Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
639
 

Rüya gibi bir hayat.

Rüya gibi bir hayat.
 

Bazı rüyalar vardır, hiç bitmesi istenilmez. Hatta uyandığınızda üzülürsünüz bile. Kimi rüyalar o kadar gerçekçidir ki...uyandıktan sonra da etkisinde kalırsınız. Ve bu etki tüm güne yayılır bazen. Bazıları ise yıllar geçse bile unutulmaz. Halbuki gördüğünüz binlerce rüyadan biridir. Ama etkilemiştir işte sizi.

Bir de kabus dediğimiz rüyalar vardır ya, onların en güzel kısmı uyandığımız andır.
Hani o elinde bıçaklarla kovalayanların hemen önünde koşarken ve son anda görüpte yan sokağa girdiğiniz dakika vardır ya...

Fakat çıkmaz sokaktır.
Geç farketmişsinizdir.
Artık yakalayacaklardır.
Sizi feci bir şekilde öldüreceklerini anlamanız uyanmanıza sebep olur.

Hah!...İşte o dakika muhteşemdir.

O abiler hala ellerinde bıçaklarla sizi aramaya devam etsinler. Siz çoktan o mekanı bırakıp gitmişsinizdir ki. Sanki paralel evrenler teorisi gibi. Başka bir yerde öldünüz/öleceksiniz ama hala yaşıyorsunuz diğer evrende.

O sokağı da ve her türlü olasılığı da orada bırakıyorsunuz ya...

O sizi kovalayan adamlar,
sizi artık yakalayacaklarından çok eminlerken,
sizi göremeyince nasıl da şaşıracaklardır di mi ama?

Ya da bir sürü borcunuz vardır...bir uyanırsınız...hooop her şey sıfırlanır. Rüyadaki hiç bir borcunuzun bu tarafa taşınmasına imkan yoktur...yine herşey orada kalmıştır.
Bunları böyle düşünürken, hayatımıza baktım da aynen böyle rüya gibi.
Ölüm de buradaki sınır çizgisi oluyor.
Uyanma anı sanki.

Böyle “ÇOTANK!” diye aniden gidenlerimiz var mesela...hayretler içinde kalıyoruz. Hani o kadar ev almıştı...daha yeni filan evlenmişti.

Herşey öylece duruyor. Onunla ilgili herşey öylece duruyor sadece o yok.

Bizler de tıpkı rüyadaki o eli bıçaklı abilerin şaşkınlığıyla bakınıyoruz. “Vayy beee!...nereye gitti daha demin burdaydı yavvv!”.
Sıra bize de gelecek ama görmezden geliyoruz çoğu zaman. Tıpkı ilkokulda aşı sırasında beklemek gibi bir durum...sıra geliyor...”Offf be!...nasıl kaçsam ki acaba?”.

Asıl vurgulamak istediğim şey durumun tıpkı rüyadaki gibi olması. Bu dünyadan gidenlerde de durum aynen böyle işte. Kötü insandı, iyi insandı derken bir anda kaybolup gidiliyor.

Paralel evrenlerde belki de hala varız...ya da çoktan öldük ya da sonsuza kadar hep bir şekilde varız.

Rüya gibi hayat işte.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aklıma izlediğim bir filmden sadece bir cümleyi getirdiniz.Brad Pitt'in Dövüş Klubü filmiydi.Kaza geçiriyolar ve Brad Pitt "hayatı sevmeye ramak kalmıştı" diyor.O kabuslar da bize hayatı sevdirebilmeyi ya da buna çok yaklaştırmayı sağlıyorsa ne mutlu bize.Saygılarımla...

İbrahim Halil Yeter 
 22.05.2008 21:37
Cevap :
Guzel sozmus hakikaten. Blog bile yazilir bunun uzerine:) Sevgi ve selamlarimla.  23.05.2008 0:10
 

İnsanın birde yakaza hali var, ister meta fizik tanımıyla, ister parapsikolojik tanımıyla, yada uhrevi noktadan ele alalım. Aynı kapıya çıkarız. Sonuç olarak, insanın uyku ile uyanıklık arası yaşadığı haller var. Yada biz, madde ile mana arasında bir denge durumumu yaşıyoruz yada yaşayamıyoruz. yani mana maddeye baskın gelirse bir zamansızlık durumu hasıl oluyor, rüya olduğunu kesin bildiğin haller. Maddenin manaya baskın olduğu durumlarda ise, ya rüya görmüyoruz yada herşeye somut bir delil istemey başlıyoruz. Ama sonuç olarak; sizinde dediğiniz gibi, rüya sonuç olarak hayat, bir varmış bir yokmuş. Öyleyse rüyanın ispatı somut olamayacağına göre, açıklamak için "inanç" gerekiyor. İnanan birinin delille işi olmaz zaten. sevgi, saygı, başarı ve dahi sağlık dileklerimle

Yücel! 
 12.04.2008 20:42
Cevap :
Cok guzel aciklamissin...Cok tesekkurler. Sevgili Yucel. Sevgi ve saygilarimla.  13.04.2008 9:18
 

bu evrende bir an her şey... "of"... Uzun süredir ruyada göremiyorum, ya da anımsamıyorum... yaşam biteceğini bildiğimiz için hep biraz flu yaşanıyor. Elinzie sağlık.. sevgiler..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 11.04.2008 19:59
Cevap :
Flu mu yasaniyor yoksa biz mi gormek istemiyoruz berrakligi bilemiyorum...ama hakikaten de oyle fisi cekmek gibi bir sey. Sevgi ve selamlarimla.  11.04.2008 21:39
 

Yaşamla ölüm arasında çok ince bir çizgiden bahsediyorsunuz sanırım. Saliseler önce size gülücükler atarken bir anda yok olabiliyor. Tıpkı bir rüya gibi Saygılarımla.

Yapukay 
 11.04.2008 9:05
Cevap :
Evet haklisiniz hem o ince cizgiden...hem de hayatin icinde bir suru isin sorumlulugun altina girmisken...herseyin oyle kalakalmasindan. Biz de o gidenlerin ardindan anlamadan bakan ruyadaki adamlar gibiyiz sanki. Sevgi ve selamlarimla.  11.04.2008 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1298
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster