Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
589
 

Rutini Kır, Yaşam Amacını Gerçekleştir

Rutini Kır, Yaşam Amacını Gerçekleştir
 

Akşam, sabah, akşam, sabah, akşam sonra tekrar sabah... Arada özlemle beklenen tatil günleri, ya da felekten çalınan bir gün ya da gece. Sonra tekrar rutin iş hayatı, ya da rutin okul hayatı ya da ev hayatı. Önemli olan hayatın %90'ından fazlasının rutin şekilde geçip gitmesi. Fark etmeden yaşlanan vücutlar, kaybedilen zindelik, artan kilolar ve hayat enerjisinde azalma. Daha 30lu yaşlarda, özlemle aranan 20li yaşlar. Sorgulanan hayatlar. Neden dünyaya geldim, her şey böyle sürüp gidecek mi? Her gün yeni bir sorun çıkmak zorunda mı?

Her insan, farklı, kendine has ve değer katan özelliklerle donatılmıştır. Hem kendi hayatına, hem de başkalarının hayatına değer katan özellikler. Ama bunları eyleme geçirmek için belli bir disiplin ve özveri istiyor. Bir gününü, sonra bir haftasını, sonra bir ayını dişini sıkıp bu yönde değiştirmeli. Konfor alanı ya da güvenlik alanı denilen o rahat bölgesinden kendimizi dışarı çıkarabilmeli.

Örneğin, herkese çok yararlı olabileceğine inandığımız bir eğitim hazırlamak ve sonra bunu sunmak istiyorsunuz. Ama akşam 8'de evde oluyorsunuz. Yemek, dinlenme, TV, çay, kuruyemiş derken akşam bitiyor ve sıradan bir güne geri dönüyorsunuz. Ertesi gün aynı kısır döngü. Ama bir kırsak o rutini. Örneğin o akşam yemek yemesek, TV seyretmesek ve bilgisayarımızın başına geçip birkaç satır da olsa bir şeyler yazmaya başlasak, ertesi gün daha fazla ve böyle derken 1-2 ay içerisinde projeyi tamamlasak.

İlk benle yeni ben arasındaki fark ne olur? Dağlar kadar, belki de daha fazla. Kendine değer veren, yaşam amacını gerçekleştirme yönünde adım atmış yeni bir ben. Daha enerjik, yaşama daha sıkı sarılan, daha içten tebessüm eden ve topluma değer katan yeni bir insan.

Gerçek bir sabır abidesi, bir gönül insanı.

Kabiliyetiniz yönündeki yaşama amacınızı keşfedip, eyleme geçtiğiniz için size saygı duyuyorum.

1 satır da olsa eserinizi yaratma yönünde bugün okumaya veya yazmaya başlayın Dostum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Mühendislik eğitimimden sonra (2002), örgütsel davranış alanında yüksek lisans yaptım (2005). 15 ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster