de onlar, enerji yönünden çok daha kırılgan. Kendi güçlerinin ağırlığı altında çökebilip, ilk Çin emperyalizmi krizini yaşayabilirler.

Toplam sonuç ne?

Ecel gelmiş cihane, başağrısı bahane.

Global ekonomi, tam gaz resesyona gidiyor. Hiçbir ülke fren yapmak, vites küçültmek, dirkesiyon kilitlenmesine engel olmak gibi, sağduyulu davranışlara yönelimli değil. Tersine, yangına benzin döküyorlar.

Rusya tam vaka oldu.

Küçük bir atak yaptı, kelebek etkisi ile, büyük ana sonuca neden olmuş gibi göründü. Aslında böyle değil.

Kapitalizm, içsel özelliklerinden biri olan ve tarihte epeyisi gözlenmiş, dev krizlerinden birine tam gaz gidiyor. Nasıl ki tarihte bunlar engellenmemişse (engellenememişse değil), şimdi de gidişat engellenmeyecek. Bu, AB ve ABD’nin kültürel sado-mazohizmi: Savaştan kaçarken bile, savaş yaratıyorlar. Kolay mı, 250 yıl koloniyalizm, artı 250 yıl kapitalist emperyalizm, 500 senedir gayet psikopat bir biçimde gitmişler. Alışmış kudurmuştan beterdir. Örneğin, bir zamanların topraklarında güneş batmayan imparatorluğu İngiltere, ABD’nin finosu olmuşken ve resesyona ilk giren (yani ekonomisi küçülen) ülke olmuşken, hala atıp tutabiliyor. Bir sosyal demokrat iktidar, gayet emperyalist dış politikalar izleyebiliyor.

Sonuç?:

2030 kriz, 2050 devrim (ama global değil ve yine başarısız). Olsun, bitmeyen kavga sürüyor.

Tarih dediğin, düşe kalka insan oluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

cevabinizi simdi gordum, Japonya Nato'lu Afagnistan'da Cin'e karsi cephede yer almak icin bulunuyor olabilir, komik olan, bizim ne isimiz var Afganistan'da, en iyisi bizim ne isimiz var cikarlarimiza hizmet etmeyen Nato'da!? Anlasalim Rusya ile, hic bir gaz/petrol boru hatti gecmeyecek Turkiye'den ama sen de bize S-300 fuzelerini satacaksin ve teknoloji ogreteceksin diye, alalim Iran'dan direk gazi ve petrolu, diyelim AB-ABD eksenine Kasimpasa'ya kadar, kim satasabilir! elinde S-300 var! Borclari da kapatiriz yavas yavas, Iran petorlunden Rusya kazanacagina Turkiye kazanir, en azindan ortak olur veya ucuza alir enerjiyi! bizim devlet/politika yogurt sever, anca yogurt calarlar gole, nehire!

Tolga Ozkan 
 11.09.2008 10:56
 

dediklerinize katiliyorum, ABD-Ingiltere artik hic bir seyin eskisi gibi olmayacagini bilmeli, Rusya'nin dis borcu yok, enerjisi azalan dunyada enerjisi var, kendi kendine ite kaka da olsa teknolojisi ve kimsenin dalasmaya goze alamayacagi askeri vurus yetisi var, devlet gibi devlet! Putin en son kendi kendine 80-90% yetecek tarim ve hayvanciligi da 3 yila cozeceklerini acikladi, su problemleri yok, dunya batsin, umurlarinda olmaz, dusunmesi gereken Bati'ya bu kadar endeksli yasayanlar, Turkiye gibi! Basiretsizlik, yazik!

Tolga Ozkan 
 11.09.2008 10:41
 

cdenizkent in hakklı olduğu noktalar var. Sizinde.. 1877 Plevne savunmasında Osmanlı askerleriyle birlikte İngilizlerin askerleride ruslara karşı savaştı. Osmanlı askeriyle omuz omuza savaşan bir İngiliz subayının bu onurlu savaşı çok güzel anlattığı roman vardır. İngilizler, askeri ve ekonomik açıdan zayıflamış Osmanlı'yı ruslara yem etmemek için Osmanlı yanında yer aldı. Osmanlı'yı kim ele geçirirse diğerlerine üstünlük kuracaktı. Osmanlı bunu kullandı. 1876 da tahta çıkan Abdülhamit han ın bu ilk badiresidir .. Abdulhamid, Devleti 30 yıl işgalden korudu.. Bu dönemde belki ittihatçıların zayıf donanması olan almanlara yakınlaşması bizim için yanlış tercihti. Biz o zaman güçsüzdük ve bunu her kesim biliyordu. Kimin yanında kalırsak hayatta kalırız onun hesabı yapılıyordu. Şimdi güçsüz değiliz. Rusya ve Amerika, bizim gibi güçlü bir devleti yanına çekmek için bu manevraları yapıyor. Merak etmeyin bu güç dengesinde türkiyenin olduğu tarafın mücadelenin galibi olacağı artık anlaşıldı

Fatırcı 
 07.09.2008 21:45
Cevap :
Bırakın bu Abdülhamit zırvalarını. Devleti konkardatoya götüren o, Museviler'e ilk toprak satan o. Bedensel ve zihinsel özürlü biri. 30 küsur yıl öldürülmeyi Harem'de beklersen ve epeyi padişahın hall-ini gördmüşsen tabii sıyırtırsın. Bütün Rumeli onun zamanında gitti, daha ne olsun.  08.09.2008 8:47
 

Reha bey,fikirlerinize tamamen katılıyorum.öngörünüz dahil.selamlar.

CAFER DEMİRTAŞ 
 05.09.2008 10:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster