Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
530
 

Rutin dışı...

Rutin dışı...
 

Bir şey yapınca sevdiklerinizle de paylaşmak istersiniz. Bir yer görünce, bir şey bilince, bir filmi seyredince. Ben de bir kitabı okuduktan sonra o kitabı anlatacağım sizlere. Ve tabii ki neden? okunması gerektiğini bu kitabın.

Kitabın adı ‘’Rutin dışı’’ Kitabı yazan eski Batman Valisi Salih Şarman. Ve kitabın içindekiler de pişmiş tavuğun başına gelmeyen şeylerin gün gelip insanın başına nasıl gelebileceğini anlatıyor.

Salih Şarman bir asker çocuğu. Babası gibi Subay olmak için Hava Harp okulu sınavlarına giriyor. Fakat pilotluğu tehlikeli bulan ailesi sonuçları kendisinden gizliyor. Kendisi sınavları kazandığı halde bu hayalinden vazgeçmek zorunda kalıyor böylelikle. Siyasal bilgileri kazanıyor daha sonra ve sonunda kaymakam oluyor.

Kitap Salih Şarman Batman Valisi olduğu andan itibaren başlıyor. Kendisi terörün en yoğun döneminde, Batman’da sokaklara çıkılamaz iken, dükkanlar kapalıyken; bir yanda Hizbullah bir yanda Pkk terörü varken özel istekle bu bölgede görev yapmak istiyor. Bakan şaşırsa da seve seve bu talebi kabul ediyor.

Göreve başladığı zaman durum hiç açıcı değil. Ne Emniyet’te ne de o bölgedeki jandarma birimlerinde yeterli silah, teçhizat ve insan kaynağı yeterli değil. Yerel gazete sabah akşam devlete sövüyor. Her gün en az üç-beş şehit veriliyor.

Kendisi özel bir rapor hazırlayıp Ankara’ya gidiyor. Gerekli silah, teçhizat, telsiz v.s için kendisine 3 milyon dolar parça parça veriliyor. Kendisi hem Emniyet kuvvetleri hem de ordu için Bulgaristan’dan her çeşit silah ve malzeme alıyor, uçak alıyor. Gece görüş özelliği olmayan helikopterler için gece görüş imkanı almaya çalışıyor. Yerel gazeteye karşı bir gazete kurup yayına başlıyor; adı bayrak.

Şehirde ve ilçelerde hastane yaptırıyor, okullar açtırıyor, kapalı dükkan ve atölyeleri açtırıyor. Fakir aileler için destek sağlıyor, çocukları okula yollattırıyor. Bizzat operasyonlara kendisi katılıyor, 13 kez ciddi şekilde ölümden dönüyor. Kendisine Rus firmalarından Türkiye’de helikopter fabrikası kurma teklifi geliyor o da Bakana iletiyor, uğrunda uğraşıyor. Sonra ne mi oluyor?

Gece görüş imkanı için uğraştığından dolayı Generallerin hışmına uğruyor, bir tane helikopteri bile denemek için vermiyorlar. Oktay Ekşi zehir zemberek bir yazıyla ‘’Gazete açmak sana mı kaldı?’’ diye hakaret ediyor. Bakan , helikopter fabrikası için ayrıca fırçalıyor. Bu kadarla kalsa iyi. Nasıl silah alırsın? diye hakkında soruşturma açılıyor.

Onun 4 yıllık dönemi sonunda Pkk Batman’ı terk ediyor, Hizbullah bitiyor, Devlet her şeyiyle otoritesini kuruyor; Ödül olarak Vali hakkında soruşturma açılıyor hem de defalarca. En sonunda 16 ay hapis cezası alıyor ve hapse giriyor. Evet, Cumhuriyet tarihinde hapse giren tek Vali sıfatına kavuşuyor. Meslek hayatı bitiriliyor.

Yani neymiş? Anadolu’da bir söz vardır ‘’ Devlete hizmet cezasız kalmaz’’ diye. Aynen öyle olmuş. Hani Korkut Eken’e olduğu gibi. Adını bildiğimiz bilmediğimiz yüzlercesine olduğu gibi.

Demem o ki bu kitabı alın , okuyun ‘’ sonrasında yok daha neler’’ diyeceksiniz. ‘’Rutin dışı’’ Pozitif yayınlarından çıkmış. Hani ‘’ben olsam şu mevkide , neler yaparım’’ deriz ya bazen. Bakalım insana rahat veriyorlar mı? bir okuyun. Sağlıcakla kalın, esen kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten trajikomik... Başka söylenecek birşey bulamadım.)

Nazan Köseoğlu 
 24.11.2007 12:17
Cevap :
Nazan, yazıdan ve blogtan uzak kaldım. Seni ve Mehmet'i tekrar tebrik ediyoruz. selamlar.  24.11.2007 15:05
 

''İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak, soruları ve cevapları anlamadan bu Dünyada kalıp gitmenin bir anlamı yok ki. Vicdanımıza muhtaç hayvanlar, sevgimize muhtaç insanlar, yardımımıza muhtaç yoksul çocuklar var. Azıcık gayret Dünyayı yaşanası bir Cennet yapmaya yeter'' demişsiniz kendinizi tanıtırken. peki vali bey bunları yapmaya çalışırken ve sonrasında nelerle karşılaşmş Niyet güzelde başarmak malum

deniz akyol 
 22.11.2007 21:28
Cevap :
Hayatın içinde de Devletin içinde de gücümüz kadar yapabiliyoruz herşeyi. Kısmet diye bunun için demişler herhalde. selamlar.  24.11.2007 15:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1241
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster